قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۳۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت عنوان کرد:

ایران در رده های نخست کنترل امنیت غذایی کشورهای مدیترانه شرقی

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت گفت: امنیت غذایی فاکتورهای مختلفی دارد که یکی از این موارد وجود سموم در مواد غذایی است بنابراین نمی توان در مورد همه مواد غذایی حکم واحدی داد اما کنترلی که در ایران انجام می شود، نسبت به کشورهای همسایه بالاتر است و در این خصوص در رده های نخست کشورهای حوزه مدیترانه شرقی قرار داریم.

ایران در رده های نخست کنترل امنیت غذایی کشورهای مدیترانه شرقی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر علی دل پیشه در جلسه شورای سلامت خوزستان که امروز (۶ آذرماه) برگزار شد، اظهار کرد: ظرفیت شورای سلامت و امنیت غذایی کشور ما در میان کشورهای حوزه مدیترانه شرقی موضوع منحصر به فردی است. اینکه در سطح کشور شورایی به ریاست بالاترین مقام دستگاه اجرایی کشور و با حضور هشت وزیر تشکیل شود و مهم ترین تصمیمات در زمینه سلامت اتخاذ شود، کار منحصر به فردی است.

وی در خصوص امنیت غذایی و استفاده از کود و مواد شیمیایی در مواد غذایی عنوان کرد: یکی از وظایف اصلی شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور تامین سلامت هشت محصول عمده غذایی است. میزان مصرف کود و مواد شیمیایی این محصولات مرتبا رصد می شود و وزارت جهاد کشاورزی به صورت مستمر گزارشی از وضعیت این محصولات را در اختیار این شورا قرار می دهد.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت بیان کرد: محصولات عمده غذایی مرتبا از نظر میزان کود و مواد شیمیایی مورد رصد قرار می گیرند و با توجه به اینکه در خوزستان آب کشاورزی تامین است و کمتر از آب فاضلاب استفاده می شود، شرایط محصولات غذایی نسبت به برخی استان های دیگر بهتر است.

دل پیشه تصریح کرد: امنیت غذایی فاکتورهای مختلفی دارد که یکی از این موارد وجود سموم در مواد غذایی است بنابراین نمی توان در مورد همه مواد غذایی حکم واحدی داد اما کنترلی که در ایران انجام می شود، نسبت به کشورهای همسایه بالاتر است و در این خصوص در رده های نخست کشورهای حوزه مدیترانه شرقی قرار داریم.

وی با اشاره به مشکل فاضلاب خوزستان افزود: اهمیت موضوع آب و فاضلاب از ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و درمانی حائز اهمیت است. بیماری های منتقله از آب و بیماری های ناشی از گسترش فاضلاب شهری اهمیت زیادی دارند و این موارد مورد اهتمام ارکان کشور است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت گفت: اگرچه برای اجرای پروژه ها در زمینه آب و فاضلاب تامین اعتبار لازم است، اما در نقاط مختلفی از کشور نیز اعتبار وجود داشته اما اهداف محقق نشده است. بنابراین مهم تر از اعتبار و بودجه، تعهد سیاسی دولت و دولتمردان است که این موضوع در خوزستان مشهود است.

دل پیشه بیان کرد: مسئولان ارشد نظام، برای حل مساله خوزستان اهتمام ورزیده اند. اخیرا مقام معظم رهبری در زمینه تامین اعتبار آبفا، ورود کرده اند و این موضوع یکی از مصادیق این موضوع است.

وی تصریح کرد: برای حل مشکلات باید از ظرفیت ملی استفاده شود که در این راستا جمع بندی مباحث طرح شده را دریافت می کنیم و شرایطی برای استاندار خوزستان فراهم می کنیم تا در جلسه شورای عالی امنیت و سلامت غذایی با حضور رئیس جمهور این مسائل و همچنین راه درمان آن ها را بیان کند. همه می دانیم تصمیمات این جلسه نافذ هستند و برای همه دستگاه های اجرایی کشور لازم الاجرا خواهند بود.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت گفت: شاید دولت به تنهایی قادر به تامین اعتبار همه پروژه های آبفا نباشد. استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای حل مسائل آبفا بسیار مهم است. همچنین استفاده از ظرفیت نهادهای بین المللی برای موضوع فاضلاب شهری بسیار اهمیت دارد.

دل پیشه عنوان کرد: اگرچه اهمیت بحث بحران تنفسی در فصل پاییز در خوزستان نسبت به آب و فاضلاب کمتر است، اما این مساله نیز مورد منحصر به فردی است.

وی با اشاره به اظهارنظرهای مختلف در خصوص علت تنگی نفس پاییزی در خوزستان بیان کرد: در زمینه مشکل بیماران تنفسی خوزستان انتظار می رود گزارش جامعی که همه اعضای شورای سلامت استان خوزستان آن را قبول داشته باشند، ارائه شود. باید تحقیق جامع تری و کامل تری انجام شود و به گونه ای نباشد که یک دستگاه موضوعی را عامل این مساله مطرح کند و دستگاه دیگر آن را قبول نداشته باشد.

در ادامه، دکتر محمدحسین حیدری مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت اظهار کرد: یکی از دغدغه های وزیر بهداشت در خصوص نگاه جامع در حوزه سلامت و دانشگاه ها و مطرح شدن چنین موضوعاتی در جلسات است.

وی افزود: بحث حاکمیتی که باید اتفاق بیافتد و نبود نگرش جزیره ای نسبت به فعالیت ها در سطح خوزستان وجود دارد و لازم است که دوستان با همکاری یکدیگر شرایطی را فراهم کنند تا نتیجه اقدامات آن ها به مردم برسد.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت گفت: همچنین استفاده از تجارب دانشگاه های علوم پزشکی باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha