قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۵۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قهرمان پور: ایران نگران لغو معافیت تحریمی فردو و سایر تاسیسات هسته ای خود نیست

یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: با توجه به تحریم های گسترده آمریکا، ایران عملا دیگر نگران لغو معافیت ها در فردو و سایر تاسیسات و فعالیت های هسته ای خود نیست.

قهرمان پور: ایران نگران لغو معافیت  تحریمی فردو و سایر تاسیسات هسته ای خود نیست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، رحمان قهرمان پور درباره لغو معافیت تحریمی تاسیسات غنی سازی فردو در چارچوب برجام که اخیرا از سوی آمریکا اعلام شد، اظهار کرد: اعلام این موضع از سوی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا جالب بود چون هم زمان این موضوع را با بحث شهرک های یهودی نشین مبنی بر این که اقدام رژیم اسراییل در شهرک سازی ناقض حقوق بین الملل نیست مطرح کرد و در عمل موضوع لغو معافیت تحریم از سایت فردو تحت الشعاع موضوع شهرک سازی اسراییل قرار گرفت. این هم زمانی، دیدگاه برخی که معتقدند آمریکا به دنبال پیوند زدن معامله قرن به موضوع ایران است را تقویت می کند.

وی درباره واکنش روسیه به لغو معافیت سایت فردو و موضوع تولید رادیوایزوتوپ های پایدار در این سایت اظهار کرد: به نظر مساله هسته ای ایران با تحولات خاورمیانه و سوریه از منظر روسیه گره خورده است. روسیه در حال همکاری با ایران در "روند آستانه" درباره سوریه است و این همکاری درحالی که آمریکا در منطقه نیست برایش مهم است. روسیه با همکاری با ایران نقش خود را در منطقه افزایش داده است و معتقدم مقاومت روسیه در مقابل آمریکا در رابطه با ایران چه در بحث هسته ای و چه در مسایل منطقه بیش تر از حمایت این کشور از ایران در دولت احمدی نژاد خواهد بود. اما این حمایت قطعا به این شکل نخواهد بود که روسیه به خاطر ایران با آمریکا رو در رو شود.

قهرمان پور با اشاره به این دیدگاه در آمریکا در میان برخی تحلیل گران که معتقدند آمریکا از خاورمیانه عقب نشینی می کند اما دو مساله امنیت اسراییل و تداوم فشار بر ایران را هم چنان دنبال خواهد کرد ادامه داد: اظهارات مایک پمپئو نشان می دهد که سیاست خارجی آمریکا در آینده بر روی همین دو موضوع متمرکز است.

این کارشناس مسایل بین الملل خاطرنشان کرد: آمریکا به خاطر ابتکار عمل امانوئل مکرون در رابطه با لغو معافیت های تحریم از چند فعالیت هسته ای ایران احتیاط می کرد و تلاش داشت این معافیت ها را حفظ کند و حداقل کشورهای طرف دیگر در این بحث (سه کشور اروپایی و چین و روسیه) را راضی نگه دارد.

قهرمان پور درباره جدی بودن بحث ابتکار عمل مکرون برای تفاهم میان ایران و آمریکا گفت: به نظر می آید مذاکرات هم چنان در جریان است. آقای صالحی رییس سازمان انرژی اتمی اخیرا اعلام کرده که مذاکرات در جریان است و برخی مقامات نیز این مساله را تایید کرده اند.

وی درباره دلایل ترامپ برای لغو نکردن تمامی معافیت ها و تعلل در این رابطه خاطرنشان کرد: شاید تعلل آمریکا در لغو معافیت ها به شکل پله ای برای آن است که ابتکار مکرون در آستانه 2020 به نتیجه برسد؛ در شرایطی که ترامپ در فضای داخلی آمریکا تحت فشار است و بحث استیضاح او جدی است به نظر به یک باره دست به لغو معافیت ها نخواهد زد.

این کارشناس مسایل بین الملل افزود: از طرفی آمریکا نمی توانست در برابر گام چهارم ایران در کاهش تعهدات برجامی اش ساکت بنشیند. آمریکا یکی از معافیت ها را لغو کرد تا به نوعی ایران را تهدید کند که به سمت برداشتن گام بعدی به ویژه غنی سازی 20 درصدی نرود. در عین حال بعید است که ایران از این تهدید بترسد. با توجه به تحریم های گسترده علیه ایران، دیگر تهران نگران لغو معافیت ها در فردو و سایر تاسیسات و فعالیت های هسته ای نیست.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha