قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۲۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تهویه به وسیله ایجاد کوران طبیعی و بهره گیری از بادگیرهای کوتاه در ساختمان

یک پژوهشگر و مدرس دانشگاه در رشته معماری می گوید: معماران همواره تلاش کرده اند که از کوران طبیعی استفاده کنند.

تهویه به وسیله ایجاد کوران طبیعی و بهره گیری از بادگیرهای کوتاه در ساختمان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد محمدی اصل ، اظهار کرد: در نظام طراحی معماری خانه های خرم آبادی، معماران توانای این سرزمین کوشیده اند که تا سرحد ممکن از کوران طبیعی هوا استفاده کنند.

وی ادامه داد: ایجاد گردش، افزایش سرعت حرکت و جریان هوا به وسیله بازشوهای شمالی و جنوبی در بنا ازجمله راهکارهای ارائه شده توسط معماران بوده است.

محمدی اصل یادآور شد: در شمار زیادی از خانه های تاریخی شهر خرم آباد در جبهه اصلی بنا(بَراَفتاو) و در دیواره انتهایی اتاق های دودری، سه دری، پنج دری و... پنجره کوچکی به نام لری(دَروَچ) به سمت گذر بیرونی تعبیه و مکان یابی شده است.

این پژوهشگر اضافه کرد: در این جبهه هوای خنک از درهای چوبی و اُرسی(در ضلع جنوبی) وارد اتاق و از طریق پنجره های دروچ(جبهه شمالی) خارج می شود، به این ترتیب ضمن ایجاد کوران طبیعی با یک راهکار معماری ساده، هوا در فضاهای داخلی جریان پیدا می کند.

وی با بیان اینکه این گردش هوا هم قابلیت تنظیم را دارد و هم به خنکای اتاق ها کمک کرده و هوای داخلی را تهویه می کند، خاطرنشان کرد: نمونه های این گونه تهویه را می توان در خانه های جوادیان، آغا یهودی و... مشاهده کرد.

محمدی اصل گفت: در روشی دیگر برای ایجاد تهویه در برخی خانه های تاریخی از سامانه بادگیرهای(اغلب) یک طرفه و در مواردی چهارطرفه، با ارتفاع کوتاه از سطح بام بنا بهره گیری شده است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha