قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۸۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مرکز کشت زعفران در دانشگاه ارومیه افتتاح شد

مرکز کشت زعفران ایروپونیک (هواکشت) دانشگاه ارومیه با حضور رئیس و اعضای هیئت رئیسه این دانشگاه افتتاح شد.

مرکز کشت زعفران در دانشگاه ارومیه افتتاح شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر رحیم حب نقی رئیس دانشگاه ارومیه امروز یکشنبه در حاشیه افتتاح این مرکز گفت: این مجموعه با همکاری دانشگاه ارومیه و یک شرکت دانش بنیان از ۳ ماه پیش در دانشگاه شکل گرفته و امروز اولین دوره از زعفران آن در مرحله برداشت قرار دارد.

دکتر حب نقی بیان کرد: این نوع کشت در راستای کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در حوزه دریاچه ارومیه به عنوان یکی از کشت های جایگزین در این حوزه ، موردتوجه قرار گرفته است.

وی افزود: خرید تضمینی محصول از کشاروزان را هم در فاز توسعه ای این محصول در نظر گرفته ایم تا کشاورزان دغدغه فروش را نداشته باشند.

حسین پورعلی رئیس هیات مدیره شرکت دانش بنیان مذکور نیز اظهار کرد: روش کشت ایروپونیک(هواکشت) زغفران، روش جدیدی است که در آن بدون استفاده از آب و خاک، کشت زعفران انجام می شود. در حال حاضر یک سالن به مساحت ۴۰۰ مترمربع برای این طرح درنظر گرفته شده است.

وی  در ادامه، محل تهیه پیازهای زعفران را خراسان رضوی و جنوبی دانست و گفت: یک مزرعه پنج هکتاری نیز در جوار گلخانه کشت زعفران ایجاد کرده ایم . در سال های آتی نیز در طرح توسعه ای این مرکز، پیاز زعفران را خودمان تولید کنیم.

لازم به ذکر است ظرفیت اسمی این مرکز کشت  ۲۰ تُن پیاز زعفران گلخانه ای  و تولید بیش از ۲۰ کیلوگرم کلاله در هر دوره است و این مجموعه به صورت مستقیم برای ۱۰ نفر و غیرمستقیم ۶۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha