قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۵۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معیدفر: پاسخ خشونت با خشونت فضا را بدتر می کند

یک استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه با تعطیلی عقل جمعی و جامعه شاهد رفتارهای خشونت بار هستیم، گفت: در دورانی هستیم که خشونت، خشونت آورده و بی عقلی، بی عقلی می آورد.

معیدفر: پاسخ خشونت با خشونت فضا را بدتر می کند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سعید معیدفر درباره علل بروز خشونت ها در واکنش به اصلاح قیمت بنزین اظهار کرد: اساسا آنچه در هفته گذشته در کشور شاهد بودیم یک واقعه کاملا عکس العملی و بدون هیچ نوع زمینه های هدفمند بود. قابل پیش بینی است که وقتی بحران کارآمدی پیش می آید و مولفه های بقای جامعه سست شوند، افراد درگیر رفتارهای ضداجتماعی می شوند.

وی ادامه داد: انسان مانند سایر موجودات بوده و اشتراکات زیادی با آنها دارد. انسان مانند سایر موجودات نیازمندی های معیشتی، ایمنی و جنسی دارد، اما سایر موجودات آن زمانی که نیازها خود را نشان می دهد بدون محاسبه تلاش می کنند تا نیاز خود را برطرف کنند یعنی به محض بروز نیاز برای رفع آن اقدام می کنند، ولی انسان احساس می کند در شرایطی می تواند نیازهای خود را به خوبی برآورده کند که از طریق مسیر عقل و اجتماع حرکت کند زیرا انسان موجودی عاقل و اجتماعی است و به قول علما مدنی بالطبع است؛ در واقع انسان از دو عنصر عقل و اجتماع استفاده می کند و همین دو عنصر است که موجب پیشرفت انسان و ایجاد تمدن می شود.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: بر این اساس پیشینیان ما تلاش کردند جامعه را تشکیل دهند تا نیازهای انسان به شکل عقلانی تامین شود و به جای اینکه انسان ها با هم درگیر شوند، در کنار یکدیگر نیازهای خود را تامین کنند، اما اگر عنصر عقل جمعی و جامعه تعطیل شود، کنش هایی انجام می شود که مبنای عقلی ندارد و به اجتماع ضربه می زند.

وی در ادامه چنین ابراز عقیده کرد: سال هاست که برای حل مساله عقل جمعی کنار گذاشته شده و عقلا که می توانند به حل مشکلات کشور کمک کنند به حاشیه رانده شده اند. از سوی دیگر به حزب، گروه یا صنف بهایی نمی دهیم. با این شرایط عقل جمعی و جامعه از کشور ما رخت بربسته است. تنها نهادی که هنوز رنگ جامع دارد خانواده است که آنقدر بحران در آن ایجاد کرده ایم که آن هم در حال منهدم شدن است.

معیدفر با اشاره به اینکه وقتی دو عنصر عقل جمعی و جامعه تضعیف شده و به حداقل برسد، انسان ها کانالی برای رفع نیازهای خود بر اساس برنامه ریزی عقلانی نخواهد داشت، گفت: در شرایط کنونی شاهدیم که اندیشمندان در حوزه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی یا خانه نشین شده اند یا رفته اند؛ بنابراین برنامه ای برای اداره امور وجود ندارد و به جای آنکه تغییرات را تدریجی انجام دهیم یکباره انجام می دهیم.

وی در ادامه اظهار کرد: رییس جمهور در یزد گفت چرا به فساد میلیاردی رسیدگی می شود ولی به فساد هزار میلیاردی رسیدگی نمی شود، یعنی سران کشور از غارت منابع کشور می گویند. در این شرایط مردمی که نیازهای اولیه آنها برآورده نشده به خود اجازه می دهند که غارت کنند. از سویی در گذشته افراد در محل یا شهر خود آبرو و وجاهت داشته، اما امروز جامعه تاثیر خود را بر فرد از دست داده و فرد رها شده است. در این شرایط فرد به خود اجازه می دهد هر کاری انجام دهد. خشونت یک هفته گذشته فقط یک مورد بود در حالی که هر روز شاهد خشونت و بی رحمی و بی توجهی و بی مسئولیتی جامعه هستیم.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: وقتی عقل جمعی و جامعه تعطیل شود، هر روز شاهد رفتارهای خشونت آمیز، دزدی، اعتیاد، فساد خواهیم بود. در چنین جامعه ای هر روز باید شاهد باشیم که وضع بدتر می شود. وقتی خشونت با خشونت پاسخ داده می شود فضا بدتر می شود. اما اگر توانستیم بر اساس عقل و اجتماع امور کشور را اصلاح کنیم، می توانیم امیدوار باشیم که این خشونت ها تکرار نشود اما متاسفانه در دورانی هستیم که خشونت، خشونت آورده و بی عقلی، بی عقلی می آورد و هر روز در گرداب بی عقلی ها و بی اجتماعی ها فرو می رویم.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha