قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۴۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عالمان دینی در منظومه بشری هم چون خورشید در منظومه طبیعی هستند

استان ها اصفهانکاشان استاندار اصفهان گفت: عالمان دینی در منظومه بشری هم چون خورشید در منظومه طبیعی هستند و از این رو از سرچشمه علم و معرفت دینی وحی می نوشند و مشعل هدایت و طریقت…

عالمان دینی در منظومه بشری هم چون خورشید در منظومه طبیعی هستند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، عباس رضایی روز پنجشنبه در آیین نکوداشت آیت الله عبدالنبی نمازی افزود: عالمان دین رسالتی الهی دارند و عزت دولت آنان به ابد پیوسته، منبر و محراب به نام آنان آراسته و ارکان دین به تبلیغ آنان استوار یافته است.

وی بیان کرد: ۲ شاخص بسیار بزرگ و با اهمیت در بین عالمان دینی وجود دارد که در طول تاریخ آنان را به یک نهاد پویا، زنده و نجات بخش تبدیل ساخته و در بستر تاریخ به نام نهاد روحانیت جاودانه گردانیده است.

استاندار اصفهان اضافه کرد: شاخص نخست دانش و معرفت برآمده از سرچشمه وحی و علم الهی است که سیراب کننده جان آدمیت و تعالی بخش روح انسان می باشد.

وی تاکید کرد: این دانش راهنمایی نیکو، چراغ خرد، میراثی گران بها و زیوری آراسته و هدایت گر انسان ها است.

رضایی با بیان اینکه در سنت دینی علم، حیات و سلطان زندگی بشر معرفی شده، گفت: سیطره و توان انسان در گستره علم دانسته شده زیرا توسعه یافتگی یک جامعه در گستره دانایی بوده و حتی مولفه مهم در گستره تمدن مادی نیز علم است.

وی یادآور شد: اگر مقام معظم رهبری که امروز بحمدالله دیده بانی و راهبری خردمندانه جامعه اسلامی را عهده دار هستند، بر ساختن تمدن نوین اسلامی تاکید دارند، از این روست که اسلام برخاسته از وحی الهی و آمیخته با علم و معرفت است.

استاندار اصفهان افزود: علم و عالم مشعل فروزان کاروان بشریت بوده و هست؛ تاریخ پر افتخار ایران اسلامی مملو از شخصیت های بزرگ علمی در عرصه های مختلفی چون دین پژوهی، تفسیر، فقه، فلسفه و دانش های گوناگون بوده است.

به گفته وی، شخصیت هایی مانند فارابی، صدرالمتالهین، شیخ صدوق، شیخ انصاری، آخوند خراسانی، علامه طباطبایی و امام خمینی (ره) که صفحات تاریخ را همچون ستارگان منور ساخته و تاریخ کهن ایران زمین را با ادبیات معنوی همچون سعدی حافظ و مولانا جاودانه ساختند.

رضایی تشریح کرد: عالمان دین با نشر معارف الهی، انسان ها را به کعبه مقصود سوق داده و در سایه محراب عشق، نسیم عشق الهی را در ترسیم نظام توحیدی دانسته و در این رویکرد است که در سنت الهی، عالمان را وارثان انبیا معرفی کردند.

وی اضافه کرد: فضل مداد عالمان بر دماء شهدا در قرب آنان به درجه انبیاست و برتری عالمان بر عابدان در نورافشانی عالمان است که با قلم  و بیان، روشنگری جامعه را عهده دارند و اینجاست که ملائکه آسمانی بر خود می بالند که بال خود را فرش پای مقدم عالمان گردانند.

استاندار اصفهان ادامه داد: شاخص دوم، سیره علمی و عملی و سلوک اخلاقی آنان است که پیوند زمین و آسمان، ظاهر و باطن، دنیا و آخرت، دانایی و عالمی را رقم می زند.

وی گفت: روح معنویت، اخلاق، تقوا و پارسایی که ارزش را به دانش پیوند می زند تا انسانی کامل را بسازد، دین را به اخلاق و علم را به ادب آاراسته می سازد تا تجلی و خلاقیت الهی در انسان معنا پیدا کند.

رضایی افزود: آنچه مکتب های مادی گرایی و انسان محوری از آن تهی است، انسان امروزی را در دامن منیت و قدرت انداخته و او را به نام آزادی اسیر دنیا کرده است، همانا نبود اخلاق کرامت، عفت و معنویت است اما تبلور این شاخص ها در عالمان دینی است که می تواند عزت، کرامت و حریت را به آنها تقدیم کند و نمونه بارز آن در عصر حاضر امام راحل است که پرورش یافته مکتبه وحی در معرفت، معنویت، دانش و ارزش است.

وی تصریح کرد: شاگردان و رهروان آن امام والامقام امروز پرچمداران این مشعل فروزانند، از جمله آیت الله نمازی که در عرصه علم و عمل نمونه ای بارز و مثالی مبین هستند که از همان ابتدا پاسدار فکر و اندیشه و ارزش های جامعه بودند.

استاندار اصفهان افزود: از این روست که تکریم این اسوه علم و زهد، درسی برای آیندگان است و ما قدردان خدمات ارزشمند همه خادمان دینی از جمله آیت الله نمازی هستیم که آثار، برکات و خدمات فرهنگی و اجتماعی ایشان بسیار ارزشمند و ان شاءالله سالیان متمادی ماندگار خواهد بود.

فرماندار ویژه کاشان نیز در این آیین با تاکید بر نقش هدایت گری و بصیرت افزایی نماینده ولی فقیه در این شهرستان گفت: تجلیل و تکریم این انسان فرهیخته که در ۲ سنگر مجاهدت و فقاهت همواره حضور داشته و دارند اقدامی شایسته و قابل تقدیر است.

علی اکبر مرتضایی قهرودی افزود: نکوداشت یک عالم عامل و مجاهد مهاجر، تجلیل از علم، حلم، متانت و همه ارزش های انسانی است.

وی بیان کرد: ۱۴ سال حضور آیت الله نمازی در دارالمومنین و رهنمودهای ایشان برای مسوولان و مردم همواره گشایش بخش در تمام کارها بوده است.

آیت الله عبدالنبی نمازی متولد ۱۳۲۷ بوشهر، تحصیلکرده حوزه علمیه نجف اشرف و قم می باشد.

قاضی شرع دادگاه های انقلاب اسلامی غرب کشور، فرمانده سپاه منطقه ۲ کشوری، نماینده امام (ره) در اطلاعات کل سپاه، مسوول دفتر تایید ضوابط شرعی نمایندگی امام خمینی (قدس سره) در سپاه پاسداران، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از بوشهر، تهرانی و دادستانی کل کشور از جمله مسوولیت های وی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

آیت الله نمازی از سال ۸۵ تا کنون مسوولیت نمایندگی ولی فقیه در شهرستان را برعهده دارد، امام جمعه و نماینده کاشان در مجلس خبرگان رهبری است.

رساله فی وجوب صلاه الجمعه، مصباح الشریعه فی شرح تحریر الوسیله کتاب الخمس، مصباح الشریعه فی شرح تحریر الوسیله کتاب الاجتهاد و التقلید، مصباح الشریعه فی شرح تحریر الوسیله کتاب صلاه المسافر، مصباح الشریعه فی شرح تحریر الوسیله کتاب الصوم، گناه و آثار آن، معرفه الله، ولایت فقیه، پاسخ به شبهات پیرامون ولایت فقیه، رساله ای در اخلاص، صفات و شرایط رهبری در اسلام، تفسیر پنج جلدی هدی، معاد از دیدگاه قرآن و روایات و زندگی سیاسی امام سجاد (ع) از جمله فعالیت های علمی و پژوهش های این عالم مهاجر مجاهد به شمار می رود.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha