قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۶۲۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قاضی مسعودی مقام: بارها در پرونده های مهم از سمت دولت و مجلس تهدید شدم

رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی گفت: در پرونده های مهم تهدیدات بیشمار است و بارها در پرونده های مهم از سمت دولت و مجلس تهدید شدم.

قاضی مسعودی مقام: بارها در پرونده های مهم از سمت دولت و مجلس تهدید شدم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، قاضی اسدالله مسعودی مقام رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی و قاضی رسیدگی به پرونده های ویژه جرائم اقتصادی امروز در نشست بررسی تاثیر فشار افکار عمومی بر رسیدگی های کیفری در دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: در خصوص جرائم اقتصادی و مالی مراحل ابتدایی و میانی نادیده گرفته شده است و تمام مطالبات از دستگاه قضایی است که قطعا ایرادت و اشکالاتی نیز مطرح می شود.

وی افزود: افکار عمومی باورهای اکثریت جامعه است و در این افکار رسانه ها، مقامات قضایی، ضابطین، رهبران، رجال سیاسی و غیره دیده می شود و لذا برخی افکار عمومی در روند دادرسی ها دخالت دارند.

رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی بیان داشت: در همه پرونده ها ۲ نوع جرم ساختگی و قراردادی و طبیعی قابل تعریف است و جرائم طبیعی بیشتر اذهان عمومی را مورد تشویش قرار می دهد.

مسعودی مقام گفت: در جرائم اقتصادی تشویش اذهان عمومی مقطعی است و حتی پس از مدتی به عادت تبدیل می شود و ممکن است مبلغ و ارقام پرونده تفاوتی ایجاد کند و بسیاری بی تفاوت هستند و در جامعه ما نیز حتی برخی آن را زرنگی و دور زدن قانون با تبحر می دانند.

وی ادامه داد: اجرای قانون گاهی لطمات و صدمات فراوانی بر مقام قضایی بار می کند و کار دستگاه قضا پاسخ به افکار عمومی نبوده بلکه اجرای قانون است و در این حرف که قضاوت ها و قوانین ما بعضا ناکارآمد است، هیچ شک و شبهه ای نیست.

قاضی پرونده های ویژه جرائم اقتصادی خاطرنشان کرد: مجلس باهمکاری قوه قضاییه لایحه ای در اثنا بحران های اقتصادی کشور مبنی بر تشکیل سازمان قضایی اقتصادی تنظیم کرده بود و متاسفانه علی رغم اقدامات کارشناسی، مجلس با ذکر عنوان هزینه بر بودن مخالفت کرد.

مسعودی مقام بیان کرد: رسیدگی به پرونده های اقتصادی به سادگی نیست و مثلا وجه پرونده پتروشیمی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و بعضی از متهمین جزء احزاب و نسبت داران هستند و البته این سبب نمی شود که قاضی به واسطه حس بد به متهمین همسو با افکار عمومی حرکت کند.

وی ادامه داد: هیچ زمانی در اثر فشار افکار عمومی رای نداده ام و بسیاری از افکار عمومی تخصصی نیست و در جرائم اقتصادی قضات با شمارش بسیار کم در کشور داریم که بتوانند به جرائم بورسی، پولشویی، اخلال، اختلاس و ارتشا را رسیدگی کنند.

رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی عنوان داشت: بیشترین فشار به قضات پرونده های اقتصادی مربوط به تهدیدات وارده است و نه اینکه مربوط به فشار افکار عمومی باشد و در پرونده های مهم تهدیدات بیشمار است و تهدیداتی که از سوی مجلس، دولت و رسانه ها به ما وارد شده و بارها در پرونده های مهم از سمت دولت و مجلس  تهدید شدم.

قاضی مسعودی مقام اضافه کرد: بسیاری از مصاحبه های انجام شده با رسانه ها در زمان انتشار برعکس می شود و متهم میلیون ها و  میلیاردهای تومان برای رسانه ها و اشخاص خاص هزینه کرده است و اگر قاضی از حیث علمی، اخلاقی و تدین در حد انتظار قاضی باشد دیگران به خود اجازه مراجعات را نخواهند داد.

وی ادامه داد: مردم به امروز به اغنای نسبی در خصوص برخورد با مفاسد توسط دستگاه قضا رسیده اند و البته که با تمام فسادها مقابله نشده است و تا به امروز هیچ دولتی را ندیده ام که در زمان خود پرونده فساد خود را مطرح کند و معمولا دولت بعدی این کار را انجام می دهد.

رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تصریح کرد: در دوره فعلی ریاست قضایی بسیاری  از اشخاص دولتی و صاحب منصب را تحت تعقیب قرار دادیم و به منظور پاسخ مناسب به افکار عمومی مجتمع قضایی تشکیل شده است.

انتهای پیام/ش/م/الف

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha