قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۴۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عملیات تخریب و تصرف اراضی ملی مریوان متوقف شد

استان ها کردستان سنندج رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان گفت: یک دستگاه پیکور در حین تخریب و تصرف اراضی ملی در یکی از روستاهای این شهرستان توقیف و راننده آن نیز بازداشت…

عملیات تخریب و تصرف اراضی ملی مریوان متوقف شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، شاهرخ محمودی روز پنچشنبه اظهار داشت: در پی گزارش های رسیده به واحد حفاظت اداره منابع طبیعی مبنی بر تخریب و تصرف اراضی ملی در روستای بیله با اخذ دستور مقام قضایی نیروهای یگان حفاظت به محل مورد نظر اعزام شدند.

وی افزود: نیروهای یگان حفاظت با همکاری نیروهای انتظامی ضمن مستند سازی و مختصات برداری از محل، عملیات خاکبرداری و تخریب اراضی ملی توسط یکدستگاه پیکور را متوقف و راننده متخلف را بازداشت کردند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: با تحقیقات محلی انجام شده عامل و بانی اصلی تخریب و تصرف این عرصه شناسایی شد که پرونده این فرد متخلف در روزهای آینده بعد از تکمیل برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال می شود.

وی تاکید کرد: خسارات وارده به عرصه های ملی و جنگلی بر اساس نُرم جدید مجازات محاسبه می شود و با راننده وسایل مکانیکی که در حال تخریب عرصه ملی باشند نیز به شدت برخورد خواهد شد.

محمودی گفت: گشت زنی مستمر نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی به صورت شبانه روزی در مناطقی که از نظر تخریب و تصرف بحرانی بوده ادامه دارد و به متخلفان اجازه تعرض به عرصه های ملی را نخواهند داد.

وی با بیان اینکه حفاظت و صیانت از عرصه های ملی با مشارکت و همیاری مردم و جوامع محلی امکان پذیر است، اضافه کرد: مردم فهیم و همیاران طبیعت دوست گزارشات مربوط به آتش سوزی جنگل ها و مراتع، ذغال گیری، تخریب و تصرف در اراضی ملی را به سامانه ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۶۰ درصد آن شامل یک میلیون و ۵۸۷ هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می دهد.

۲۰ درصد از مراتع استان کردستان جزو مراتع درجه یک (متراکم) است که در هر هکتار از مراتع درجه یک سالانه بیش از ۴۵۰ کیلوگرم علوفه خشک تولید می شود و مابقی مراتع درجه ۲ (نیمه متراکم) هستند در مجموع ۶۷ هزار خانوار روستایی استان بهره بردار بخش مراتع هستند و بهره برداران کردستانی ۶.۵ درصد علوفه کشور را تولید می کنند.

جنگل های زاگرس با گستردگی در ۱۱ استان کشور با ۶ میلیون هکتار مساحت، ۴۰ درصد جنگل های ایران را تشکیل می دهند که حدود ۷۰ درصد تیپ گونه های جنگلی زاگرس را بلوط ها شامل می شوند و سایر گونه های درختی این جنگل ها افرا، کیکم، بنه، زبان گنجشک، گلابی وحشی، ولیک، ارغوان، انواع بادام و دیگر درختان است.

از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می دهد، شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha