قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۳۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سدسازی عامل خشکی سفره های زیرزمینی تهران

رئیس اداره جهاد کشاورزی استان تهران گفت:کاهش میزان ذخایر آب زیرزمینی حکایت از رشد بیش از حد سدها دارد.

سدسازی عامل خشکی سفره های زیرزمینی تهران

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، کریم ذوالفقاری، رئیس اداره جهاد کشاورزی استان تهران اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به وسعت کوچک سرزمینی استان تهران تنها 187 هزار هکتار(1.2 درصد اراضی کل کشور) اراضی زیر کشت دارد اما متاسفانه حق آبه کافی به این اراضی اختصاص نیافته که موجب بایر شدن زمین های کشاورزی شده است که بخش عمده آن هم مربوط به صفر رسیدن استفاده کشاورزان از 4 سد اصلی حومه تهران است که بجای آن صرف مصرف آب شرب در سطح شهرستان های استان شده است.

وی با بیان این نکته که تنها 1.2 درصد از اراضی کشاورزی در استان تهران قراردارد اما 6 درصد محصولات کشاورزی کشور در تهران کشت می شود افزود: به طور میانگین در ایران به ازای 1متر مکعب آب 1.4 کیلوگرم محصول تولید می شود که این شاخص در تهران به ازای هر 1 متر مکعب 2.2 کیلوگرم محصول کشت می شود که همین آمار گویای آن است که استان تهران در زمینه میزان بهره وری از منابع آبی در سطح کشور رتبه اول را دارد زیراکه در سه حوزه تغییر نوع کشت، افزایش تعداد گلخانه ها و اجرا شیوه های نوین آبیاری توانسته ایم صاحب این جایگاه در کشور بشویم.

رئیس اداره جهادکشاورزی استان تهران افزود: در مورد روش های آبیاری در استان از 187 هکتار موجود تنها 100 هزارهکتار قابلیت پیاده سازی روش های نوین آبیاری را دارند که نزدیک 70 هزار هکتار آن با شیوه های نوین آبیاری می شود که همین ارقام بیانگر جلو بودن استان تهران از سایر استان ها است زیرا در استان های دیگر این شاخص 35 هزار به ازای صد هزار هکتار است.

وی در ادامه گفت: در خصوص گلخانه ها نیز در ایران ما نزدیک به 13 هزار هکتار گلخانه داریم که 3.5 هزار هکتار آن به استان تهران اختصاص دارد که بیانگر وضعیت مطلوب تهران در استفاده از این ظرفیت در میان سایر استان ها است.

وی همچنین گفت: بدنبال حذف محصولات پرآب بر و جایگزینی آن با محصولات کم آب بر هستیم. در همین زمینه در سطح استان کشت زعفران را به شدت توسعه داده ایم که در مقام قیاس مصرف آب برای زعفران یک هشتم یک هکتار یونجه است.

ذوالفقاری با دفاع از میزان مصرف آب کشاورزان اذعان داشت: به طور کلی در کشور 70 درصد از منابع آبی صرف کشاورزی می شود حال آنکه در استان تهران این عدد تنها به میزان 43 درصد است.

وی در پایان همچنین این ادعا را که کشاورزی موجب خشک شدن منابع آب زیر زمینی شده است را نادرست خواند و گفت: کاهش میزان ذخایر آب زیرزمینی حکایت از رشد بیش از حد سدها دارد که با توجه به راکد شدن آب در پشت سدها با عدم تغذیه مناسب دشت ها مواجه هستیم.

انتهای پیام/م/ث30

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha