قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۴۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ابداع یک بُتن آب گریز خود تمیز کننده؛

ساختمان های آینده خودشان را تمیز می کنند + فیلم

گروهی از محققان انجمن شیمی آمریکا موفق به ابداع یک نوع بتن شده اند که هم به شدت آب گریز است و هم کثیفی ها و گرد و غبار را از خود می زداید و نوید ساختمان هایی را می دهد که قاردند خودشان را تمیز کنند.

ساختمان های آینده خودشان را تمیز می کنند + فیلم

و به نقل از ساینس دیلی، گویا باید وسایل شستشوی کف و نما و رنگ کردن هر چند سال یک بار ساختمان ها را به دست فراموش سپرد، چرا که با ابداع یک ترکیب جدید، ساختمان های آینده ممکن است همه این کارها را خود به خود انجام دهند.

محققان انجمن شیمی آمریکا موفق به ساخت محصولی جدید در صنعت ساختمان شده اند که بتن خود تمیز کننده نام گرفته است.

محققان نوع جدیدی از بتن را ایجاد کرده اند که نه تنها قوی و عایق گرما و صوت است، بلکه قادر به دفع انواع مواد از جمله قهوه یا نوشابه نیز هست. این بتن حتی ذرات گرد و غبار را به همراه مایعات از سطح خود می زداید.

دانشمندان طی سال های اخیر همواره به دنبال ساخت سطوح خود تمیز کننده بوده اند و بدین منظور به طور معمول مواد آب گریز را به سطوح اضافه می کنند اما محدودیت هایی وجود دارد، زیرا مواد شیمیایی با گذشت زمان به مرور دچار خوردگی می شوند. بنابراین آن دسته از مواد شیمیایی که بتن را تضعیف می کنند، برای سازه های ساختمانی ایده آل نیستند.

محققان می خواستند روشی آسان برای خود تمیز کنندگی بتن ایجاد کنند و با افزودن روغن، یک امولسیفایر یا امولسیون کننده و یک پلیمر سیلیکونی آب گریز به نام "PDMS" به خواسته خود رسیدند.

این مواد به بتن مرطوب اضافه شدند. روغن به لطف امولسیفایر، قطراتی را تشکیل داد که حاوی PDMS بود. سپس بتن خشک و گرم شد تا روغن تبخیر شود و موجب به جا ماندن منافذی به نام PDM روی بتن شد.

بتن حاصل، سبک وزن، از نظر مکانیکی قوی و قادر به دفع گرد و غبار و مایعات از سطح خود بود.

*****نامیزه یا امولسیون (Emulsion) نوعی کلوئید مایع در مایع است که در آن قطره های ریز یک مایع مانند روغن در مایعی دیگر مانند آب بی آنکه با یکدیگر درآمیزند، پراکنده است. یک امولسیون از دو مایع امتزاج ناپذیر (معمولاً روغن و آب) تشکیل شده است که یکی از آنها به صورت قطرات ریز در دیگری پراکنده شده است. مایع پراکنده شده فاز پراکنده یا داخلی و مایع احاطه کننده قطرات فاز پیوسته، بسته یا خارجی نامیده می شود.*****

محققان توانایی های این بتن را برای دفع انواع مایعات از جمله شیر، سس سویا، قهوه و رنگ آزمایش کردند و هیچ لکه ای از این مایعات روی آن باقی نماند.

این بتن حتی پس از قرار گرفتن در معرض سنگ زنی مکانیکی، عملیات حرارتی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی قابلیت "فوق آب گریزی" خود را نشان داد.

محققان به سرپرستی "شین شو" ایده ابداع این بتن خود تمیز کننده را از طبیعت گرفتند. نمونه های بسیاری از سطوح خود تمیزکننده در طبیعت وجود دارد. بسیاری از برگ ها با استفاده از این قابلیت همراه با بارش باران، عوامل بیماری و گرد و غبار را از سطح خود با قطرات آب می شویند.

این مطالعه در مجله ACS Applied Material Interfaces منتشر شده است.

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha