قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۱۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مبارزه با قاچاق کالا نیازمند اعمال تفکر دانشگاهیان است

علم و فناوری فناوریتهران رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اگر در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز موفق نبوده ایم علت این است که به سمت پیشگیری حرکت نکرده ایم و فکر و ذهن…

مبارزه با قاچاق کالا نیازمند اعمال تفکر دانشگاهیان است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، علی مؤیدی خرم آبادی عصر سه شنبه در اختتامیه گردهمایی ارائه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: پس از ۱۵ سال در خصوص قاچاق کالا رویکرد جدیدی اتخاذ کرده ایم و باید بگویم ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر جزو بهترین ها است.

وی ادامه داد: اقدامات ایران نسبت به سایر کشورها در خصوص قاچاق مواد مخدر قابل مقایسه نیست و پلیس از نظر علمی بسیار پیشرفته است .

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا عنوان کرد: در عرصه قاچاق کالا و ارز تجربه، اسناد و قوانین خوبی داریم اما جای سوال دارد که چرا نتوانستیم از  پدیده قاچاق کالا جلوگیری کنیم. در این زمینه در چند سال اخیر جلسات متعددی با دانشگاه ها برای ارایه راه حل گذاشته شده است و موضوعی که دریافتیم اینکه بین تجربه، قوانین، مقررات و برنامه ها یک فاصله وجود دارد و نگاه ما به این موضوع پلیسی، حذفی و سخت افزارانه است.

مویدی ادامه داد: دنیا اقتصاد و تجارت ناسالم خود را از طریق دانشگاه نجات داده است اما ما در این بخش ضعف داریم با اینکه سرمایه های بسیاری در دانشگاه ها وجود دارد، همچنین شرکت های دانش بنیان محصولات خوبی دارند اما ما هنوز نتوانستیم این سرمایه را به طوری معرفی کنیم تا همه آن را بشناسند.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا اظهار داشت: باید همکاری این ستاد با دانش بنیان را به فال نیک بگیریم و این پیوند مستحکم و ناگسستنی را در جهت تسریع و اثر گذاری به کار بریم زیرا امروز اغاز حرکت است و آنچه که تصمیم گرفته شده در پیشگیری از قاچاق تاثیر گذار است. همچنین با این امکانات فرصت هایی که کمترین آسیب را برای نیروهای اجرایی دارد، ایجاد می شود.

دانش بنیان به عنوان پایه های اصلی کشور

همچنین عبدالله هندیانی گفت: بر همه دستگاه ها واجب است سهم خود را برای جلوگیری از قاچاق کالا انجام دهند زیرا بنا به گفته رهبری ستاد فرا قوه ای و در حوزه های مختلف است.

معاون پیشگیری از مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: در این رویداد رویکرد موثر، بازدارنده و کاهش آسیب ها در نظر گرفته شده که ما توانستیم در هر سه حوزه تفاهم نامه هایی با شرکت ها امضا کنیم، دانش بنیان ها به عنوان پایه های اصلی کشور هستند و می توانیم با استفاده از آنها برای پیش روندگی به خصوص در شرایط تحریم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: رییس جمهوری تاکید کرد امر مبارزه به صورت سیستمی از مبدا تا مقصد انجام شود و اقدامات شفاف سازی نیز در حال انجام است. در این رویداد  ۲۴ عضو ستاد که تاثیر گذار در مبارزه با قاچاق کالا هستند، مانند نیروی انتظامی، گمرک و مرزبانی در این چند روز همکاری و نمایندگانی حضور داشتند.

هندیانی تاکید کرد: نیاز است بین شرکت های دانش بنیان هم افزایی و مشارکت بیشتری داشته باشیم تا کالایی چند وجهی ایجاد شود و با تفکرات یکسان پروژه های مشترک که بسیار کارآمدتر است، ایجاد شود.

گردهمایی ارائه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سوم آذرماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی آغاز شد و عصر امروز به کار خود پایان داد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha