قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۷۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پیشنهاد کاهش قیمت سی ان جی

یک کارشناس حوزه انرژی با اشاره به تغییر و تحولات اخیر در حوزه بنزین پیشنهاد داد که در این شرایط بهتر است دولت قیمت سی ان جی را کاهش دهد؛ چراکه ایران در این فرآورده نفتی هیچ وابستگی به خارج ندارد و با تشویق مالکان خودرو برای دوگانه سوز کردن خودروها می توان وضعیت فعلی را سروسامان داد.

پیشنهاد کاهش قیمت سی ان جی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حسین آقایان ، با بیان این که در حال حاضر از ظرفیت سی ان جی در ایران به طور کامل استفاده نمی شود، اظهار کرد: این در حالی است که می توان با افزایش مصرف سی ان جی از روند مصرف فزاینده بنزین جلوگیری کرد.

وی با اشاره به رشد مصرف بنزین در ایران گفت: رشد ۱۰ درصدی مصرف بنزین در ایران قابل کنترل نبود و اگر این شرایط ادامه پیدا می کرد، قطعا ایران جزو واردکنندگان بنزین قرار می گرفت که به نظر می رسد سهمیه بندی بنزین بتواند در جلوگیری از این مساله تاثیرگذار باشد.

به گفته این کارشناس حوزه انرژی، در صورت ادامه روند قبلی مصرف، ایران باید سالانه ۱.۵ میلیارد دلار با قیمت های امروز بنزین وارد می کرد و این در شرایطی است که هیچ کشوری قادر به تامین این میزان بنزین نیست.

آقایان با اشاره به تاثیر سهمیه بندی بنزین در میزان مصرف و قاچاق سوخت، اظهار کرد: در حال حاضر نمی توان در مورد این مساله اظهارنظر کرد و باید دید میزان مصرف و کنترل تا چه میزان خواهد بود، اما شاید بهتر بود که برای بنزین ۳۰۰۰ تومانی نیز سقف در نظر گرفته می شد تا میزان مصرف بیش از این مدیریت شود.

بر پایه طرح مدیریت مصرف سوخت، قیمت بنزین سهمیه بندی برای وسایل نقلیه لیتری ۱۵۰۰ تومان و قیمت آزاد آن لیتری ۳۰۰۰ تومان است. کنترل مصرف سوخت با توجه به میانگین بالای مصرف سوخت در ایران، افزایش توان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع حاصل از مدیریت مصرف به مردم به ویژه اقشار ضعیف و کم درآمد به صورت مستقیم و نیز کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها و شهرها  از جمله اهداف  اجرای این طرح اعلام شده است.

هم اکنون ۲۴۷۲ جایگاه عرضه سی ان جی در سطح کشور فعال است که از این تعداد ۲۳ جایگاه در استان تهران در حال خدمات رسانی است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha