قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۵۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عمر طبیعی مبتلایان به ایدز در گرو شناسایی به موقع بیماری است

جامعه بهداشت و سلامتتهران معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر اچ آی وی به موقع شناسایی شده و بیمار تحت درمان قرار بگیرد، عمر طبیعی خواهد داشت و با درمان مناسب، انتقال ویروس…

عمر طبیعی مبتلایان به ایدز در گرو شناسایی به موقع بیماری است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، علی رضا رئیسی روز جمعه درباره شناسایی بیماران مبتلا به ایدز افزود: تاکنون ۴۰ هزار نفر مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شده اند اما احتمال می دهیم که حدود ۱۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماری باشند. رسانه ها و وزارتخانه هایی مانند آموزش و پرورش باید کمک کنند تا به صورت آزادانه اطلاع رسانی و آموزش در زمینه ایدز را انجام دهیم.

وی ادامه داد: این ۴۰ هزار نفر در مراکز بهداشتی و درمانی شناسایی شده اند و شامل افرادی هستند که رفتار پرخطر داشتند.

انگ بیماری و مسائل فرهنگی مانع شناسایی مبتلایان به ایدز است

رئیسی گفت: تنها مشکل ما در زمینه شناسایی بیماران مبتلا به ایدز، انگ بیماری و مسائل فرهنگی است که به اطلاع رسانی و آموزش نیاز دارد. زیرا این مشکلات باعث می شود نتوانیم مبتلایان به ایدز را به طور کامل شناسایی کنیم.

بیماریابی ایدز تصادفی نیست

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: بیماریابی در زمینه ایدز به صورت تصادفی نیست، بلکه بیماریابی فعال در این زمینه داریم. در هر استان حداقل ۵ مرکز مشاوره رفتاری وجود دارد که تست اچ آی وی را به صورت داوطلبانه انجام می دهد. یعنی بعد از انجام مشاوره داوطلبانه، برای افرادی که دارای رفتار پرخطر هستند، تست ها انجام می شود. سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرده که تست اچ آی وی نباید به صورت اجباری انجام شود.

وی افزود: ایران یکی از کشورهای پیشرو منطقه محسوب می شود که کانون های مربوط به ایدز را جانمایی کرده است. سند ملی شناسایی و درمان بیماران مبتلا به اچ آی وی در وزارت بهداشت تهیه شده و گام های زیادی در زمینه ایدز برداشته شده است.

انگ بیماری، دلیل اصلی ماجرای لردگان

رئیسی با اشاره به ماجرای پیش آمده در یکی از روستاهای لردگان در مورد ابتلای تعدادی از اهالی این روستا به ایدز نیز اظهار داشت: موضوعی که در یکی از روستاهای لردگان پیش آمد، نشان می دهد انگ بیماری در زمینه ایدز آن قدر شدید است که می تواند موضوع را به مشکل سیاسی تبدیل کند.

وی بیان کرد: در ماجرای لردگان، رسانه های مختلف خارجی که مقاصد خاصی را دنبال می کردند به شدت به این موضوع پرداختند و این در حالی است که همین رسانه ها در کشورهایی فعالیت می کنند که با مشکلات زیادی در زمینه ایدز مواجه هستند. هیچ کس نمی داند همین ۴۰ هزار نفر مبتلا به ایدز در ایران در چه شهری زندگی می کنند و این اطلاعات کاملا محرمانه است و فقط در زمینه لردگان به صورت سازماندهی شده این حجم از اطلاع رسانی ها اتفاق افتاد.

به گفته رئیسی، سازمان جهانی بهداشت برنامه ای با عنوان ۹۰ ۹۰ ۹۰ دارد؛ یعنی ۹۰ درصد بیماران مبتلا به ایدز را شناسایی کرده، ۹۰ درصد را تحت درمان قرار بدهیم و بیماری ۹۰ درصد که تحت درمان قرار گرفته اند کنترل شود. ایران در دو قسمت مربوط به تحت درمان قرار دادن و موفقیت آمیز بودن درمان به خوبی عمل می کند و فقط در زمینه شناسایی بیماران مبتلا به ایدز مشکل داریم.۸۳۴

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha