قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۶۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چین می تواند "از راه دور برق فیلیپین را خاموش کند"

رئیس شرکت ملی انتقال انرژی الکتریکی فیلیپین گفته است چین می تواند شبکه برق این کشور را از راه دور خاموش کند.

چین می تواند "از راه دور برق فیلیپین را خاموش کند"

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رئیس شرکت ملی انتقال انرژی الکتریکی فیلیپین گفته است چین می تواند شبکه برق این کشور را از راه دور خاموش کند.

رئیس این شرکت این ادعای خود را در نشست سنای فیلیپین مطرح کرده است.

چین مالکیت بخشی از شبکه برق فیلیپین را از سال ۲۰۰۹ به این سو در اختیار دارد و یک سناتور مجلس فیلیپین این سئوال را مطرح کرده که آیا "جاه طلبی های سلطه گرانه" چین تهدید امنیتی برای فیلیپین به شمار می رود.

چین و فیلیپین دارای مناقشه ارضی بر سر بخش هایی از دریای جنوبی چین هستند.

مناقشه بر سر محدوده قلمرو و تمامیت مرزی در مناطقی از اقیانوس آرام و جزایر پاراسل و اسپراتلی است - دو مجمع الجزایری که چند کشور ادعای مالکیت تمام یا بخشی از آن را دارند. علاوه بر این جزایر، مجموعه ای از صخره های سنگی، صخره های مرجانی و جزیره های ماسه ای مانند سد ساحلی اسکاربورو نیز در این منطقه قرار دارند.

چین مدعی بزرگترین قلمرو است و فیلیپین نزدیکی جغرافیایی خود به جزایر اسپراتلی را دلیل اصلی ادعای مالکیت بر بخشی از این مجموعه قرار داده است.

فیلیپین و چین هر دو مدعی مالکیت سد ساحلی اسکاربورو (با نام چینی جزیره هوانگ یان) هستند که حدود ۱۶۰ کیلومتر با فیلیپین و ۸۰۰ کیلومتر با چین فاصله دارد.

سناتور ریچارد گوردون در این نشست گفت: "ما شبکه ملی مان را که به نظر می رسد ۴۰ درصد آن باشد، در اختیار شرکت خارجی دادیم که منافعش با منافع ما در دریای غربی فیلیپین در تضاد است."

او در ادامه گفت: "و آن (کشور) آشکارا دارای جاه طلبی های هژمونیک است."

در سنای فیلیپین گفته شد که اگرچه می توان نیروگاه را از راه دور خاموش کرد اما فیلیپین می تواند ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آن را دوباره روشن کند.

چین چطور می تواند برق فیلیپین را خاموش کند؟

شرکت برق دولتی چین ۴۰ درصد سهام شرکت برق دولتی فیلیپین را در اختیار دارد که تنها خط انتقال برق این کشور را اداره می کند.

این خطوط، برق لوزون در شمالی ترین نقطه کشور تا میندانائو در جنوب تامین می کند.

سناتور ریسا هونتیوروس در نشست مجلس سنا این سئوال را پرسید که با توجه به سهم شرکت دولتی چینی در شرق برق فیلیپین، ایا این امکان وجود دارد که برق فیلیپین از راه دور خاموش شود؟

رئیس شرکت ملی انتقال انرژی الکتریکی فیلیپین گفته است با توجه به پیشرفت های فناوری ارتباطاتی و نرم افزاری، چنین چیزی امکان پذیر است.

واکنش احتمالی فیلیپین چه خواهد بود؟

سناتور شروین گاتچالیان گفته است از زمان خصوصی سازی شرکت برق فیلیپین، راهکارهایی اندیشیده شده است.

او گفته است تحت شرایط خاص، رئیس جمهوری فیلیپین اختیار دستور تصاحب را دارد و برق را می توان در ۲۴ تا ۴۸ ساعت دو باره وصل کرد.

این شرایط خاص شامل جنگ، شورش، بروز فاجعه و مصیبت و خطرات اجتماعی می شود.

در سال های اخیر بسیاری نقاط دنیا شاهد افزایش چشمگیر سرمایه گذاری چین بوده اند.

چین در این نقاط دست به خرید شرکت های خصوصی و ملک و زمین زده و پروژه های زیرساختاری عظیمی مانند بندر و پل شروع کرده و در بخش انرژی سرمایه گذاری کرده است.

منبع: بی بی سی

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha