قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۶۱۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

«نهضت» پشت بام فروشی در مشهد/ اینجا با ۵۵ میلیون روی دیوار سست مردم خانه می سازند

در ادامه گزارش از«رواج پدیده پشت بام فروشی در مشهد» این بار به سراغ یکی دیگر از چهار کانون این پدیده یعنی خیابان «نهضت» و «یوسفیه» در منطقه قاسم آباد رفته ایم.

«نهضت» پشت بام فروشی در مشهد/ اینجا با ۵۵ میلیون روی دیوار سست مردم خانه می سازند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، در ادامه گزارش از «رواج پدیده پشت بام فروشی در مشهد» این بار به سراغ یکی دیگر از چهار کانون این پدیده یعنی خیابان «نهضت» و «یوسفیه» در منطقه قاسم آباد می روم.

از اتوبان امام علی(ع) که به سمت میدان نمایشگاه بروید نرسیده به میدان، تابلوی نهضت را می بینید وارد خیابان که شوید در ابتدا تراکم جمعیت و منازل زیاد نیست، اما هرچه به مسیرتان ادامه دهید بر تعداد جمعیت و منازل افزوده می شود.

وارد بنگاهی در ابتدای خیابان نهضت می شوم و از بنگاه دار می پرسم آیا هوایی برای فروش هم دارد که در جواب می گوید: یک منزل 90 متری تک واحده، دوکله[دونبش] در خیابان نهضت یک دارم که 330 میلیون تومان قیمت گذاری شده، همچنین خانه دیگری در خیابان راستان دارم که 80 متر است در طبقه دوم، فروشنده 220 میلیون تومان برایش قیمت گذاشته است.

بنگاه دار ادامه می دهد: خانم محترم انصافاً مواردی که به شما گفتم عالی است، چراکه این خانه ها دوکله[دونبش] هستند و در جای دیگری به این قیمت پیدا نمی کنید، الآن هم یکی از فروشنده ها به منظور تهیه جهیزیه فرزندش آن را به فروش گذاشته است.

در جواب به بنگاه دار می گویم نه؛ هوایی می خواهم، خانه به کارم نمی آید که در جواب مکثی کرده و ادامه می دهد: یک مورد 65 متری حدود 70 میلیون تومان سراغ دارم.

دوباره به خانه اول بازمی گردد و می گوید البته در منطقه اقدسیه 3 مورد 100 متری دارم که تک خواب است و دارای پارکینگ که فروشنده 60 میلیون تومان خرج داخل خانه کرده و 340 میلیون تومان می فروشد.

همکارش که مردی جوان است عکس های خانه را نشانم می دهد و نظرم را می پرسد، می گویم هوایی چطور؟ دارید؟ پاسخ می دهد نه؛ همان یک مورد را داشتم!

از بنگاه بیرون می آیم و وارد بنگاه دیگری می شوم از او هم همین سؤال را می پرسم پاسخ می دهد در خیابان نهضت 1 هوایی دارم در طبقه چهارم 90 متر 110 میلیون تومان، همچنین مورد دیگری دارم در یوسفیه 7 که طبقه سوم است و 50 متر، فروشنده 40 میلیون تومان می فروشد.

او ادامه می دهد: البته مشکلی که وجود دارد این است که همسایه ها اجازه ساخت نمی دهند و نمی گذارند مصالح بالا ببری، چنانچه می توانی با آن ها کنار بیایی مورد خوبی است، هرچند چنانچه بخواهم خودم هم می توانم آن را بسازم، اما تاکنون اصراری به ساخت نداشتم وگرنه می توانستم!

یکی دیگر از بنگاه های همان خیابان مورد دیگری را پیشنهاد می کند در طبقه سوم که 90 متر است و 90 میلیون تومان فی خورده؛ در یک کوچه 10 متری با سند وکالتی و آسانسور.

از بنگاه بیرون آمده و خیابان نهضت را بالاتر می روم، مالکین هر طور که دلشان خواسته خانه خود را ساخته اند، از ابتدای نهضت تا انتهای آن، چندین بار این خیابان عقب و جلو رفته و حسابی منظره نامطلوبی را به تصور کشیده است به گونه ای که چنانچه ابتدای خیابان بایستید انتهای آن را نمی بینید.

از تعداد بالای بنگاه ها آن هم در یک خیابان مشخص است که خرید و فروش ملک در این منطقه کم نیست، چرا که هم زمین خالی در منطقه وجود دارد و هم اینکه مالکین که بعضا بنگاه داران هستند، هوایی فروشی می کنند.

وارد بنگاه دیگری می شوم می گویم دنبال هوایی می گردم، موردی دارید؟ با تعجب می گوید هوایی؟!

پاسخ می دهم بله؛ ادامه می دهد برای خودتان می خواهید یا رهن و اجازه؟ در جواب می گویم در اصل ماجرا تفاوتی دارد که با کمی مکث جواب می دهد البته نه خوب...

موردی دارم طبقه چهارم روی پیلوت 55 متر در کوچه چهار متری در راستان 23 که اسکلت است و 55 میلیون تومان فی خورده.

85 متری دیگری دارم در طبقه ششم در خیابان نهضت5 که خیابانش 10 متری است، اسکلت و بدون آسانسور که 95 میلیون تومان است و یا در خیابان آزاده 7 یک هوایی دارم 85 متر و 85 میلیون تومان در طبقه چهارم که هر طبقه دو واحدی است در کوچه 20 متری، اسکلت و و کالتی.

در همین خیابان مورد دیگری دارم 90 متری در طبقه چهارم که 150 میلیون تومان به فروش گذاشته شده است.

نصیحت های پدرانه برای نخریدن هوایی

از بنگاه بیرون آمده و وارد بنگاه دیگری می شوم یک نفر مشغول تمیز کردن مغازه و دیگری که گویا صاحب آنجاس می گوید در خدمتم.

تا می گویم هوایی فروشی هم دارید، با چشمان گرد شده از تعجب نگاهی به سرتا پایم می اندازد و پاسخ می دهد هوایی؟!

پدرانه می گوید: نَخَر دخترم نَخَر، از من به تو نصیحت هوایی نَخَر، از هر بنگاهی شنیده ای که هوایی خریدن به صرفه است یا شهرداری اجازه ساخت می دهد؛ دروغ است چطور می خواهی بسازی؟ همین که هوایی را خریدی روی دستت می ماند.

وقتی اصرارم را می بینید جواب می دهد: خوب بخر، اما من موردی ندارم.

بنگاه دیگری را نشان می کنم و واردش می شوم او هم پس از سؤالم تعجبناک می خندد، توقع ندارد خانمی دنبال هوایی باشد.

پدرانه پاسخ می دهد: چرا خانه مسکونی نمی خری، خانه که راحت تر است، پس از خرید چگونه می خواهی بسازی، در صورت خرید هوایی تو می مانی و کلی دردسر، دنبال دردسری؟ خانه بخر، راحت تر است.

اصرارم به خرید هوایی را که می بیند، می گوید: موردی دارم در نهضت1، 90 متری در خیابان 10 متری که طبقه سوم و چهارم روی پیلوت است و 220 میلیون تومان فی خورده که آسانسور هم ندارد، با خنده ادامه می دهد چنانچه بروی بالا، دیگر پایین نمی آیی! همین یک مورد را داریم.

از بنگاه بیرون آمده و به مسیرم ادامه می دهم تا انتهای خیابان می روم، خیابان به شدت شلوغ و به هم ریخته است از نظر نما، هر مالک هر طور که صلاح دیده ملکش را ساخته است.

اهالی از ابتدای خیابان تا انتهای آن ما را نظاره می کنند، گویا متوجه شده اند که بیگانه هستیم.

وارد یکی دیگر از بنگاه های محله می شوم او هم مانند همکارانش از سؤالم بسیار تعجب می کند و علت اینکه می خواهم هوایی خریداری کنم را می پرسد، می گویم از ساخت آپارتمان ها راضی نیستم در صورت خرید باید 50 میلیون تومان خرج بازسازی کنم به همین دلیل ترجیح می دهم هوایی خریداری کنم و آن گونه که تمایل دارم بسازم.

می گوید چه میزان پول داری جواب می دهم 200 میلیون تومان با تعجب بیشتر پاسخ می دهد با این پول خانه بِخَر، موردی در آزادی 22 دارم که توفیر[امتیاز] دارد با مواردی که تاکنون نشانت داده اند، به طور کل خیابان آزاده با منطقه نهضت و یوسفیه فرق دارد مانند اینجا نیست.

قطعاً ببینی دل نمی کنی بسیار تمیز و شیک ساخته شده 90 متر در طبقه سوم دو خوابه، محله ساکت و خلوت که 260 میلیون تومان می فروشد، چنانچه پول داری همین را بخر 40 میلیون تومان رهنش می دهیم کسریت جبران شود.

اضافه می کند: سردر مغازه را خواندی؟ نوشته بنگاه و مشاور املاک، یعنی باید در کنار فروش، به مشتری مشاوره هم بدهیم، چنانچه هوایی بخری برای ساختش به مشکل اساسی می خوری نه شهرداری اجازه ساخت می دهد و نه همسایه ها، آپارتمان های اطراف مغازه را می بینی خودم ساخته ام، می دانم چه خبر است وقتی می گویم اجازه نمی دهند، یعنی اجازه نمی دهند، بازهم خودت می دانی فکرهایت را بکن و در صورت تمایل خبر بده.

می گوید: البته مورد داریم در همین خیابان روبرو چنانچه بخری و چنانچه بتوانی آن را بسازی قطعاً 300 میلیون تومان خواهی فروخت و سودی خوبی نصیبت می شود، البته گفتم در صورتی که بتوانی و اجازه بدهند که بسازی.

نبود طرح تفصیلی شهری یکی از علل تخلفات ساختمانی

سرپرست دادسرای ویژه شهرسازی خراسان رضوی در پاسخ به این پرسش که آیا در خصوص تخلفات ساختمانی با نبود شفافیت در قانون مواجه هستیم؟، گفت: در رابطه با تخلفات ساختمانی ماده ای در قانون شهرداری ها وجود دارد تحت عنوان ماده 100 که بر اساس آن، چنانچه فردی برخلاف اصول شهرسازی و طرح های شهری اقدام به ساخت وساز غیرمجاز کند این رفتار او تخلف محسوب می شود.

قاضی مهدی حقدادی با بیان اینکه پلمب قضایی نتیجه عدم توجه به این قانون است، اظهار کرد: زمانی که اعلام می شود فردی طبقه مازاد بر پروانه ساختمانی ساخته یا پیشروی یا مازاد پرتراکم و غیره دارد، مقام قضایی دستور پلمب صادر می کند و چنانچه متخلف فَکِ پلمب کند، قانون گذار تا دو سال حبس برای متخلف در نظر گرفته است و قطعاً در این رابطه با متخلفان برخورد قاطع می کنیم.

ممنوعیت از خدمات عمومی

وی با اشاره به اینکه درصورتی که ملکی دارای تخلف باشد ضمن پلمب محل از ارائه خدمات عمومی هم ممنوعش می کنیم، تصریح کرد: با توجه به اینکه صِرف پلمب محل تخلف، کفایت جلوگیری از ادامه عملیات غیرمجاز نمی کند، بنابراین در راستای جلوگیری قاطع، ملک را از اخذ انشعابات ممنوع می کنیم تا امکان بهره برداری آن فراهم نشود.

مجازات کردن همیشه نتیجه بخش نیست

سرپرست دادسرای ویژه شهرسازی خراسان رضوی در پاسخ به این پرسش که آیا این برخوردها بازدارنده است؟، خاطرنشان کرد: همیشه نباید به دنبال بازدارندگی بود، مجازات کردن همیشه نتیجه بخش نبوده، بلکه باید دید انگیزه فرد متخلف از تخلف کردن چیست.

در صورت نبود طرح تفصیلی تخلفات ادامه دارد

حقدادی یکی از علل تخلفات ساختمانی در مشهد را نبود طرح های متناسب با بافت و خواسته های عمومی دانست و افزود: چنانچه این طرح ها پیش بینی نشود و برخی خواسته های عمومی مردم که البته تا حدودی به حق و موجب انتظام بخشی به دید بصری شهر هم خواهد شد ابلاغ و به تصویب نرسد، این تخلفات ادامه دار خواهد بود و در نهایت نبود این گونه طرح ها ما را به این نتیجه و برداشت می رساند که  مجازات کردن به تنهایی کافی نیست.

وی اضافه کرد: چنانچه این طرح ها ایجاد و ابلاغ شود مردم متوجه می شوند که در چه پهنه ای از شهر اجازه ایجاد چه ساختمان و با چه مشخصاتی دارند و از همان بدو امر آگاه خواهند بود و چنانچه آن زمان تخلف صورت گرفت می توان گفت برخورد قاطع همراه با قلع، تنها راه چاره و بازدارنده است.

سرپرست دادسرای ویژه شهرسازی خراسان رضوی تأکید کرد: البته نمی توان گفت در صورت وجود این طرح ها به صددرصد انگیزه ها پاسخ داده می شود، اما تا حدودی می توان از تخلف پیشگیری کرد.

70 درصد مردم در قالب نیاز خود تخلف می کنند

حقدادی بیان کرد: حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم در قالب نیاز خود تخلف می کنند و تنها تقریباً  ۳۰ تا ۴۰ درصد از ساخت وسازهای غیرمجاز متعلق به افراد منفعت طلب و سودجو است که صرفاً به کمترین هزینه و بیشترین منافع توجه می کنند که  بدمنظری شهری و حوادث ناشی از ملک فاقد مسائل ایمنی، جایگاهی در تصورات و اهدافشان ندارد.

وی با بیان اینکه راه و شهرسازی باید هرچه زودتر این طرح ها را تدوین و شهرداری هم پیگیر آن باشد تا به نیازهای روز شهروندان پاسخ فنی و نوین و درخور بدهد در پاسخ به این پرسش که دستگاه قضا برای چه میزان تخلف صورت گیرد دستور پلمپ صادر می کند؟، گفت: به محض اینکه شهرداری تخلفی گزارش کند دادستانی وارد عمل شده و دستور مقتضی را صادر و شهرداری ساختمان را پلمب می کند.

کمیته ای تشکیل داده ایم برای نظارت تخلفات

سرپرست دادسرای ویژه شهرسازی خراسان رضوی ادامه داد: دستگاه قضا دارای دو دید حمایتی است یک دید حمایت قضایی از ادارات و نهادهایی که در اجرای تکالیف خود نیازمند حمایت برای اتقان اجرای قوانین و مقرراتشان است.

حقدادی بیان کرد: به طور مثال در موضوع شهرداری در جهت جلوگیری از ساخت وسازها، دادستانی بادید حمایت قضایی نسبت به شهرداری در جهت اجرای قاطع تکلیف، وارد می شود.

وی اضافه کرد: یک دید دیگر حمایت قضایی از شهروندان در راستای رعایت حقوق عامه و حقوق شهروندی است که چنانچه سازمان یا نهادی در زمان اجرای تکلیف چارچوب قانون را رعایت نکرد و حقوق شهروندان را مورد تضییع قرار داد به عنوان مدعی العموم ورود کرده و مانع اقدام خلاف قانون می شود.

سرپرست دادسرای ویژه شهرسازی خراسان رضوی تأکید کرد: بر همین اساس در راستای نظارت عالیه بر حُسن اجرای دستورات قضایی و تکالیف شهرداری در حوزه ساخت وسازها، کمیته ای متشکل از حراست کل شهرداری، بازرسی، مدیران کل نظارت و نماینده دادستانی تشکیل دادیم که هم ناظر رفتار نادرست گشت های شهرداری باشیم و هم ناظر تخلفاتی که واقع می شود، اما گزارش نمی شود تا قانون نسبت به همه به طور یکسان اعمال و اجرا شود و عواملِ گشت ها، خود را مصون از نظارت نبینند.

حقدادی اظهار کرد: برخی گزارش ها را مردم به دستگاه قضا منعکس می کنند و از ما می خواهند وارد عمل شویم که قطعاً این گزارش ها را بررسی کرده و با جدیت بیشتری پیگیری خواهیم کرد.

بین طرح تفصیلی مشهد و پشت بام فروشی ارتباطی نمی بینم

مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی در خصوص طرح تفصیلی مشهد، گفت: در یک جلسه که متولیان امر حضور داشتند قرار شد طی یک برنامه زمان بندی شده لایه های مختلف طرح تفصیلی از مهرماه به کمیسیون ماده 5 آورده شود.

اخوان با بیان اینکه تکلیف طرح با این برنامه زمان بندی مشخص است، اضافه کرد: البته ابهاماتی در خصوص ضوابط بلندمرتبه سازی وجود داشت که آن هم برطرف شد و در حال حاضر این آمادگی راداریم که طرح در کمیسیون بررسی شود.

وی تأکید کرد: زمانی که طرح تفصیلی مصوبی داریم باید از آن تبعیت کنیم و چنانچه در جایی ظرفیتی از لحاظ تراکمی وجود دارد دستگاه مربوطه باید با یک لایحه، تقاضای خود را به کمیسیون ماده 5 بیاورد و چنانچه این کمیسیون تشخیص دهد که ظرفیت وجود دارد، مجوز داده می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه ارتباطی بین پشت بام فروشی و طرح تفصیلی نمی بینم، اظهار کرد: هر زمان که طرح تفصیلی تصویب شد، ملاک است.

اخوان خاطرنشان کرد: تا پایان سال آخرین لایه مربوط به طرح به کمیسون ماده 5 به منظور تصویب داده می شود.

پشت بام نشینی نوعی حاشیه نشینی است

پشت بام نشینی یا پشت بام فروشی پدیده ای است که برخی از آن تحت عنوان «حاشیه نشینی جدید» نام می برند که هم بنگاه داران و هم کارشناسان و مسؤولان علل مختلفی را برای رواج این پدیده می شمارند.

برخی نبود شفافیت در قانون و از طرفی قدیمی بودن قوانین و به روز نشدن آن ها هم زمان با به روز شدن جامعه و تخلفات را علت رواج این پدیده و برخی دیگر اما گران شدن زمین آن هم بیش از توان خرید مردم و بالا رفتن اجاره بها را علت این پدیده نه چندان نوظهور می دانند.

با گشت وگذاری کوتاه در مناطقی که با عنوان کانون پشت بام فروشی در شهر معروف شده اند، می توان دریافت که شاید افزایش مسکن و اجاره بها یکی از عوامل رشد این پدیده است، اما نمی توان خیلی خوشبیانه به این امر نگاه کرد، چراکه با یک بررسی اجمالی به قیمت این پشت بام ها و هزینه ای که بایستی برای ساخت آن ها متحمل شد، می توان دریافت که خیلی هم ارزان آن هم برای مشتری واقعی و نه بسازوبفروش، تمام نمی شوند.

اینکه گفته می شود جمع زیادی از مردم برای رفع نیاز خود اقدام به پشت بام فروشی و یا خرید پشت بام و ساخت آن می کنند، نگاهی ساده انگارانه به این پدیده است، چرا که در همین گزارش و گزارش پیش از این، بارها مشاهده کردم که خریدار اصلی این پشت بام ها بسازوبفروش هستند و نه خریدار واقعی.

==================

گزارش از: فرزانه زراعتی

==================

انتهای پیام/ 70071

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha