قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۴۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

روزنامه گردی در «انتخاب»؛

روزی که دانشجویان پیرو خط امام سرنوشت امیرانتظام را دگرگون کردند!/ افشاگری دانشجویان پیرو خط امام علیه امیرانتظام چه بود؟

بعد از پیدا شدن این همه سند از آقای عباس امیرانتظام تعهد ما نسبت به ملت ایجاب می کرد که به دادستانی گزارش بدهیم و بعد از آمدن ایشان به ایران دادستانی ایشان را بازداشت کرده و اکنون عباس امیرانتظام در بازداشت ملت است.

روزی که دانشجویان پیرو خط امام سرنوشت امیرانتظام را دگرگون کردند!/ افشاگری دانشجویان پیرو خط امام علیه امیرانتظام چه بود؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سرویس تاریخ «انتخاب»: پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۵۸ روزنامه کیهان از بازداشت عباس امیرانتظام، سفیر وقت ایران در سوئد، خبر داد. کیهان نوشت: «عباس امیرانتظام دیروز [چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۵۸] به تهران آمده بود و به قرار اطلاع هم اکنون در بازداشت به سر می برد.» این بازداشت به دنبال ارائه اسنادی در رابطه با ارتباط او با آمریکا که دانشجویان پیرو خط امام مستقر در سفارت تسخیرشده آمریکا در اختیار دادستانی قرار داده بودند، صورت گرفت. گفتنی است پس از آرامش خاطر دانشجویان از دستگیری امیرانتظام، آن ها در شامگاه همان روز دستگیری یعنی چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۵۸، در یک مصاحبه رادیو تلویزیونی که آن روز ها به «افشاگری» موسوم بود، از اسناد مورد ادعای خود در این رابطه پرده برداشتند و عباس امیرانتظام را جاسوس سی آی ای خواندند. مشروح افشاگری دانشجویان در این باره که در کیهان پنجشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۵۸ منتشر شد، به این شرح بود:
آمریکا از دو پایگاه استفاده می کرد، این دو پایگاه رکن اساسی حاکمیت آمریکا بر ایران بود: سرمایه دار وابسته و روشنفکر خودفروخته. روغنی ها، درخشش ها، مراغه ای ها همه افرادی هستند که در یکی از این دو خط قرار می گیرند. در شرایطی که بعد از انقلاب امام بار ها هشدار داده بودند، گفته بودند که «ما رابطه آمریکا را می خواهیم چه کار کنیم الهی این رابطه قطع بشود.» و باز گفته بودند: «همه توطئه ها زیر سر آمریکاست» و «هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید» و یا به طلاب و دانش آموزان گفته بودند که «حملات خودتان را بر علیه آمریکا شدیدتر کنید» در شرایطی که موضع امام در برابر آمریکا این چنین قاطع است می بینیم که عناصری سعی دارند که با آمریکا رابطه برقرار کنند. سعی دارند که هدف شوم آمریکا موفق بشود. وضع را طوری بگردانند که مثل زمان شاه بود. ولی اراده ملت، هدایت امام و مکتب روشن اسلام مانع این کار ماست. در این اسناد به دست آمده از امیرانتظام صحبت می شود. ما امیدواریم که در برنامه های بعدی بتوانیم به طور روشن این اسناد را ارائه کنیم و حالا گوشه ای از این اسناد:
سند شماره ۱
در این سند تفسیری در مورد آقای عباس امیرانتظام به چشم می خورد که متن آن به این شرح است:
تفسیر
«توصیف کاردار لینگن از امیرانتظام به عنوان یک شخص باهوش و نماینده بسیار ماهر دولت انقلابی ایران در سخن گفتن کاملا صحیح است. انتظام در حقیقت علاقه به ادامه تماس با آمریکا دارد و به نظر می رسد خالصانه می کوشد تا دوباره روابط دوجانبه خوبی را بین ایران و آمریکا برقرار کند. سفارت گفتگو با امیرانتظام را حد امکان ادامه خواهد داد.»
توضیحی که در این جا لازم است به نظر برسد این هست که انتظام علاقه به ادامه تماس با آمریکا دارد و تلاشش این هست که روابط دوجانبه مجدد خوبی بین ایران و آمریکا برقرار شود.

سند شماره ۲
در این سند سی – آی – اِ نقشش ظاهر می شود. عین عبارت:
«سی – آی – اِ از کاردار آمریکا در استکهلم می خواهد که به انتظام اطلاع دهد که ما حاضریم تبادل اطلاعات بعد از دهم سپتامبر انجام شود.»
این سند نشان می دهد که امیرانتظام قبلا تقاضای چنین کاری؛ یعنی تبادل اطلاعات را کرده که از طرف سی – آی – اِ اطلاع داده می شود که حاضرند این تبادل اطلاعات بعد از دهم سپتامبر انجام شود.

سند شماره ۳
در این سند هدف آمریکا و هدف هایی را که آمریکا عمدتا از ارتباط با این اشخاص در پی آن بوده دقیقا مشخص می کند. متن عبارت به این صورت است:
«ما فکر می کنیم که در ملاقات های اولیه تا جایی که ممکن است طوری وانمود کنیم که ما را از آشوب های داخلی دولتی و کشوری ایران مبری سازد. البته این کار مشکل خواهد بود، ولی باید با یک تلاش مداوم پی گیری شود.»
این عبارت کوچک نشان می دهد که آمریکا در حوادث داخلی ایران دست داشته است و تلاش شان این بود که از طریق ارتباط این طور وانمود کنند که آمریکا در این حوادث نقشی ندارد و البته اضافه هم می کنند که این کار مشکل خواهد بود، ولی باید با یک تلاش مداوم پی گیری شود.

سند شماره ۴
در این سند متن عبارت به این شرح است:
«در موضوع دیگری من از او در مورد انتصابش به سوئد پرسیدم او جواب داد این برای ما ساده تر است تا با یکدیگر در استکهلم صحبت کنیم مقدمتا فکر می کردیم که بیش تر از چند ماه به طول نخواهد انجامید تا مسائل مان را حل کنیم، ولی این مردم دخالت های شان را ادامه می دهند.»
در این عبارت چند نکته به چشم می خورد: اول این که در استکهلم خیلی راحت تر می توانند این ها با هم صحبت کنند، چون نه چشمی و نه گوشی از ملت ایران مواظب این ها خواهد بود و خیلی خوشبین بودند که بتوانند این قضایا را در عرض چند ماه حل بکنند و به زعم آقای انتظام مردم دخالت های شان را ادامه می دهند و مردم ایران همیشه حاضر و ناظر خواهند بود.

سند شماره ۵
متن این سند به این شرح است:
انتظام خوشبین بود که سفرش به سوئد باعث این نخواهد شد که وظیفه اش به عنوان کانال ارتباطی بین ایران و آمریکا قطع شود. او حتی می گفت: ارتباط ساده تر نیز خواهد شد و در آن جا بهتر از واشنگتن و تهران می توانیم حرف های خود را بزنیم به علاوه او به طور منظم دو ماه یک بار به ایران خواهد آمد. وقتی از او در مورد تعیین سفیر برای آمریکا سوال شد گفت که ممکن است یکی دو ماه طول بکشد و خوشبین بود که خودش نامزد این مقام خواهد شد.»
باز مشخص است که هدفی را که از سفیر بودن در استکهلم دنبال می کرده این بوده که بتوانند در یک محیط راحت تر صحبت کنند و دنبال این هم بوده که به عنوان سفیر ایران در آمریکا بعدا انتصاب بشود.

سند شماره ۶
متن سند:
«انتظام یادداشت کرد و گفت که در ملاقات آینده اش در تهران در هفته آینده مسئله را فقط به خاطر جلب رضایت خاطر ما حل خواهد کرد. استمپل به او توصیه کرد که در مورد باگشتش به تهران با کاردار لینگن تماس بگیرد – پایان متن»
در این جا انتظام اشاره می کند که صحبت هایی که من در تهران در هفته آینده خواهم کرد صرفا در جهت جلب رضایت خاطر شما خواهد بود؛ و این میزان وابستگی و سرسپردگی را می رساند.
استمپل که در اسناد به آن اشاره می شود یکی از مامورین C.I.A هست. یکی از افراد زبده C.I.A که در زمان قبل از انقلاب در یکی از پست های سفارت آمریکا در تهران مشغول خدمت بوده و ضمنا از این به بعد تماس با امیرانتظام را برقرار کرده است. مسئله دیگر این است که استمپل به انتظام توصیه می کند که در مورد بازگشتش به تهران با کاردار لینگن تماس بگیرد. لینگن الان در گروگان ملت ایران هست و امیرانتظام باید در مورد سفرش به ایران به او توصیه می شود که خوب است که با لینگن تماس بگیرد و این ارتباط عمیق تر بشود.
این کلا نکات و عباراتی بود که برای افشای عباس امیرانتظام توضیح داده شد و به امید آن که سند ها مشروحا بعدا توضیح داده بشود.
نکته ای که باید تذکر بدهم این که بعد از پیدا شدن این همه سند از آقای عباس امیرانتظام تعهد ما نسبت به ملت ایجاب می کرد که به دادستانی گزارش بدهیم و بعد از آمدن ایشان به ایران دادستانی ایشان را بازداشت کرده و اکنون عباس امیرانتظام در بازداشت ملت است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha