قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۹۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

97 درصد آب خراسان رضوی از منابع زیرزمینی تأمین می شود

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: 97 درصد آب استان از منابع زیرزمینی تأمین می شود که این خشکسالی ها تأثیر خود را گذاشته و باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

97 درصد آب خراسان رضوی از منابع زیرزمینی تأمین می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از بردسکن، مهدی جهان طلب عصر امروز در مراسم یازدهمین جشنواره استانی جشن آب اظهار کرد: تأمین آب از سفره های زیرزمینی انجام می شود، بنابراین با توجه به 15 سال خشکسالی استان، طول می کشد که مشکلات ما در تأمین آب شرب کاسته شود.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اظهار کرد: 97 درصد آب استان از منابع زیرزمینی تأمین می شود که این خشکسالی ها تأثیر خود را گذاشته و باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

وی از تنش آبی در 30 شهر استان در تابستان خبر داد و افزود: اگر همکاری همه مردم اعم از شهرنشینان و روستانشینان نبود با مشکلات بزرگی مواجه می شدیم که با همکاری همه و مدیریت آب، قطعی آب کمی داشتیم.

جهان طلب با اشاره به اینکه 5 شهر استان در تابستان بحرانی شد، گفت: به علت نبود تصفیه خانه در خراسان رضوی، نمی توانیم به خوبی آب را استحصال کنیم و فقط در شهرستان قوچان تصفیه خانه فعال است.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی توجه به مصرف آب را امری ضروری دانست و اظهار کرد: بردسکن در سال گذشته از جمله شهرهای دارای تنش آبی بود که با کمک مردم و مدیریت مصرف بهینه توانستیم، از قطعی آب در این شهر و شهرستان جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای تغذیه منابع زیرزمینی، باید چند سال ترسالی را داشته باشیم، افزود: به منظور تأمین آب شرب مورد نیاز مردم در بردسکن با حفر چاه عمیق شماره شش و چاه شماره سه در انابد کمک زیادی را به تأمین آب موردنیاز در شهرآباد و این شهرستان صورت گرفته است.

جهان طلب گفت: امسال یازدهمین جشنواره استانی آب را در بردسکن امروز با حضور بیش از 2 هزار دانش آموز برگزار کردیم.

مشکل عمده بردسکن در حوزه آب فرسودگی شبکه آبرسانی است

فرماندار بردسکن نیز در ادامه این مراسم گفت: مهم ترین مشکل بردسکن در حوزه آب شرب در شهر و روستاهای این شهرستان فرسودگی شبکه آبرسانی است که 30 درصد پرت آب را داریم.

مجتبی شاکری اظهار کرد: 48 درصد جمعیت بردسکن، انابد و شهرآباد در شهرها و 52 درصد در 71 روستای بالای 20 خانوار در این شهرستان زندگی می کنند که مهم ترین اولویت آن ها بحث آب است.

وی با ابراز نگرانی از مصرف بی رویه آب توسط کشاورزان اظهار کرد: در صورتی که مصرف بی رویه آب ادامه داشته باشد، در 20 تا 30 سال آینده عطش آب را داریم.

فرماندار بردسکن مشکل دیگر آبفای شهری و روستایی را در بردسکن، عدم پرداخت معوقات آبداران نام برد و افزود: مشکل آبداران را با استاندار به صورت حضوری و مکتوب اعلام داشته ام و ضروری است شرکت آب استان نسبت به تأمین حقوق و معوقه آبداران در این شهرستان که بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان است، اقدام کنند.

شاکری با اشاره به اینکه 16 هزار و 890 انشعاب شهری و18 هزار و 500 انشعاب روستایی در شهرستان داریم، گفت: بردسکن دارای 9 حلقه چاه عمیق، 30 حلقه چاه در روستاها، 6 چشمه آب، 5 رشته قنات و 10 مجتمع آبرسانی در سطح روستاها است که منابع آبی در این شهرستان را شکل می دهند.

وی با اعلام اینکه دبی آب منابع آبی در شهرستان 250 لیتر در ثانیه است، اظهار کرد: 52 کیلومتر طول شبکه آب در شهر و 350 کیلومتر طول شبکه انتقال آب در روستاهای شهرستان است که بیشتر این شبکه ها فرسوده است و نیاز مبرم به مرمت و تعویض آن ها برای جلوگیری از هدر رفت آب است.

فرماندار کاشمر از مدیر آبفای شهری و روستایی خراسان رضوی خواست نسبت به حل مشکلات حوزه آبرسانی در این شهرستان به صورت ویژه نگاه جدی داشته باشد.

شاکری با بیان اینکه 10 روستای بردسکن دارای جمعیت بالای 20 خانواری هستند، افزود: این تعداد روستاهای شهرستان کلا فاقد آب شرب پایدار و مناسب هستند، بنابراین تخصیص اعتبار موردنیاز برای اجرای طرح های آب لوله کشی به این روستاها که در تابستان برای تأمین آب شرب آن ها به وسیله تانکر تأمین می شود، تأکید کرد.

وی به تجهیز چاه شماره شش بردسکن و چاه شماره سه انابد تاکید کرد و این را از مصوبات شورای تأمین نیز ذکر کرد.

فرماندار بردسکن با اعلام اینکه دانش آموزان آیندگان این مرزوبوم هستند، گفت: آب الفبای  زندگی است و بنابراین باید با صرفه جویی در مصرف آب و ترویج آن در خانواده نهایت سعی و تلاش خود را داشته باشیم.

مدیر روابط عمومی آبفای خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در سال گذشته در استان 36 هزار نفر از دانش آموزان با ترویج فرهنگ مصرف آب آشنا شدند و امسال برنامه ریزی ما  در خراسان رضوی 50 هزار دانش آموز است که در یازدهمین جشنواره استانی با عنوان «حفظ آب، حفظ زندگی» است، با حضور 2 هزار و 500 نفر دانش آموز بردسکنی برگزار شد.

انتهای پیام/ 70050

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha