قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۶۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اغلب مدارس یزد برای معلولان مناسب نیست/آغاز ساخت مدرسه نابینایان در یزد

مدیر آموزش و پروش استثنایی استان یزد از آغاز ساخت مدرسه نابینایان در این استان هم زمان با روز جهانی معلولان خبر داد و گفت: در حوزه استثنایی سعی بر رعایت حداقل مناسب سازی‎ها شده ولی برخی مدارس قدیمی مناسب سازی نیستند.

اغلب مدارس یزد برای معلولان مناسب نیست/آغاز ساخت مدرسه نابینایان در یزد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از یزد، مصطفی پایدار از آغاز به ساخت سومین مجموعه آموزشی استاندارد معلولان در استان یزد هم زمان با سالروز جهانی معلولان خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر فضای آموزشی استاندارد معلولان به ویژه متناسب با نیازهای ویژه نابینایان در یزد وجود ندارد، این مجتمع با سه مرکز آموزشی دبستان، متوسطه اول و دوم و همچنین بخش های خدمات دهی به معلولان تمام نیازهای دانش آموزان معلول به ویژه نابینا و افراد دچار مشکل بینایی را نیز پوشش می دهد.

مدیر آموزش و پروش استثنایی استان یزد اضافه کرد: این مجموعه با ارائه خدمات متمرکز نیازهای دیگر این قشر ازجمله ایاب و ذهاب و سایر خدمات آموزشی را نیز ارائه می دهد ولی تداوم این مهم همراهی دستگاه هایی مانند مسکن و شهرسازی، خیرین و دولت را می طلبد.

وی با تأکید بر اینکه دو مدرسه جدید ایجادشده برای معلولان حرکتی و معلولان با نیازهای ویژه رفتاری و اوتیسم در یزد استانداردسازی شده است، گفت: درصورتی که دسترسی برای جامعه معلولان جسمی و حرکتی فراهم شود، قادر به پوشش نیازهای سایر معلولیت ها نیز خواهیم بود.

پایدار با اشاره به ارائه خدمات به سه هزار دانش آموز معلول توسط اداره کل آموزش وپرورش استان، اظهار کرد: در این آمار، گروه جسمی و حرکتی در مدارس خاص شامل ۸۰ دانش آموز و حدود ۴۰۰ نفر نیز به صورت تلفیقی فراگیر در مدارس عادی تحصیل می کنند.

مدیر آموزش و پروش استثنایی استان یزد به استاندارد نبودن اغلب مدارس عادی یزد برای معلولان اشاره کرد و گفت: در حوزه استثنایی سعی بر رعایت حداقل مناسب سازی‎ها شده ولی برخی مدارس قدیمی مناسب سازی نیستند و این در حالی است که در مدارس جدید کاملاً استانداردهای معلولان و مناسب‎سازی اعمال شده است.

وی بابیان اینکه دانش آموزان استثنایی از دیدگاه اغلب مردم محدود به گروه کودکان ناتوان ذهنی هستند، تصریح کرد: در یک دسته بندی این کودکان به هفت گروه نیازهای ویژه بینایی و نابینا، نیازهای ویژه شنوایی و ناشنوا، اختلالات یادگیری، اختلالات رفتاری، کم توان ذهنی، جسمی حرکتی و چند معلولیتی تقسیم می شوند که بخش قابل توجهی از این گروه می توانند در مدارس عادی تحصیل کنند.

پایدار با اشاره به برنامه های روز جهانی معلولان نیز اعلام کرد: مراسم گرامیداشت این مناسبت در روز دوازدهم آذرماه با حضور معلولان و باهدف تجلیل از معلمان این قشر در سالن تربیت معلم یزد برگزار و طرح غربالگری دانش آموزان سالم با نیازهای ویژه و خدمات حمایتی شامل توان بخشی و درمان دانش آموزان بااعتبار ۸۰ میلیون تومان نیز در این هفته انجام خواهد شد.

وی تجلیل از کارکنان موفق و همایش آموزش خانواده برای والدین دارای فرزندان معلول را از دیگر برنامه های هفته ملی معلولان خواند و خاطرنشان کرد: مردم به ویژه رسانه ها باید در ارتقای فرهنگ جامعه نسبت به برخورد و معاشرت با معلولان بکوشند و این مسئله را به جامعه متذکر شوند که معلولان نیاز به ترحم ندارند اما لازم است که حقوق این قشر محقق شود.

انتهای پیام/90013

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha