قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۴۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رشد اقتصادی آمریکا کاهش می یابد/ تاثیر جنگ تجاری بر اقتصادهای بزرگ

سازمان کشورهای توسعه و همکاری های اقتصادی امروز در گزارشی نوشت: جنگ تجاری رشد اقتصادی آمریکا را کاهش داده و پیش بینی کرده است که در سال های آینده هم اگر کشورها سرمایه گذاری نداشته باشند، اقتصادشان به شدت تضعیف خواهد شد.

رشد اقتصادی آمریکا کاهش می یابد/ تاثیر جنگ تجاری بر اقتصادهای بزرگ

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به نقل از  رویترز، سازمان کشورهای توسعه و همکاری های اقتصادی در گزارشی اعلام کرد: اقتصاد جهانی  در پایین ترین رشد از زمان بحران های اقتصادی تاکنون قرار گرفته است؛ چراکه بانک های مرکزی جهان اقدامی برای سرمایه گذاری انجام نداده اند. 

OECD اعلام کرد: پیش بینی می شود رشد اقتصاد جهان امسال و سال آینده 2.9 درصد باشد که کمترین رشد اقتصادی در دهه اخیر محسوب می شود و از پیش بینی قبلی که حدود 3 درصد بود، عقب نشینی خواهد کرد.

OECD در گزارش خود تاکید کرده است که رشد اقتصاد جهان در سال 2021 به 3 درصد افزایش می یابد به شرط اینکه نگرانی ها در مورد جنگ تجاری کاهش یابد. نگرانی بزرگی که وجود دارد این است که دولت ها هنوز درگیر چالش های بزرگی نظیر تغییرات آب و هوایی و دیجیتالیزه کردن اقتصادشان هستند که در کاهش رشد اقتصادی تاثیر می گذارد. 

لارنس بویل، رئیس OECD در گزارش خود نوشت: این ساده لوحانه است که تصور کنیم این عوامل کاهش رشد اقتصادی موقتی خواهد بود، بلکه سیاست های پولی و مالی نیز می تواند اقتصاد کشورها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی اضافه کرد: بدون سیاست شفاف و روشن درباره این مسائل ابهام در مباحث اقتصادی جهان همچنان وجود خواهد داشت و چشم انداز رشد اقتصادی تیره و تار خواهد بود.

این گزارش تاکید می کند: در بین اقتصادهای بزرگ رشد اقتصادی آمریکا که پیش از این 2.4 درصد در ماه سپتامبر پیش بینی شده بود به 2.3 درصد کاهش خواهد یافت. کاهش رشد اقتصادی آمریکا بیشتر متاثر از کم رنگ شدن اثرات سیاست های مالیاتی این کشور و همچنین ضعف اقتصادی شرکای تجاری آمریکا است. اقتصاد آمریکا رشد اقتصادی 2 درصدی را در سال 2020 و 2021 تجربه خواهد کرد و برنامه های کاهش نرخ بهره آمریکا در صورتی که اقتصاد این کشور تضعیف شود، تا حدودی جبران کننده خواهد بود.

سازمان کشورهای توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش خود به اقتصاد چین اگرچه این کشور عضو او ای سی دی نیست پرداخته و پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی این کشور در سال 2019 که پیش از این 6.1 درصد بود، با یک دهم درصد افزایش به 6.2 درصد برسد. اما اقتصاد چین در سال های 2020 و 2021 به ترتیب به 5.7 و 5.5 درصد خواهد رسید. مواجهه چین با تنش های تجاری در اقتصاد چین تاثیر خواهد گذاشت.

بر اساس گزارش OECD، در منطقه یورو رشد اقتصادی 1.2 درصد در سال 2019 و 1.1 درصد در سال 2020 خواهد بود و این رقم در سال 2021 به 1.2 درصد خواهد رسید. 

او ای سی دی همچنین هشدار داده که صرفا فروش اوراق قرضه در بانک مرکزی اروپا در صورتی که کشورهای منطقه یورو اقدام به سرمایه گذاری نکنند، تاثیر بسیار محدودی در اقتصاد آنها خواهد گذاشت.

جنگ تجاری بین ایالات متحده آمریکا و چین، پس از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در ۶ ژوئیه ۲۰۱۸ بر اعمال ۳۴ میلیارد دلار تعرفه گمرکی بر واردات کالاهای چینی آغاز شد و عمل متقابلی را چین در قبال کالاهای آمریکایی انجام داد و تاکنون این اقدامات پینگ پونگی از سوی دو کشور ادامه یافته است و مذاکرات هم راه به جایی نبرده است.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha