قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۴۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون صندوق رفاه دانشجویان:

یک سوم منابع صندوق رفاه برگشت پذیر نیست/منابع و اعتبارات محدودتر شده است

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه منابع و اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان روز به روز محدودتر شده است، افزود: وضعیت تورم کشور و کاهش تخصیص منابع مالی از سوی دولت به دلیل محدودیت های اعتباری پیش آمده ناشی از تحریم های ناعادلانه نیز به محدودیت های این صندوق اضافه شد و منجر به کاهش ارزش دارایی شده است.

یک سوم منابع صندوق رفاه برگشت پذیر نیست/منابع و اعتبارات محدودتر شده است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، علیرضا صولتی ، اظهار کرد: پیش بینی بودجه سال ۹۸ در صورتی که محقق شود ۶۴۱ میلیارد تومان برای کمک به دانشجویان مستعد کم بضاعت است که از مبلغ فوق ۲۶۱ میلیارد تومان از محل بودجه عمومی دولت تامین می شود.

با توجه به وضعیت تخصیص ضعیف اعتبارات عمومی بعید به نظر می رسد که کل مبلغ ۶۴۱ میلیارد تومانی برای کمک به دانشجویان بی بضاعت محقق شود.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در ادامه خاطرنشان کرد: در سال های اخیر و به دلایلی همچون فرسایش خوابگاه ها، آشپزخانه دانشگاه ها و همچنین افزایش پذیرش دانشجو و کمبود منابع دانشگاه ها یک سوم منابع این صندوق به سمت کمک به تجهیز و نوسازی تخصیص داده شد که بازپرداختی ندارد و برگشت پذیر نیست.

صولتی با بیان اینکه منابع و اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان روز به روز محدودتر شده است، افزود: وضعیت تورم کشور و کاهش تخصیص منابع مالی از سوی دولت به دلیل محدودیت های اعتباری پیش آمده ناشی از تحریم های ناعادلانه نیز به محدودیت های این صندوق اضافه شد و منجر به کاهش ارزش دارایی شده است.

وی با بیان اینکه بازپرداخت وامی که به برخی از دانشجویان پرداخت می شود ممکن است ۱۰ الی ۱۱ سال طول بکشد،تاکید کرد: این مبلغ بعد از طی این دوره طولانی بازپرداخت ارزش اولیه را ندارد به نحوی که براساس محاسبات صورت گرفته طی هر دوره بازپرداخت ۵۷ درصد ارزش واقعی پول افت خواهد کرد و این امر باعث ضعف اثر بخشی وام های صندوق و پاسخگو نبودن به نیازهای واقعی دانشجویان می شود.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به اقداماتی که در دوره جدید تیم مدیریتی صندوق، جهت رفاه حال دانشجویان در دستور کار قرار داده شده است، گفت: در این دوره سعی شد که وابستگی صندوق از منابع دولتی برداشته شود و از ظرفیتی که از گذشته در قانون صندوق بوده اما چندان مورد توجه قرار نگرفت بیشتر و بهتر بهره برداری شود.

صولتی ادامه داد: ظرفیت استفاده از مشارکت ها، خیرین و واقفین از جمله فرصت هایی بوده است که در گذشته به دلیل تخصیص مناسب منابع مالی از سوی دولت کمتر به آن توجه شده و خوشبختانه طی چند ماه اخیر طرح های مختلفی در دست مطالعه قرار گرفته که به زودی از طریق وزیر علوم رونمایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: با کمک مردم و بخشی از دانش آموختگانی که در گذشته از خدمات صندوق استفاده کرده اند، می توان باز هم کمک های بیشتری به دانشگاه ها و به دانشجویان مستعد کم بضاعت که هدف اصلی صندوق رفاه است، ارائه شود.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به پیگیری مطالبات سال های گذشته این صندوق اظهار کرد: با توجه به اینکه در گذشته اطلاعات وام گیرندگان از قبیل ثبت نام و آدرس دانشجویان آنگونه که باید و شاید انجام نمی گرفت و همه اسناد به صورت دستی نوشته می شد بنابریان برای وصول مطالبات مشکلاتی وجود داشت که منجر به انباشت این مطالبات شده است.

وی تصریح کرد: طی سنوات گذشته باوجود برنامه ریزی که برای دریافت مطالبات انجام شده بود وضعیت مطلوب است و مطالبات انباشته نداریم و تنها۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان از مطالبات معوق مانده است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: به منظور بهره مندی نسل جدید از خدمات صندوق به شدت نیازمند همراهی و همکاری دانش آموختگانی هستیم که قبلا از خدمات صندوق بهره مند شده اند،به ان ترتیب که در حال حاضر با بازپرداخت به موقع وام های خود ما را در جهت ایجاد عدالت بین نسلی و تامین اعتبارات لازم برای نسل های آینده کمک کنند تا عدالت بین نسلی ایجاد شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha