قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۴۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد رهبری در دانشگاه ها عنوان کرد

نقش اساتید در تبدیل یک موضوع به گفتمان در فضای دانشگاه ها

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: قدرت جریان سازی هم اندیشی در تبدیل یک موضوع به گفتمان در فضای دانشگاه ها در جوامع دیگر کمتر پیدا می شود، چون در بستر علمی و توسط کسانی انجام می شود که سلسله جنبان جریان علمی دانشگاه هستند.

نقش اساتید در تبدیل یک موضوع به گفتمان  در فضای دانشگاه ها

حجت الاسلام دکتر عیسی زاده در نشست شورای استانی و ششمین نشست دبیران هم اندیشی استانی یزد عنوان کرد که دغدغه ما این است که در کسوت مربی و استاد در تربیت نسل جوان ان شاءالله موفق باشیم.

حجت الاسلام دکتر عیسی زاده، گفت: در دفاتر نهاد همه اقوال و اعمال باید پشتوانه علمی داشته باشد و تربیتی که در دانشگاه اسلامی دنبال می شود باید در محیط دینی صورت گیرد.

دکتر عیسی زاده افزود: تربیت دینی مطلق هدف نیست چرا که دین سکولار منظور ما نیست. بلکه تربیت دینی که دغدغه نظام اسلامی را تأمین کند، دنبال می شود.

وی افزود: قدرت جریان سازی هم اندیشی در تبدیل یک موضوع به گفتمان در فضای دانشگاه ها در جوامع دیگر کمتر پیدا می شود، چون در بستر علمی و توسط کسانی انجام می شود که سلسله جنبان جریان علمی دانشگاه هستند.

معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به عناصر مهم آینده پژوهشی اظهار کرد: باید از ظرفیت همفکری با استادان استفاده شود که توفیق های حاصل شده در دانشگاه ها مبتنی بر استفاده از این ظرفیت است. از اهداف آینده پژوهی، تعریف راه حل ها برای عبور از مشکلات پیش رو است و از عناصر مهم بحث آینده پژوهی، شناخت آسیب ها و ارائه راه حل برای آنهاست و این مهم فقط از دست استادان و فرهیختگان دانشگاه ها بر می آید.

حجت الاسلام عیسی زاده با توجه به اهمیت تربیت نسل آینده و نسل نو گفت: کلیدواژه و شاه بیت اسناد بالادستی فرهنگی نظام، «تربیت» است. تربیت به معنی تغییر تدریجی جامعه دانشجویی به سمت اهداف والا در همه ابعاد تربیتی اعم از اخلاقی، سیاسی، فرهنگی، فناوری و غیره که می تواند چراغ راه آینده نظام مدیریتی کشور باشد (یعنی تربیت دینی). در عرصه های پژوهش هم حرکت باید مبتنی بر تربیت پژوهشی باشد؛ چرا که در تمامی عرصه ها و تمامی مستندات دینی تزکیه همیشه مقدم بر تعلیم دانسته شده است.

وی ادامه داد: انتظار از دانشگاه ها باز کردن گره های موجود و معضلات اخلاقی اجتماعی جامعه است. اساتیدی که الگوهای تربیتی و اخلاقی هستند برای دانشجویان مانند خورشیدی اند که نظرها به سوی آن ها جلب می شود. امام صادق (ع) می فرماید: «حق دانشجو به استاد این است که خداوند استاد را قیم دانشجو قرار داده است». اولین نقش انبیاء الهی هم مربی گری است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حجت الاسلام دکتر عیسی زاده در آخر افزود: منظور ما از تربیت، برقراری سلسله ارتباطات هدفمند در حوزه های مختلف تربیتی و فرهنگی اعم از اعتقادات، باورها، آداب، سنت ها و رفتارها است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha