قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۵۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی خراسان رضوی:

ایجاد اشتغال در حوزه گیاهان دارویی بالاست/ بازار فروش خوبی داریم

کاشمر - مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه ایجاد اشتغال در حوزه گیاهان دارویی بالاست، گفت: در خراسان رضو، بازار فروش محلی خوبی را داریم.

ایجاد اشتغال در حوزه گیاهان دارویی بالاست/ بازار فروش خوبی داریم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، یوسف گازران، بعد از ظهر پنج شنبه در پویش ملی گیاهان دارویی که با حضور مسئولین استانی در کاشمر برگزار شد، اظهار کرد: آنچه موجب می شود کشت و توسعه گیاهان دارویی را داشته باشیم، اراضی خرده مالکی و وجود نیروی کار بسیار است که متأسفانه با این امکانات روستاییان به شهرها مهاجرت کرده و حاشیه نشین می شوند؛ ولی در روستا با حداقل اراضی می توان بیشترین درآمد را داشت.

وی افزود: ایجاد اشتغال در گیاهان دارویی بسیار زیاد است؛ به طوری که برای برداشت گل گاو زبان، به مدت ۵۰ روز، ۷۰ تا ۸۰ کارگر نیاز داریم. همچنین در خراسان رضوی بازار فروش محلی بسیار خوبی داریم. البته هنوز کشاورزان، تجار و بازاریان را نمی شناسند اما با این وجود، برای فروش مشکلی نداریم.

مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه بیان کرد: فرهنگ مصرف گیاهان دارویی در استان خراسان رضوی بسیار خوب است و اهالی از قدیم با دمنوش بزرگ شده اند و کمتر به دکتر مراجعه می شود. درآمدی که از گیاهان دارویی حاصل می شود، بسیار بیشتر از سایر محصولات کشاورزی در روستاها است.

وی اضافه کرد: اکنون بر اساس آخرین آمار، ۲۸ هزار و ۸۵۹ هکتار کشت گیاهان دارویی در استان داریم. خراسان رضوی در کشت گیاهان دارویی رتبه یک را در کشور دارد و گل محمدی ۱۷۱۰ هکتار، زیره ۱۸۷۰۰ سبز، بالنگو ۲ هزار هکتار از کشت استان را شامل می شود.

گازران ادامه داد: در توسعه کشت گیاهان دارویی، تلاش های بسیاری شده و با استقبال خوبی مواجه شده ایم و هیچ مشکلی در توسعه کشت گیاهان دارویی به جز در زمینه نیاز به سرمایه گذار، نداریم.

وی در ادامه ابراز کرد: با توجه به اینکه مراتع رو به افول بوده و سرانجام از بین خواهند رفت و از مراتع به اندازه کافی برداشت می شود، سعی شده محصولات مرتعی را زراعی کنیم

مجری طرح گیاهان دارویی در جهاد کشاورزی خراسان رضوی در انتها گفت: در دو سال گذشته در چهار شهرستان خرید توافقی آغاز شد و بین کارخانه داران، شرکت ها و کشاورزان انجام گرفت. در این مدت، تلاش شد سرمایه گذار فرآوری اولیه محصولات را شروع کند. راه اندازی بورس زعفران و زیره سبز به عنوان اولین استان در خراسان رضوی تشکیل شد و هنوز هیچ بورس گیاهان دارویی در استان های دیگر تشکیل نشده است و امیدواریم محصولات دیگر وارد بورس شوند تا با قیمت بهتری به فروش برسند.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha