قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۳۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مأموریت های بسیج با تهدیدات تطبیق پیدا کرده/ ماجرای فرزند «پزشکی» که برای رفتن به سوریه اصرار داشت

مأموریت های بسیج با تهدیدات تطبیق پیدا کرده/ ماجرای فرزند «پزشکی» که برای رفتن به سوریه اصرار داشت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از اصفهان، چهل سال از سالگرد فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج مستضعفین می گذرد، شجره طیبه ای که در عرصه های مختلف برکات مختلفی را برای کشورمان رقم زده است. بسیجی ها هر کجا که فرمانده و مقتدایشان از آن ها خواسته است به ندای امام امت لبیک گفته و حضور پیدا کرده اند چه در دفاع مقدس که باید اسلحه دست می گرفتند و از کشور دفاع می کردند و چه بعد از آن که در میدان علم، فرهنگ، سیاست و جهاد و خدمت رسانی نقش آفرینی کرده اند.

یکی از ویژگی های بارز بسیج در این چهل سال میدان دادن به جوان ها و به تعبیری از رموز موفقیت آن تکیه بر جوان ها بوده است، سرهنگ پاسدار علی مقواساز یکی از چندین جوانی است که با ورود به بسیج مسیر پاسداری را برای خود برگزید و بعد از مسؤولیت های متعدد در فرماندهی پایگاه، حوزه، ناحیه مقاومت بسیج امام صادق اصفهان و معاونت فرهنگی سپاه استان، امروز در مسؤولیت جانشین سپاه استان خدمت می کند. 

به همین مناسبت به سراغ سرهنگ پاسدار علی مقواساز جانشین سپاه صاحب الزمان(عج) استان اصفهان رفته ایم تا درباره ابعاد مختلف فعالیت های بسیج با او گفت و گو کنیم.

متن پیش رو حاصل گفتگوی ما با این فرمانده جوان است.

امروز و فردا کردن در منش بسیجی جای ندارد

بسیج بلافاصله بعد از تشکیل با جنگی روبرو شد که تمام ابرقدرت ها برای حمایت از دشمن به میدان آمدند و بسیج باید وارد این جنگ نابرابر می شد، اما اوضاع نشان می دهد بسیجی ها با تمام قوا و توان وارد جنگ شد، علت این موفقیت چیست؟

سرهنگ علی مقواساز: بسم الله الرحن الرحیم، اگر عملکرد داوطلبان مردمی که در قالب بسیجی وارد جنگ شدند را خوب بررسی کنیم متوجه چند نکته در سیره و روش شهدای بسیجی می شویم که توانستند با فدا کردن جان خود راه انقلاب را برای ادامه مستحکم کنند اول امام شناسی و ولایت پذیری است که با زمان شناسی و بصیرت به موقع وارد میدان شدند و در مقابل دشمن قد علم کردند، وقتی فرمان امام صادر می شود بسجی ها ذره ای درنگ نمی کنند و امروز و فردا در کارشان نیست و همین شاخصه باعث این شد تا دستشان در دست ولی و نگاهشان در نگاه ولی باشد، دشمن شناسی ویژگی بارز دیگر شهدا است که با شناخت خوب از صحنه و آرایش دشمن متناسب با این وضعیت آرایش جنگی خود را تنظیم کنند. ایمان و تقوای بالای شهدا از شاخصه های دیگر است. اگر این مؤلفه در شهدا وجود نداشت خیلی از عوامل می توانست مانع دل کندن شهدا از علاقه های دنیوی بشود و مؤلفه چهارم خستگی ناپذیری، مردانگی و شجاعتی بود که در میدان جهاد داشتند که این ویژگی ها با ایمانشان گره خورد و شهادت را برای بسیجی ها رقم زد.

فکر می کنید این ویژگی هایی که برشمردید بعد از دفاع مقدس هم ادامه پیدا کرد و توانست به بسیج برای برآورده کردن نیاز مردم پاسخ دهد؟

مقواساز: توان بسیج در زمان جنگ باید به سمت دفاع نظامی می رفت، بلافاصله بعد از جنگ بسیج شکل جدیدی متناسب با نیاز کشور به خود گرفت و وارد عرصه های سازندگی و خدمت رسانی و حل مشکلات مردم بعد از دفاع مقدس شد، یعنی بعد از دفاع مقدس هم آن شاخصه هایی که شهدای بسیجی داشتند در بسیجیان وجود داشت یعنی با نگاه به ولی به کمک امت شتافتند. در زمان دفاع مقدس امام و امت دفاع از کشور و انقلاب را می خواستند و بعد از دفاع مقدس جنگ نرم مطرح می شود و بسیج متناسب با تهدیدات جدید که در حوزه جنگ نرم پدیدار شد آرایش گرفت و قوای خود را برای مقابله با این تهدیدات متمرکز کرد البته همواره آمادگی برای جنگ سخت و نیمه سخت نیز از بین نرفته و این توانمندی روزبه روز در حال ارتقا و به روزرسانی است.

جوان ها پای کار انقلاب ایستاده اند/ مسؤولان قدر این ظرفیت را بدانند

اشاره کردید به تهدیدات فرهنگی دشمن، رهبر معظم انقلاب با عناوین مختلف نسبت به اثرات جنگ فرهنگی دشمن تذکر دادند، بسیج چه برنامه ای داشته و دارد؟

مقواساز: اقشار مختلف بسیج بعد از طرح شبیخون فرهنگی توسط حضرت آقا که البته با عناوین مختلف از سوی ایشان مطرح شده است وارد مقابله با تهدیدات فرهنگی شدند البته از آن طرف هم دشمن با تمام توان وارد شد؛ میزان عمل به مسؤولیت ها در دستگاه های مختلف باید مشخص شود چرا که ابتدا برخی اصلاً باور به جنگ فرهنگی نداشتند و بعضا کم کاری هایی صورت گرفته است. ولیکن بسیج با نگاه به فرمان آقا به این سمت وسو رفت و الان جوان های مؤمن انقلابی علی رغم همه تهاجمی که دشمن در این زمینه دارد در صحنه های فرهنگی به خوبی ظاهر شده و از انقلاب اسلامی دفاع می کنند مثل همین موضوع اعتکاف که بسیاری از معتکفین همین جوانان و نوجوانان هستند و هر سال هم بر تعداد آن ها افزوده می شود. وقتی بسیج دانش آموزی مراسمی را برگزار می کند یا شهیدی در مدرسه ای تشییع می شود میزان علاقه مندی دانش آموزان نشان از فهم و درک بالای آنان دارد یا مشتاقان زیادی که برای اردوهای راهیان نور در اقشار مختلف به ویژه دانشجویی ثبت نام می کنند که بعضاً ما ظرفیت هم کم می آوریم. مصداق روشن و بارز آن هم همین قضیه اربعین است که شاهد هستیم چقدر جوان از کشور ما و سایر کشورهای اسلامی در این مراسم شرکت می کنند؛ این ها همه نشان از این دارد که علیرغم اینکه دشمن با همه توان و ابزارهای مختلف به دنبال ضربه زدن به جوانان ایرانی است اما جوان ها محکم ایستادند و این یک ظرفیت و فرصت ویژه برای مسؤولان است تا نسبت به مقابله با تهدیدات فرهنگی برنامه ریزی و جدی تر پای کار باشند.

ماموریت های بسیج هوشمندانه با تهدیدات تطبیق پیدا کرده است

جلوتر که می آییم انقلاب اسلامی با تهدیدات امنیتی روبرو می شود و دشمنان در بعد امنیتی می خواهند به کشور ضربه بزنند مثل فتنه 76، 88 و 96 و اخیراً هم با برنامه ریزی ویژه بعد از سهمیه بندی بنزین اغتشاشات را در کشور شکل می دهند، نقش بسیج در این زمینه چه بوده است؟

مقواساز: ماهیت تشکیل بسیج دفاع از انقلاب اسلامی است، در پیامی که امام برای تشکیل بسیج می دهند تأکید می کنند از آمریکا غفلت نکنید یعنی امام به صورت ویژه نگاه ها را به سمت شرارت ها و توطئه های آمریکای جنایتکار سوق می دهند؛ بنابراین اصلاً ماهیت تشکیل بسیج ایستادگی مقابل دشمن است و یاور انقلاب برای تحقق اهداف آرمان های انقلاب اسلامی است، هر جا انقلاب اسلامی نیاز دارد بسیج وارد میدان می شود،  معتقدم بسیج هوشمندانه خود را با تهدیدات تطبیق داده است. آنجایی که لازم بوده در عرصه نظامی وارد شود آمده و آنجا که لازم بوده در عرصه برقراری امنیت آمده وارد شده و جایی که لازم بود کار فرهنگی انجام دهد حضور پیدا کرده است یا در عرصه اقتصاد مقاومتی و محرومیت زدایی وارد شده و نقش ایفا کرده است و حرکت کلی بسیج منطقی و هوشمند است و متناسب با اقتضائات و شرایط است. بسیج سازمان جدا از مردم نیست بلکه مردمی هستند که در قالب تشکیلات بسیج سازمان یافته اند و همین عامل باعث شده بسیج به خوبی بتواند دشمنان را در فتنه های امنیتی شکست دهد که این امر محقق نمی شود مگر با هوشیاری و بصیرت مردم که همواره در فتنه ها خوش درخشیدند.

روایتی فرزند پزشکی که برای رفتن به سوریه اصرار داشت

در دهه 90 ابعاد دیگری از عملکرد بسیج جلوه گر می شود و این بار بسیج بعد بین المللی خود را در قالب دفاع از حریم اهل بیت در کیلومترها دورتر از خاک کشور به ظهور می رساند، کمی راجع به این مأموریت بسیج هم توضیح دهید.

مقواساز: اول اینکه آن چیزی که سوریه را نجات داد بسیج بود نه بسیج ما بلکه بسیج خود آنجا یعنی همان مردم که الگوی بسیج را گرفتند. زمانی که بحث مدافعان حرم بود ما بیشترین مراجعه را از اقشار مختلف برای اعزام به سوریه داشتیم، نوجوانان و جوانانی که مرتب به سپاه مراجعه می کردند و درخواست اعزام داشتند. بسیج معجزه است. یادم هست همان زمان جوان نخبه ای که پدر و مادرش هر دو پزشک بودند آمد و درخواست اعزام داشت و پدر هم درخواست داشت تا فرزندش اعزام شود اما با توجه به اینکه هنوز آموزش ندیده بود امکان اعزام را نداشتیم اما این جوان هر روز می آمد و برای رفتن اصرار داشت این معجزه امام است. الگوی بسیج بود که به سوریه و عراق رفت و داعش را نابود کرد. یا اینکه بچه های لشکر مقدس 14 امام حسین (ع) در مناطق مرزی جنوب شرق کشور الگویی از خدمت را در کنار دفاع از مرزها به نمایش می گذارند یعنی هم زمان با اقدامات امنیتی در عرصه فرهنگی هم فعال بودند، وقتی لشکر 14 امام حسین (ع) می خواست از منطقه برگردد همه مردم ناراحت بودند و جدایی از بچه های لشکر برایشان سخت بود چرا که بچه ها از غذا و البسه خودشان زده بودند و به مردم کمک می کردند این ها آتش به اختیار بود.

راجع به خود بسیج و ساختار آن هم صحبت کنیم، الآن چند قشر در بسیج فعال است و میزان فعالیت و پراکندگی آن ها چگونه است؟

مقواساز: 21 قشر داریم و تقریباً همه اقشار تشکیلات بسیج را دارند، یعنی امروز در عرصه ای که بتواند یک اتفاقی بیفتد و به انقلاب کمک کند بسیج جای پا دارد و کارهای بسیار خوبی انجام می شود مثلاً مهندسان بسیجی در کارخانه ای آنجاهایی که ضرورت نظام ایجاب می کند تا در مقابل تحریم دشمن بایستیم قطعاتی را تولید می کنند که ما در آن زمینه تحریم هستیم و این روحیه جهادی هر جایی که نیاز بوده به میدان آمده است و یا سایر اقشار بسیج که هر کدام در حوزه قشری خودشان مشغول فعالیت و خدمت رسانی هستند.

 

یکی از نقدهایی که بچه های بسیج دارند این است که تصمیمات به صورت ستادی اتخاذ می شود و کمتر برنامه ریزی ها از پایین به بالا است، ارزیابی شما چیست؟

مقواساز: چند سالی است که تلاش می کنیم تا برنامه ریزی در بسیج از سطوح پایین شکل بگیرد یعنی بسیجی ها در پایگاه ها و حوزه های بسیج برنامه ریزی سالیانه را انجام دهند و امسال به جد اصرار داریم در برنامه 99 این اتفاق بیفتد، بسیج اگر بخواهد پویا شود و بومی فکر کند و برای محله خودش تصمیم بگیرد باید خودش هم برنامه ریزی کند. یعنی با شناخت آسیب ها و تهدیدات و فرصت ها برنامه ریزی کند و متناسب با نیاز محله نسبت به رفع آن اقدام کند؛ اگر این موضوع محقق شود موفق خواهیم شد. آن قدر نیروی خلاق در بسیج داریم که فقط باید تمام هم خود را بگذاریم که از این افراد خلاق استفاده کنیم در این صورت جهش ما چند برابر خواهد شد. سال پیش هم این حرکت انجام شد و یک سری از این اتفاقات افتاد اماامسال به صورت ویژه کارگاه های برنامه ریزی در حال برگزاری است تا بچه ها بروند و بر اساس الگوهای خودشان برنامه طراحی و اجرا شود.

در خصوص فعالیت های رسانه ای و فضای مجازی بسیج که در دوره های قبل نبوده، چه اتفاقی افتاد که این ضرورت احساس شد و فعالیت بسیج در فضای مجازی به چه صورت است؟

مقواساز: یک بحث اطلاع رسانی برنامه های بسیج است که ضعیف عمل کردیم؛ حضرت آقا هم تأکید دارند که کارهای خوب بیان شود و اینکه چرا گفته نمی شود باید آسیب شناسی کرد البته این به معنای این نیست که بسیج کاری انجام نمی دهد بلکه به دلایلی این اقدامات را دوستان بسیجی رسانه ای نکرده اند که برای مثال الآن ما در حال انجام طرح مهر کریمانه 1 هستیم که در این طرح لوازم التحریر برای دانش آموزان مناطق محروم تهیه می شود یا طرح مهر کریمانه 2 در قالب طرح تأمین جهیزیه در حال انجام است یعنی جهیزیه تولید ملی با 11 و نیم میلیون تهیه شده است. یا طرح های دیگر مثل قرارگاه های فعال در مناطق سیل زده که با همه این اقدامات در بحث اطلاع رسانی ضعیف هستیم.

بحث دیگر نقش آفرینی و حضور در عرصه رسانه و حوزه فضای مجازی است، الآن معاونت فضای مجازی ایجاد شده است و در نواحی هم هست و آموزش ها ارائه می شود، البته بچه های بسیجی خودشان با توانمندی که دارند در حال نقش آفرینی هستند ولیکن هنوز جای کار داریم. علت اینکه این تصور که گفتید ایجاد شده این است که ما در عرصه های دیگر سابقه زیادی داریم و اقدامات روش مند شده است. مثلاً در اردوهای جهادی ما در گذشته کارهای بزرگی می کردیم اما سازماندهی مان خوب نبود اما الآن همه اقدامات سازمان دهی شده و تشکیلات منسجمی برای آن شکل گرفته است و الآن به طرح 5 سال در یک منطقه تأکید داریم تا گروه های جهادی 5 سال در یک منطقه بمانند و در قالب این طرح، طرح های دیگر هم انجام می شود، الآن پزشکان متخصص در قالب طرح شهید رهنمون به مناطق محروم اعزام می شوند یا طرح همگام با کشاورز یا طرح پیوند آسمانی که همه در قالب طرح های جهادی است. مطمئناً با حضور بچه های انقلابی و سازمان دهی آن ها قطعاً جهش ما در عرصه رسانه و فضای مجازی هم بیشتر خواهد شد. ما تلا می کنیم از ظرفیت نخبگانی هم به صورت ویژه استفاده کنیم، هیات های اندیشه ورز در اقشار بسیج شکل گرفته و طرح های بسیج باید از دل مجامع نخبگانی بیرون بیاید، یعنی باید طرح ها ابتدا به تأیید مجامع برسد.

سرزنش ها در بسیج اثر ندارد/ برای سرعت بخشی به حرکت انقلاب راهی به جز اعتماد به جوانان نداریم

با این ظرفیت هایی که در بسیج وجود دارد به نظر می رسد دولت های مختلف به خوبی از این ظرفیت و توان استفاده نکرده اند، علت چیست؟

مقواساز: یکی از اقشار بسیج، بسیج ادارات است که در ادارات مختلف در حال فعالیت هستند و در واقع در آن اداره روحیه بسیجی حاکم است، بسیج ضرورت انقلاب اسلامی است هر کسی این را انکار کند عقل درست حسابی ندارد بسیج رقیب دولت نیست بلکه مکمل و کمک کننده دولت است و هر جایی دولت نیاز داشته باشد بسیج وارد می شود، بعض وقت ها هم سرزنش می کنند اما بسیج چون کلان انقلاب را می بیند پس ملامت ها در او اثر ندارد و بدون چشم داشت هر جا که نیاز شد ورود می کند.

سپاه یکی از نهادهایی است که در عرصه جوانگرایی به خوبی عمل کرد، خود شما یکی از همین چند جوانی هستید که بعد از حضور در مسؤولیت های مختلف امروز به عنوان جانشین سپاه فعالیت می کنید، چقدر توجه و میدان دادن به جوانان در گام دوم انقلاب مؤثر خواهد بود؟

مقواساز: ما هیچ راهی برای اینکه سرعت انقلاب را زیاد کنیم نداریم الا اینکه به جوان ها تکیه کنیم اگر نیرو و انگیزه و خلاقیت جوان ها در کنار تجربه قدیمی ها قرار بگیرد سرعت ما چند برابر خواهد شد و در سپاه این محقق شده است و جوان ها را کنار نیروهای قدیمی گذاشتند و جانشین پروری شکل گرفته است. من فرمانده پایگاه بودم، بعد فرمانده حوزه، فرمانده ناحیه بسیج، معاون فرهنگی سپاه و الآن هم جانشین سپاه استان. از قبل این نگاه در بین فرماندهان سپاه و بسیج وجود داشت و قطعاً این نگاه می تواند در بخش های دیگر نیز تکثیر شود و جوان ها آرام آرام وارد عرصه های مدیریتی شوند. الآن از من بپرسند کدام یک از این مسؤولیت ها سخت تر بود می گویم سخت ترین مسؤولیت فرمانده پایگاه بسیج است و درود خدا بر آن عزیزان بسیجی که با همه وجودشان پایگاه های ما را با فرماندهی می کنند.

انتهای پیام/63055/م30/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha