قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۵۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تجهیز ناوشکن دماوند به رادار «چشم عقاب»

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه رادار پیشرفته چشم عقاب بر روی ناوشکن دماوند نصب خواهد شد، گفت: زیردریایی بعثت نیز سلاح خاص و جهش فناوری بسیار بزرگی برای ما خواهد بود که امروز همه تکنیک ها و فناوری آن را در اختیار داریم.

تجهیز ناوشکن دماوند به رادار «چشم عقاب»

دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه گفتگوی ویژه خبری در خصوص ویژگی های ناوشکن دماوند، اظهار داشت: این ناوشکن با نگاه جدیدی متناسب با شرایط دریای خزر طراحی شده است و موتورخانه آن که قبلا یک موتورخانه بود، الان دو موتورخانه و تعداد موتور ها هم به چهار عدد افزایش پیدا کرده است و با کوچک: شدن قطر پروانه ها، مانورپذیری آن افزایش یافته است.

** دماوند با رادار چشم عقاب تجهیز می شود

وی افزود: شکل دکل آن برای نصب رادار چشم عقاب تغییر یافته است که همه رادار های دیگر شناور درون این رادار تجمیع شده است. رادار چشم عقاب هم توانایی پوشش هوایی را دارد و هم رادار کنترل آتش است، اما به لحاظ اینکه یک رادار هوایی اخطار اولیه بعنوان پشتیبان همواره لازم است، این ناوشکن رادار عصر بهینه سازی شده را نیز خواهد داشت.

خانزادی ادامه داد: کار نصب سامانه های رانش و دیگر سامانه ها در حال انجام است و انشالله تا پایان سال ملحق خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا محصولات طرح فاتح ادامه دار است، گفت: بدنه دو فروند دیگر ساخته شده و در حال تجهیز است، اگر اعتبار و تجهیزات لازم فراهم باشد ۸ میلیون نفر ساعت زمان می برد تا یکی از آن ها تولید شود، کار تولید دو نوع از آن به صورت همزمان آغاز شده است و در سال های آینده آمادگی الحاق این دو فروند را خواهیم داشت، اما فاتح ۴ با تکنیک جدید ساخته می شود و سیستم رانش آن به طور کامل متحول می شود که سیستم رانش مستقل از هوا را با خود خواهد داشت.

** موشک های بعثت عمود پرتاب خواهد بود

وی در خصوص ویژگی های زیردریایی بعثت نیز تاکید کرد: بعثت بیش از ۳ هزار تن وزن دارد و کار طراحی مفهومی و طراحی جزئی آن تمام شده و کار ساخت آن نیز از سال ۹۹ آغاز خواهد شد.

خانزادی با تاکید بر اینکه بعثت سلاحی خاص و جهش فناوری بسیار بزرگی خواهد بود که همه تکنیک های آن را امروز در اختیار داریم، عنوان کرد: مثلا ما اگر امروز در زیردریایی ها از موتور های الکتریکی استفاده می کنیم که دارای جاروبک هستند، در بعثت از موتور های براش لس استفاده می شود که تکنیک بسیار جدیدی برای پایین آوردن نویز و صدا و افزایش سرعت است. همچنین موشک های جدیدی بر روی این زیردریایی نصب می شود که به صورت عمود پرتاب خواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص دانش دریانوردی در زیر سطح با اشاره به اینکه نقشه های هیدروگرافی بستر دریا را فقط چند کشور در اختیار دارند، افزود: امروز ما برای دریانوردی زیر آب نقشه ها را خودمان تولید می کنیم و داده های زیر دریا را مستقل از آنچه که آن ها در اختیار دارند خودمان تهیه می کنیم و در زیر دریا استفاده می کنیم.

** پهپاد سیمرغ فناوری لینک ارتباطی جدیدی دارد

وی در خصوص پهپاد های جدید نیروی دریایی ارتش نیز تصریح کرد: ما صحبت از دو نوع پهپاد جدید در نیروی دریایی می کنیم که یکی از آن ها قبلاً در مجموعه نیروی های مسلح بر روی زمین به کار گرفته شد، امروز ما آن را با فناوری لینک ارتباطی جدیدی بر روی دریا استفاده می کنیم تا بتواند مسافت های دور تر را طی کند و در کمتر از ده روز آینده از پهپاد سیمرغ در ناوگان جنوب رونمایی خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه این پهپاد علاوه بر اینکه سیستم های شناسایی خوبی را در اختیار دارد بسیار دقیق است و می تواند انواع پرتاب ها را با خود حمل کند و هدف را مورد اصابت قرار دهد، گفت: پهپاد دوم پهپاد بسیار مهم و با اهمیتی است که پهپاد جدید دریا پایه محسوب می شود و روز شنبه از آن رونمایی رسمی خواهد شد، این پهپاد می تواند از روی عرشه ناو های نیروی دریایی به طور خودکار پرواز کند و اگر در طول مسیر لینک ارتباطیش قطع شد، در برنامه های خود نقطه قبلی را دارد و به سمت شناور بازگردد و به طور خودکار بر روی عرشه بنشیند.

خانزادی در تشریح چرایی استفاده از این نوع پهپاد، گفت: در ارتباط با موشک ها نکته مهم نقطه یابی است، با توجه به این که سطح زمین شکل منحنی دارند سیستم های راداری معمولی در بهترین شرایط جوی می توانند در مسافت ۸۰ یا ۹۰ مایلی هدف را پیدا کنند، ما امروز موشک هایی با برد بسیار بلندتر را در اختیار داریم اگر قرار باشد این موشک هدفی را در دورتر مورد هدف قرار بگیرد به وسیله سامانه های مختلف این کار انجام می شود که سیستم های الکترونیکی فرا افق نگر بخشی از این کار را انجام می دهند.

وی در خصوص برگزاری رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه با بیان اینکه برگزاری رزمایش از سوی چند کشور در دنیا امری معمول است، گفت: وقتی نام ایران، چین و روسیه در کنار هم قرار می گیرد، کسانی که ترتیبات امنیتی خلیج فارس و دریا های منطقه را نامطلوب می کنند، وقتی می بینند چند قدرت بزرگ جهانی در کنار هم رزمایش انجام می دهند نگران می شوند که رقبای قدرتمندی در عرصه شمال اقیانوس هند در حال فعالیت هستند.

** خیزش تمدنی ایران به سمت دریا آغاز شده است

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه خیزش تمدنی در گام دوم اتفاق افتاده است و این مسئله معنادار است، افزود: دنیا باید باور کند که خیزش تمدنی جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب به سمت دریا آغاز شده است، رزمایش چند نیروی نظامی به این معنا است که سطح بالایی از همکاری در سایر حوزه های اقتصادی و سیاسی شکل گرفته است، لذا این رزمایش برای تحکیم امنیت است به طوری که امنیت وجود دارد و معتقدیم امنیت به شکل جمعی معنادار است نه اینکه یک کشوری فقط به نفع خود عمل کند.

** خارک توانایی سفر به دور زمین بدون سوختگیری را دارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به این سوال که آیا ناوگروه نیروی دریایی به سایر اقیانوس ها سفر خواهد کرد اظهار کرد: حتماً باید این سفر اتفاق بیفتد و این موضوع در برنامه نیروی دریایی ارتش قرار دارد، کشور های مختلف دنیا از ما دعوت می کنند تا در سالگرد های مختلف حضور پیدا کنیم، سال گذشته در سالگرد نیروی دریایی روسیه حضور داشتم و در آنجا فرمانده نیروی دریایی روسیه رسماً دعوت کرد تا ناوگان ما در بندر سن پترزبورگ حضور پیدا کند، ما برای این موضوع حتماً برنامه ریزی می کنیم لذا رکورد شکسته خواهد شد، مسافت طولانی است، اما ناو جمهوری اسلامی ایران خارک این توانایی را دارد که بدون سوختگیری یک دور، دور کره زمین را بزند بنابراین رفتن به سن پترزبورگ و برگشتن امروز برای ما موضوعی پیش پا افتاده است.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha