قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۴۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اصفهانی ها از ورزش کردن و پیاده روی در فضای باز خودداری کنند

استان ها اصفهاناصفهان مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به شرایط کیفی و میزان غلظت آلاینده ها در هوای اصفهان و مناطق صنعتی استان به شهروندان توصیه کرد از فعالیت ورزشی…

اصفهانی ها از ورزش کردن و پیاده روی در فضای باز خودداری کنند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، منصور شیشه فروش پنجشنبه شب افزود: ریزش هوای سرد و شرایط آلایندگی از هفته گذشته تا کنون در استان ادامه دارد و این شرایط فردا (جمعه) هم بویژه در ساعت اولیه صبح وجود دارد.

وی با بیان اینکه تجمیع آلایندگی هوا، رطوبت بالا و مه آلودگی موجب کاهش دید افقی خواهد شد اظهارداشت: به ساکنان مناطق مرکزی استان از جمله اصفهان و مناطقی که در محدوده طرح کاهش آلودگی هوا قرار دارند توصیه می شود از ورزش صبحگاهی و ورزش همگانی و پیاده روی صبحگاهی،  بویژه در پارک ناژوان و کوه صفه  و فضای باز خودداری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بیان کرد: آلاینده ها از چهار روز گذشته تا کنون در هوای اصفهان و مناطق صنعتی و پر چمعیت استان باقیمانده و تخلیه نشده است و و فعالیت بدنی و ورزش در فضای باز در این مناطق تاثیرات منفی بر سلامت انسان بدنبال خواهد داشت.

به گفته وی این شرایط تا روز دوشنبه هفته آینده در استان اصفهان وجود دارد و به تدریج از شدت آلاینده ها کاهش می یابد.   

وی به شهروندان توصیه کرد که تا حد امکان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده و تا زمان تداوم پایداری جوی و غلظت آلاینده های جوی، از ورزش در فضای باز خودداری کنند.

به گفته وی واحدهای ریخته گری و تولید گچ و خاک و کوره های آجرپزی در بُرخوار، اصفهان و شاهین شهر و معادن گچ هم تعطیل شده  و فعالیت واحدها و صنایع آلاینده مورد تایید محیط زیست هم کاهش پیدا کرده است.

شاخص کیفی هوا(Air Quality Index)، معیاری است که غلظت ترکیب های مختلف آلاینده موجود در هوا مانند مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیب های نیتروژن دار، ازون و ذره های معلق(کوچک تر از ۱۰ و ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است، به یک عدد بدون واحد تبدیل می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک به شمار می آید.

شهروندان باید در شرایطی که آلودگی هوا از مرز سالم عبور می کند، توصیه ها و مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای لازم را به کار گیرند.
البته گروه های در معرض خطر و حساس در مقابل آلودگی هوا شامل کودکان، سالمندان، مادران باردار و مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی در زمان افزایش غلظت آلاینده ها باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند.
تمام افراد بویژه گروه های حساس و در معرض خطر در زمانی که آلاینده های خطرناک هوا افزایش می یابد، باید در صورت امکان از حضور در مکان های باز خودداری کنند.
افراد دارای بیماری انسداد دستگاه تنفسی، آسم و بیماری های قلبی - عروقی بیشتر از دیگران باید نکات ایمنی را رعایت و از فعالیت در فضاهای باز خودداری و در چنین مواقعی در منزل استراحت کنند.
در مواقع یادشده باید به اندازه کافی از مایعات استفاده و از خوردن غذاهای آماده در بیرون از منزل و نیز سفرهای غیرضرور در سطح شهر پرهیز کرد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha