قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۸۳۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سفیر ایران: ظهور جریان های افراطگرایی از پدیده های شوم جهان است

جهان دفتر باکو  باکو – – سید جواد قوام شهیدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان گفت: یکی از پدیده های شوم بشری جهان امروز، ظهور جریان های افراطگرایی و تکفیری در نقاط مختلف جهان…

سفیر ایران: ظهور جریان های افراطگرایی از پدیده های شوم جهان است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، قوام شهیدی روز چهارشنبه در همایش بین المللی "نقش معارف دینی در مقابله با جریان های افراطی و تکفیری" ، در تفلیس افزود: این ایدئولوژی کوته بینانه در چند دهه اخیر با حمایت مالی برخی کشورهای دنیا در نقاط مختلف پراکنده شده و گروه های تروریستی متعددی را به وجود آورده است که اولین آنها "القاعده" و "طالبان" و آخرین آنها "جبهه النصره "و "داعش" می باشد.

وی افزود: این اندیشه تکفیری است که جز خود همه را ناباوران می خواند و بر این فهرست که شامل شیعیان، مسیحیان، یهودیان، سنی های میانه رو است مرتبا می افزاید و نتیجه آن ستمگری هایی چون تجاوز، بردگی، سوزندان، گردن زدن و دیگر روش های وحشتناک کشتن انسان هاست که ما از طریق رسانه های عمومی از آن با اطلاع می شویم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: امروزه جریان های افراطی و تکفیری امنیت در منطقه قفقاز جنوبی را نیز به چالش کشیده اند و ما شاهد اقدامات و فعالیت های آنها در این حوزه جغرافیایی نیز هستیم.

قوام شهیدی افزود: در این شرایط، شناسایی ریشه های به وجود آمدن ایدئولوژی افراط گرایی و جریان های تکفیری و مقابله با آنها، یک ضرورت مهم برای جامعه بین الملل محسوب می شود و در همین راستا، نقش ادیان الهی و مذاهب دینی برای ممانعت از بسط و توسعه اندیشه افراط گرایی و ریشه کنی جریان های تندرو بسیار قابل توجه و مهم می باشد. 

وی  گفت: همه ادیان الهی در سایه تعالیم دینی خود بر اصول مشترکی از جمله خداپرستی، صلح و عدالت تاکید دارند و رنگین کمان ادیان و مذاهب دینی می توانند با اتکاء بر اصول مشترک خود در حوزه های فلسفی، حقوقی، اخلاقی و ارزشی، جبهه مشترکی در جهان ایجاد کرده و با تعامل با یکدیگر با جریان های افراط گرایی و تروریستی تا ریشه کنی کامل آنها مقابله کنند.     

سفیر ایران در گرجستان افزود: امروزه تاکید بر ارزش های اخلاقی و انسانی در همه ادیان الهی مورد توجه قرار گرفته و پیروان آنها با تاسی به این ارزش ها، مقابله با هرگونه خشونت و افراطی گرایی را وظیفه خود می دانند.

قوام شهیدی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره نقش بسیار ارزنده ای در مخالفت و از بین بردن تروریسم ایفا کرده است و ایران با ارائه حمایت های مستشاری به دولت های عراق و سوریه کمک کرد تا یکی از بزرگترین تهدیدهای امنیت جهانی یعنی پدیده شوم داعش در این کشورها ریشه کن شود.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه بی امان با خشونت و افراطی گری صدها نفر از نیروهای ارزشمند خود را فدا و سالانه میلیون ها دلار هزینه کرده و  بدون این فداکاری ها و هزینه ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت گیری خلافت وحشیانه داعش در پهنه ای بسیار پهناور بود. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم همواره خود را پایبند و ملزم به مبارزه با تروریسم و افراط گرایی می داند و به مسیر خود در این راه ادامه خواهد داد.

سفیر ایران افزود: مقابله با جریان های افراطی و تکفیری مستلزم این است که پیروان ادیان الهی و مذاهب دینی دست در دست یکدیگر، با اراده ای مستمر و خستگی ناپذیر، سرچشمه های تباهی و ظهور جریان های افراطی را کشف و ریشه های آنها را بخشکانند.

همایش بین المللی "نقش معارف دینی در مقابله با جریان های افراطی و تکفیری" امروز ( چهارشنبه ) با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، اداره مسلمانان گرجستان و دبیرخانه دائمی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری و با حضور فرهیختگان ،اندیشمندان، علما و روحانیون و نمایندگانی از کشورهای ایران،گرجستان،  جمهوری آذربایجان و ترکیه در تفلیس برگزار شد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha