قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۵۱۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

در پی افزایش قیمت بنزین:

صمت: افزایش کرایه تاکسی ها درون و برون شهری و میوه؛ بیشترین شکایات مردمی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان بیان کرد: سامانه ۱۲۴ از ساعت ۷ صبح الی ۲۲ به صورت فیزیکی اپراتورهای آنها پاسخگوی ثبت و بررسی شکایات مردمی هستند که طی یک هفته گذشته حدود ۲۵۰ شکایت از طریق تلفن ۱۲۴ در استان ثبت شده که بیشترین شکایات مردمی در زمینه افزایش کرایه تاکسی ها درون و برون شهری و قیمت میوه بوده است.

صمت: افزایش کرایه تاکسی ها درون و برون شهری و میوه؛ بیشترین شکایات مردمی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، "مهدی حسینی نژاد" ، در خصوص نظارت ها در هفته گذشته در استان کرمان پس از افزایش قیمت بنزین گفت: در هفته گذشته حدود یک هزار مورد بازرسی از واحدهای صنفی مختلف انجام دادیم که در راستای این بازرسی ها یک هزار و ۳۰۰ پرونده تخلف با ارزش ریالی یک میلیارد ریال تشکیل شده است.

وی با بیان این مطلب که در هفته گذشته حدود ۱۰ گشت مشترک با سایر دستگاه های ذیربط تشکیل شده است، اظهار کرد: در راستای کنترل قیمت در بازار پس از افزایش قیمت بنزین، با اتحادیه هایی که کالاهای سبد خانوار را تامین می کنند، جلسات ویژه داشته ایم تا از این طریق بتوانیم کالای مورد نیاز مردم را با قیمت واقعی تامین کنیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان بیان کرد: سامانه ۱۲۴ نیز از ساعت ۷ صبح تا ۲۲ به صورت فیزیکی اپراتورهای آنها پاسخگوی ثبت و بررسی شکایات مردمی هستند که در یک هفته گذشته حدود ۲۵۰ شکایت از طریق تلفن ۱۲۴ در استان ثبت شده که بیشترین شکایات مردمی در زمینه افزایش کرایه تاکسی ها درون و برون شهری و قیمت میوه بوده است.

وی از رشد ۱۰۰ درصدی شکایات مردم ثبت شده از طریق تلفن ۱۲۴ در یک هفته گذشته نسبت به هفته های قبل از آن خبر داد و یادآوری کرد: امروز هیچ دلیلی برای افزایش قیمت سایر کالاها در پی افزایش قیمت بنزین وجود ندارد و نمی توان این افزایش قیمت بنزین را با سال ۹۰ مقایسه کرد زیرا تفاوت افزایش قیمت بنزین در سال ۹۸ با سال ۹۰ در این بود که در آن سال قیمت سایر فرآورده های نفتی همچون نفت، گاز و مازوت نیز افزایش پیدا کرد و این موضوع در آن سال باعث شد که بسیاری از کالاها از افزایش این قیمت ها تاثیر مستقیم بگیرند اما در سال جاری تنها بنزین افزایش قیمت پیدا کرده است.

افزایش قیمت های حامل های انرژی یک دوران گذار دارد

حسینی نژاد ادامه داد: افزایش قیمت های حامل های انرژی یک دوران گذار دارد و در دوران بعدی باید بازار رصد و پایش شود. در مقطع فعلی که افزایش قیمت بنزین داشتیم طبیعتا به لحاظ بعد روانی مدیریت کردن آن در زمان گذار آن مشکل است که پیش بینی می کنیم دوران گذار این موضوع حدود یک ماه باشد.

وی ادامه داد: در دوران گذار باید از بعد امنیتی، اجتماعی، فرهنگی، کارشناسی و ... به مسایل توجه کرد که مهمترین شاخصی که در این دوران گذار با توجه به هجمه های که از بیرون کشور مدیریت می شود، باید به آن اهمیت داده شود، بعد امنیت است لذا امنیت روی سایر مسایل(فرهنگی، اجتماعی و ...) سایه افکنده است و بعد از آن مباحث کارشناسی در خصوص قیمت ها است و تاثیر مستقیم افزایش قیمت بنزین بر کالاها مورد ارزیابی قرار می گیرد و قیمت تمام شده کالاها مشخص می شود و از مسیر اداری آن افزایش قیمت ها لحاظ می شود.

رییس سازمان صمت شمال استان کرمان با انتقاد از اینکه ما یاد نگرفته ایم که درست مصرف کنیم؛ تصریح کرد: به طور متوسط روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود که براساس شاخص های دنیا (تعداد خودرو، موتورسیکلت و ...) ما حدود ۳۰ میلیون لیتر مازاد مصرف داریم که این مازاد مصرف کردن ما یا بحث قاچاق بوده یا عدم مصرف بهینه را در پی داشته است که براساس آمار غیررسمی حدود ۱۰ میلیون لیتر بنزین قاچاق و حدود ۲۰ میلیون لیتر نیز مصرف بد بنزین را داریم که باید برای این موضوع چاره ای اندیشیده شود.

افزایش قیمت بنزین در این زمان نباید اتفاق می افتاد

وی افزود: بعد فرهنگی به سرعت نمی تواند این بدمصرف کردن ما را اصلاح کند، پس باید اقدام دیگری برای اصلاح مصرف می شد لذا قیمت بنزین را به قیمت واقعی آن نزدیک کردند اما بنده به عنوان یک دستگاه اقتصادی معتقدم افزایش قیمت بنزین در این زمان نباید اتفاق می افتاد اما به لحاظ کارشناسی باید برای این مازاد مصرف نیز کاری می کردیم.

حسینی نژاد اظهار کرد: افزایش قیمت بنزین روی برخی از کالاها تاثیر مستقیم دارد و روی برخی از کالاها نیز به لحاظ بعد روانی تاثیر می گذارد اما بنزین چون روی قیمت تمام شده بسیاری از کالاها تاثیر مستقیم ندارد به لحاظ کارشناسی نباید این افزایش قیمت روی همه کالاها تاثیر بگذارد اما به لحاظ بعد روانی همواره این تاثیر را شاهد خواهیم بود.

وی با تاکید برآنکه تنها راهکار ما برای تنظیم بازار فقط جریمه نیست، عنوان کرد: بازار را به صورت مرتب رصد می کنیم. برای قیمت کالاهایی که از افزایش قیمت بنزین تاثیر می پذیرند براساس کارهای کارشناسی ستاد تنظیم بازار، قیمت نهایی را مشخص و ابلاغ خواهیم کرد و کالاهای که قیمت تمام شده آنها با قیمت بنزین ارتباط ندارد اگر افزایش قیمتی را از سوی واحدهای صنفی مشاهد کنیم، برخورد شدید خواهیم کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار کرد: پیش بینی ما این است که قیمت کالاها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش پیدا خواهند کرد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha