قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۶۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یادداشت های اعتمادالسلطنه، پنجشنبه ۸ آذر ۱۲۷۳: ماجرای شاهزاده سازی در پذیرایی از سفیر انگلیس چه بود؟

روزی که ایلچی [سفیر] انگلیس، دوران که تازه وارد شده است، رسما شرفیاب می شد؛ بنا به قانون تشریفات در پذیرایی رسمی هر ایلچی دفعه اول ورود باید چند نفر شاهزاده با شمشیرهای مرصع خاصه سلطنتی در تالار پذیرایی بایستند... دو دقیقه قبل از ورود ایلچی جز عزالدوله و پسرش از شاهزاده ها کسی حاضر نشد. آن وقت بندگان همایون [شاه] ملتفت شدند و به حاجی امین السلطنه فرمودند که در سر پله توی باغ هر شاهزاده را که پیدا کردند از عمله خلوت و غیر آورده شمشیر به گردنش بیندازند.

یادداشت های اعتمادالسلطنه، پنجشنبه ۸ آذر ۱۲۷۳: ماجرای شاهزاده سازی در پذیرایی از سفیر انگلیس چه بود؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

در خاطرات اعتماد السلطنه آمده است:

من سوار نشده در منزل ماندم. روزی که ایلچی [سفیر] انگلیس، دوران که تازه وارد شده است، رسما شرفیاب می شد؛ بنا به قانون تشریفات در پذیرایی رسمی هر ایلچی دفعه اول ورود باید چند نفر شاهزاده با شمشیرهای مرصع خاصه سلطنتی در تالار پذیرایی بایستند. اولا حالا در ایران شاهزاده نداریم. ثانیا این جوانی که اسم خودش را وزیر تشریفات گذاشته و ایشیک آقاسی باشی دولت است آدم بسیار خوبی است اما نصف وقتش را باید صرف حفظ حلیله جلیله محترمه خود کند که غالبا هم محفوظ نمی نماید و نصف دیگر وقت را باید مشغول اذکار و اورادی که حاجی میرزا حسن مرشد به او تعلیم می نماید صرف کند. این است که شاهزاده ها را فراموش می نماید. چنان چه دو دقیقه قبل از ورود ایلچی جز عزالدوله و پسرش از شاهزاده ها کسی حاضر نشد. آن وقت بندگان همایون [شاه] ملتفت شدند و به حاجی امین السلطنه فرمودند که در سر پله توی باغ هر شاهزاده را که پیدا کردند از عمله خلوت و غیر آورده شمشیر به گردنش بیندازند. کسی حاضر نبود، مگر منوچهر میرزا. یک شمشیر به او دادند. مجدالدوله هم در این بین پیدا شد و عرض کرد شمشیری هم به من بدهید به گردن آویزم. به او هم دادند و محض تخفیف، شاه به او فرمودند که: «ایندی شاهزاده اولمسن» و این مثل از زمان شاه مرحوم محمدشاه باقی مانده. شفیع خان چاپارباشی قراباغی که مرد ابلهی بود زن شاهزاده گرفته بود و فردای شب زفاف به هرکس می رسید می گفت: «قارداش من شاهزاده اولمشام». می پرسیدند: «چرا؟» [می گفت] «به آن جهت که دیشب با شاهزاده خانمی زفاف کرده ام»! خلاصه خاطر دارم که امامقلی میرزای عمادالدوله جد این منوچهر میرزا که حکمران کرمانشاه و کردستان و نهاوند و سرحددار عراقین بود و دو کرور مکنت داشت، بیست سال قبل که طهران آمده بود هزار عدد اشرفی هجده نخودی داد که به عمادالدوله حالیه شمشیر بدهند، در پذیرایی کنت دوبسکی، ایلچی اطریش، حامل شمشیر باشد. «تفو بر تو ای چرخ گردون تفو!»

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha