قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۱۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا باید خون اهدا کنیم؟

هیچکس نمیداند حوادث چه زمانی رخ می دهند اما هر حادثه ای قربانیانی دارد که بسیاری از آنها به خون احتیاج دارند. اهدای خون به این افراد می تواند از بروز حوادث بعدی جلوگیری کند.

چرا باید خون اهدا کنیم؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مجله  خیلی از مردم جامعه تصور می کنند برای آن که اقدام خیرخوانه حتما باید پولدار باشند اما انجام کارهای خیر زیادی هست که نیاز به پول ندارد؛ یکی از مهم ترین آنها اهدای خون است که نه تنها نیازی به جیب های پر از پول ندارد بلکه حتی لازم نیست قوی بنیه و از همه نظر سالم بود؛ فقط کافی است ضمن شرایط سنی بعضی از بیماری ها را نداشته باشیم. با وجود اینکه مردم کشور به طور کلی از انجام چنین کارهایی استقبال می کنند اما معمولا در فصل های بهار و تابستان توجه بیشتری به این حرکت می شود، شاید یکی از دلایل آن قرار گرفتن روز اهدای خون در فصل تابستان است که به سبب آن اطلاع رسانی بیشتری در این زمینه می شود. اما نیاز به فرآورده های خونی در همه روزهای سال وجود دارد. اتفاقا در فصل سرما نیاز به اهدای خون بیش از هر زمان دیگری است. در فصل های سرد سال مراجعه اهداکنندگان خون نسبت به دیگر فصول کمتر می شود و با توجه به اینکه نیاز به خون و فرآورده های خون همیشگی است، لازم است هموطنان در فصل سرما بیشتر اقدام به اهدای خون کنند. اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید نه فقط در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان اهدای خون یک امر روتینه است که شهروندان آن را انجام میدهند.

اهدای خون چه فایده ای دارد؟

هیچ کس نمی داند چه موقع وقوع فاجعه رخ خواهد داد. اما هر فاجعه قربانیانی دارد و بسیاری ازآنها به خون احتیاج دارند. پس با خون رساندن به آنها میتوانیم از بروز حوادث بعدی جلوگیری کنیم.   اما تصور نکنید با اهدای خون فقط به هم نوع خود سود میرسانید. اهدای خون فواید بسیاری برای فرد اهدا کننده دارد که سالهاست برای محققان اثبات شده است. به طور مثال اهدای خون سبب جلوگیری از بروز خطر هموکروماتوز شود. هموکروماتوز نوعی عارضه سلامتی است که به علت جذب بیش از حد آهن توسط بدن ایجاد می شود. اهدای منظم می تواند در کاهش مقدار اضافی آهن خون کمک کند و به این ترتیب از بروز این عارضه در افراد جلوگیری کند. همچنین اهدای خون در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و کبدی ناشی از میزان زیاد آهن در بدن مفید است.

 افراد چاق یا دارای اضافه وزن هم می توانند از اهدای خون به عنوان یک روش کمک درمانی برای کاهش وزن خود بدون هیچ خطر سلامتی استفاده کنند تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آن ها کاهش پیدا کند.

آیا افراد سیگاری هم میتوانند خون اهدا کنند؟
استعمال سیگار به خودی خود شما را از اهدای خون محروم نمی کند. اگر سیگار می کشید و می خواهید خون اهدا کنید، تصمیم بگیرید که از سیگار کشیدن در روز اهدای خون خودداری کنید. هم قبل از اهدای خون و هم بعد از سه ساعت بعد از اهدا از استعمال سیگار خودداری کنید.

چه افرادی نباید خون اهدا کنند؟

اهدای خون به کودکان و زنان باردار، به بیماران خونی و افرادی که کم خونی دارند، به افرادی با سابقه بیماری قلبی یا بیماریهای دیگر، به افراد معتاد و بیماران خاص، به افراد با سوابق رفتارهای پرخطر جنسی و  مبتلایان به صرع، غش یا آلرژی توصیه نمی شود.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha