قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۱۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نبود مرکز تخصصی توان بخشی سکته مغزی در رفسنجان

دبیر کمیته استروک (سکته مغزی) بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) رفسنجان گفت: توان بخشی جزء درمان استروک است و در رفسنجان مرکز تخصصی برای این امر وجود ندارد و در حال حاضر این بیماران به مراکز فیزیوتراپی ارجاع داده می شوند.

نبود مرکز تخصصی توان بخشی سکته مغزی در رفسنجان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از رفسنجان، علیرضا وکیلیان در جمع خبرنگاران با اشاره به  طرح درمان استروک حاد (سکته مغزی حاد) از مهر ماه  سال 94 در کشور و با یک سال تأخیر در این بیمارستان اظهار داشت:  چون وزارتخانه می خواست این طرح در مرکز استان ها باشد با علاقه و خواست خودمان همراه آن ها شدیم.

دبیر کمیته  استروک بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) رفسنجان تصریح کرد: طی اجرای این طرح برنامه های تبلیغاتی، آموزشی راجع به این بیماری و روش های درمان و تشخیص آن هم برای افراد سالم و هم افراد مبتلا به این بیماری، همچنین پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی و پرسنل  بیمارستان  برگزار کردیم  و به دلیل این که شاید فراموش شده باشند این  آموزش ها  باید تکرار شود.

وی تصریح کرد: یکی مشکلات ما مغفول ماندن سکته مغزی(استروک)  نزد خیلی از افراد جامعه است.

وکیلیان توضیح داد: علائم  سکته مغزی  شامل اختلال در تکلم، کجی دهان، ضعف و بی حسی  دست و پاست، ادامه داد: شهروندان با مشاهده هر یک از علائم سکته مغزی اول با مرکز فوریت های پزشکی با شماره 115 تماس بگیرند، چون زمان در سکته مغزی بسیار اهمیت دارد.

وی تأکید کرد: از مهرماه سال  95 اورژانس موظف است با شنیدن مواردی در خصوص علائم سکته بر بالین بیمار حاضر شود.

 وکیلیان عنوان داشت: در شهر رفسنجان انتقال بیماران به بیمارستان در 8 دقیقه و بیمارانی که از روستا ها، انار و راویز  منتقل می شوند، 45 دقیقه تا یک ساعت است.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی تشخیص استروک را  زمان مراجعه و حتی تاخیر در تشخیص این بیماری در بیمارانی که تابلو (اختلال در تکلم، کجی دهان، ضعف و بی حسی  دست و پا)ندارند،  دانست و گفت: توصیه می کنیم همشهریان بیمار را خودشان به مرکز ارجاع ندهند اول با اورژانس تماس بگیرند که این امر مزایای خود را دارد چراکه در کمترین زمان به اورژانس می رسد در مسیر اگر دچار مشکل شود به بیما ر کمک می کنند.

دبیر کمیته  استروک بیمارستان علی بن ابیطالب(ع) رفسنجان ابراز داشت: داروهای تجویزشده به این بیماران  دو دسته هستند که یک گروه از تشکیل لخته جدید جلوگیری می کنند و داروهای دیگر لخته را در ساعت های اولیه حل و جریان خون را باز می کنند.

وی اضافه کرد: البته علت هایی هم برای عدم تجویز وجود دارد؛ با مراجعه سریع عوارض و خونریزی  کمتر می شود و هرچه زمان مراجعه بیشتر طول بکشد اثر دارو کمتر و عوارض بیشتر خواهد شد.

وی بیان کرد: تی پی آ  داروی حل کننده لخته خون است و در تمام کشورهای دنیا به عنوان درمان و خط اصلی درمان استروک  استفاده می شود  و تا 30 درصد ناتوانی  و 30 درصد معلولیت و آمار مرگ  را کم می کند که در واقع ضررهای مالی را کم می کند که به نفع کشور و جامعه است که تعداد آدم های ناتوان را کمتر و به آن ها کمک کنیم.

وکیلیان توضیح داد: کل پروسه این دارو یک ساعت و به صورت مرحله به مرحله تزریق می شود و به دلیل خطراتی که دارد ،24 تا 48 ساعت بیمار را در بخش مراقبت های ویژه بستری کرده و سپس به بخش انتقال داده می شود.

 وی یکی از مزایای داروی تی پی آ را کم شدن زمان بستری خواند و گفت: این دارو گران قیمت است و یکی از مشکلات این بیماران قبل از ورود دولت،  گرانی این دارو بود و همه افراد نمی توانستند از آن استفاده کنند که با عدالت در درمان منافات داشت.

وکیلیان یادآور شد: در حال حاضر که برنامه تحول سلامت پیاده شده  این دارو با تعرفه دولتی در اختیار بیماران است و تاکنون مشکلی در تامین آن نداشتیم.

وی افزود: زمان طلایی اثربخشی این دارو سه ساعت از زمان وقوع سکته مغزی است.

وکیلیان در خصوص عوامل سکته مغزی تصریح کرد: مواردی مانند سن، جنس و ژنتیک  که مربوط به روند ایجاد سکته می شوند را هنوز ما نمی توانیم دخالت دهیم اما با کنترل فشارخون، دیابت، کنترل چربی های خون و انجام  ورزش های منظم می توانیم از بروز این بیماری جلوگیری و زمان ابتلا را به تاخیر بیندازیم .

وی اظهار کرد: سکته مغزی نسبت به سال های خیلی قبل مسلما بیشترشده  اما نسبت به همین سال های اخیر تغییری نکرده است و می توان گفت از زمانی که این طرح را  شروع کرده ایم شاید مقداری کمتر و یا تعدیل تر هم شده است.

این متخصص مغز و اعصاب عنوان داشت: اگر در بچه ها و افراد زیر 18 سال سکته مغزی اتفاق بیفتد مربوط به ساختمان بدنی آن هاست بنابر این طرح درمان استروک حاد برای  افراد 18سال به بالا است.

وی با اشاره به جای خالی مرکز تخصصی توان بخشی سکته مغزی در رفسنجان خاطرنشان کرد: حداکثر بازتوانی بیماران مبتلا به سکته مغزی یک سال است توان بخشی جزء درمان استروک است و در رفسنجان مرکز تخصصی برای این امر وجود ندارد و در حال حاضر این بیماران به مراکز فیزیوتراپی ارجاع داده می شوند.

انتهای پیام/80016/ب

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha