قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۴۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون آموزشی سابق دانشگاه علم و صنعت:

الگوی پذیرش دانشجوی دکتری هماهنگ با نیازهای کشور باشد

معاون آموزشی سابق دانشگاه علم و صنعت، مشکل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان دکتری را برابر نبودن سرعت رشد دانشجوی دکتری با سرعت رشد صنعت دانست و گفت: الگوی پذیرش دانشجو دکتری باید هماهنگ با نیازها در سطح کشور باشد.

الگوی پذیرش دانشجوی دکتری هماهنگ با نیازهای کشور باشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر محسن کلانتر معاون آموزشی سابق دانشگاه علم و صنعت ، با اشاره به اینکه در یک بازه زمانی تعداد قابل توجهی از دانشگاه ها بدون نظارت وزارت علوم بر ظرفیت ها، شروع به جذب دانشجوی دکتری کردند، اظهار کرد: مسئولین وزارت علوم باید در هر زمانی بر اساس آینده نگری، تعداد دانشجوی دکتری مورد نیاز را برای سال های آتی پیش بینی کنند و بر اساس آن به دانشگاه ها اجازه پذیرش دانشجو دهند.

وی افزود: تعداد بالای جذب دانشجو باعث ایجاد معضلاتی مانند اشباع شدن فضای بازار کار از فارغ التحصیلان دکتری، نبود شغل برای آنها و دیگر مشکلات می شود.

دکتر کلانتر در ادامه عدم برنامه ریزی مناسب برای آینده را از مهمترین دلایل مشکلات ایجاد شده برای فارغ التحصیلان دکتری دانست و گفت: الگوی پذیرش دانشجوی دکتری باید هماهنگ با نیازها در سطح کشور باشد. بخش اول نیازهایی که باید به آن توجه شود این است که دانشگاه ها چه تعداد هیئت علمی و استاد احتیاج دارند. برای عملکرد درست لازم است آمار دقیقی از نیاز دانشگاه ها به اعضای علمی برای مدت ۵ تا ۱۵ ساله آینده در دست داشته باشیم.

به گفته استاد دانشگاه علم و صنعت، علاوه بر وزارت علوم، وزارت صنعت و نهادهای صنعتی، کمپانی های تولیدی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی نیز باید آمار دقیق از نیروهای مورد نیاز خود داشته باشند تا جذب دانشجو متناسب با این آمار باشد. از سوی دیگر حضور فارغ التحصیلان دکتری نیز می تواند به مراکز صنعتی قوت ببخشد و از لحاظ تئوری و عملی، باعث ارتقای این مراکز و پژوهشکده ها شود.

دکتر کلانتر ادامه داد: اگر مسئولان وزارتخانه های علوم و صنعت و سایر قسمت های مرتبط برنامه ریزی درست و آمارهای دقیقی از نیازسنجی ها داشتند و به هر دانشگاهی سهمیه پذیرش دانشجو دکتری نمی دانند اکنون درگیر مشکلاتی مانند تعداد زیاد دانشجوی دکتری و دغدغه ایجاد اشتغال برای آنها نبودیم.

وی با بیان اینکه فقط دانشگاه های با سطح علمی معتبر باید پذیرش دانشجو دکتری داشته باشند، تصریح کرد: به جای اینکه همه واحدهای دانشگاه آزاد بدون امکانات اساسی اقدام به جذب دانشجو کنند بهتر بود یک واحد مشخص را برای این مقطع در نظر می گرفتند و امکانات لازم برای آن را فراهم می کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، با اشاره به اینکه برای اصلاح وضعیت موجود، باید از همین حالا شروع کرد پیشنهاد داد: سازمان های مرتبط مثل وزارت علوم، وزارت صنعت و بنیاد ملی نخبگان با همکاری هم تیمی طراحی کنند که با اطلاعاتی که از دانشگاه ها و شرکت های صنعتی به دست می آورند، یک الگوی مشخص برای تأمین نیروی لازم سال های آینده پیش بینی کنند.

وی افزود: مرحله بعدی نیز باید پیگیری و ارزیابی این الگوها باشد و بررسی شود که چه میزان فعالیت سازمان ها مطابق برنامه های تعیین شده پیش می رود.

دکتر کلانتر دلیل اصلی بیکاری فارغ التحصیلان دکتری را برابر نبودن سرعت رشد دانشجو دکتری با سرعت رشد صنعت و در نتیجه اشباع شدن بازار کار از فارغ التحصیلان این مقطع دانست.

این استاد دانشگاه، توسعه شرکت های دانش بنیان را، راهی برای جذب تعداد قابل توجهی از دانشجویان دکتری دانست و گفت: لازم است علاوه بر حمایت از این شرکت ها، دولت بودجه بیشتری برای مراکز پژوهشی در نظر بگیرد تا این مراکز بتوانند اشتغال بیشتری برای فارغ التحصیلان ایجاد کنند.

وی در پایان با اشاره به چالش کنونی مراکز پژوهشی گفت: بخشی از فعالیت این مراکز زیر نظر بنیاد ملی نخبگان و بخشی دیگر زیر مجموعه وزارت علوم است، در حالی که برای عملکرد بهتر مراکز پژوهشی لازم است این شرکت ها زیر مجموعه یک سازمان قرار بگیرند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha