قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۹۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی: راهبرد اقتصاد مقاومتی سبب ارتقای قدرت ملی و انسداد نفوذ و سلطه بیگانگان است

در کنار این همه فرصت و ظرفیت هایی که انقلاب اسلامی ایجاد کرده است، اقتصاد کشور هنوز در تراز راهبردی انقلاب دیده نمی شود و از آسیب های زیادی رنج می برد. در بیانیه گام دوم روی یازده آسیب جدی اقتصاد تمرکز شده است. در کنار عملکردهای ضعیف، چالش های بیرونی تحریم و وسوسه ها ی دشمنان، عیوب ساختاری و ضعف های مدیریّتی است، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخشهایی از اقتصاد که در حیطه ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج، استفاده ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه بندی معیوب و نامتوازن، عدم ثبات سیاست های اجرائی اقتصاد، عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه های زائد و حتّی مسرفانه در بخش هایی از دستگاه های حکومتی است.

مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی:  راهبرد اقتصاد مقاومتی سبب ارتقای قدرت ملی و انسداد نفوذ و سلطه بیگانگان است
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا، استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی در شانزدهمین نشست کرسی های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع "تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" در دانشگاه طلوع مهر قم برگزارشد با بیان اینکه ویژگی راهبرد اقتصاد مقاومتی آن است که قدرت ملی را ارتقاء و جلوی هرگونه نفوذ و سلطه بیگانه را سد می کند، راه ایجاد چنین راهبردی را در بیانیه ؛ دانش بنیادی، درون زایی، مولّدی سازی، مردمی کردن اقتصاد، با مدیریت مدیران جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته های اقتصادی در درون دولت است.
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: در ادامه بحث راهبردشناسی در بیانیه گام دوم، موضوع این نشست «راهبرد اقتصاد مقاومتی» است. راهبردها همانند اهداف میانی و کوتاه مدت امور ثابت نیستند. رویکردهای اعتقادی و شرایط سیاسی ممکن است موضوعی را تبدیل به هدف و یا راهبرد بکند و موضوعی را از حالت راهبردی خارج نماید. موضوعی مانند اقتصاد در رویکرد مارکسیتسی زیربنای همه چیز و در رویکرد کاپیتالیستی هدف همه رقابت هاست اما در تفکر اسلامی نه تنها زیربنا و هدف جامعه نیست بلکه در گذشته به آن نگاه راهبردی هم نبود.اما شرایط دنیای امروز و بحران های اقتصادی و سیاسی و فشارهای دشمنان این عرصه را امروز در کشور به یک راهبرد اساسی برای برون رفت از تنگناهای موجود تبدیل کرده است و در بیانیه گام دوم با تصریح به اینکه «اقتصاد البتّه هدف جامعه ی اسلامی نیست، امّا وسیله ای است که بدون آن نمی توان به هدفها رسید» اقتصاد مقاومتی ، به مثابه یکی از راهبردهای هفتگانه ورود به گام دوم انقلاب اسلامی تلقی شده است.
استاد مهاجرنیا با اشاره به مفاد بیانیه در خصوص نگاه راهبردی گفت؛ جایگاه اقتصاد در تقویت و سامان دهی به «نقطه ی قوّت»، «سلطه ناپذیری» و «نفوذ ناپذیری» این عرصه را از سطح عادی به سطح راهبردی ارتقاء داده است. همان طوری که مقام معظم رهبری در بیانیه آورده اند : « اقتصاد یک نقطه ی کلیدیِ تعیین کننده است. اقتصاد قوی،نقطه ی قوّت وعامل مهمّ سلطه ناپذیری و نفوذ ناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف،نقطه ی ضعف و زمینه ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. فقر و غنا در مادّیات و معنویّات بشر، اثر می گذارد.»

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهاجرنیا با اشاره به این که در نگاه راهبردی به اقتصاد است که بیانیه به همه فرصت ها، تهدیدها، نقطه قوت ها و نقطه ضعف ها، توجه کرده است ومی گوید « ایران با دارا بودن یک درصد جمعیّت جهان، دارای 7 درصد ذخایر معدنی جهان است: منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنائی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملّی، بازار بزرگ منطقه ای با داشتن 15 همسایه با 600 میلیون جمعیّت، سواحل دریایی طولانی، حاصل خیزی زمین با محصولات متنوّع کشاورزی و باغی، اقتصاد بزرگ و متنوع، بخشهایی از ظرفیّتهای کشور است؛ بسیاری از ظرفیّتها دست نخورده مانده است. گفته شده است که ایران از نظر ظرفیّتهای استفاده نشده ی طبیعی و انسانی در رتبه ی اوّل جهان است. بی شک شما جوانان مؤمن و پُرتلاش خواهید توانست این عیب بزرگ را برطرف کنید.»
مهاجرنیا در ادامه گفت : ظرفیت ها و فرصت های مادی و اقتصادی که امروز در اختیار جمهوری اسلامی است، فهرستی طولانی را تشکیل می دهد که عملیاتی سازی آن نیازمند مدیریتی جهادی، مدیرانی متخصص و کارآمد، مسئولانی پرانگیزه و خردمند است تا با پیوند زدن میان آرمان ها و واقعیت ها، کاروان انقلاب اسلامی را از وضع موجود به وضع مطلوب برسانند.
این پژوهش گر مسائل سیاسی گفت: در کنار این همه فرصت و ظرفیت هایی که انقلاب اسلامی ایجاد کرده است، اقتصاد کشور هنوز در تراز راهبردی انقلاب دیده نمی شود و از آسیب های زیادی رنج می برد. در بیانیه گام دوم روی یازده آسیب جدی اقتصاد تمرکز شده است. در کنار عملکردهای ضعیف، چالش های بیرونی تحریم و وسوسه ها ی دشمنان، عیوب ساختاری و ضعف های مدیریّتی است، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخشهایی از اقتصاد که در حیطه ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج، استفاده ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه بندی معیوب و نامتوازن، عدم ثبات سیاست های اجرائی اقتصاد، عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه های زائد و حتّی مسرفانه در بخش هایی از دستگاه های حکومتی است.
وی در پایان افزود: راهبردی سازی اقتصاد به آن است که آسیب های فوق، برطرف شوند و اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد و به مثابه راهبرد کلان نظام در همه بخش ها، مورد توجه قرار گیرد. ویژگی راهبرد اقتصاد مقاومتی آن است که قدرت ملی را ارتقاء و جلوی هرگونه نفوذ و سلطه بیگانه را سد می کند. راه ایجاد چنین راهبردی را در بیانیه؛ دانش بنیادی، درون زایی، مولّد سازی، مردمی کردن اقتصاد آن هم با دستان مدیران جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته های اقتصادی در درون دولت است

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha