قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۳۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

همدان سومین استان کشور در بروز پیش دیابت

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با اشاره به اینکه آمار پیش دیابت در استان بالاست گفت: همدان سومین استان در بروز پیش دیابت است.

همدان سومین استان کشور در بروز پیش دیابت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، راضیه سادات میرمعینی در همدان، با اشاره به وضعیت استان در خصوص بیماری دیابت اظهار کرد: همدان نسبت به بیماری دیابت وضعیت بدی ندارد و جزو استان هایی با شیوع نسبتا پایین است.

وی بیان کرد: البته در حوزه پیش دیابت جزو استان های با شیوع بالا هستیم و هشداری است که اگر افراد نکات لازم را رعایت نکنند روند خوبی را شاهد نخواهیم داشت.

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با بیان اینکه در کشورهای اروپایی طبق پیش بینی صورت گرفته از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۴ میزان بروز دیابت ۱۶ درصد افزایش خواهند داشت خاطرنشان کرد: در بین کشورهایی آسیایی که ایران نیز جزو آنهاست پیش بینی می شود این میزان ۱۱۰ درصد افزایش داشته باشد.

وی با تاکید به اینکه کشورهای آفریقای شمالی ۳۹ میلیون بیمار دیابتی در سال ۲۰۱۷ دارند که این میزان در سال ۲۰۲۴ به ۸۲ میلیون نفر می رسد گفت: این کشورها  بسیاری از عوامل خطر را کنترل کرده اند و طبق پیش بینی های صورت گرفته کمتر افراد دچار بیماری دیابت خواهند شد.

میرمعینی ادامه داد: کشور ما روز به روز به زندگی ماشینی وابسته می شود و از آنجا که فعالیت بدنی هم نداریم و تفریحات ما نیز ماشینی شده در آینده شاهد افزایش آمار بیماری های غیرواگیر خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه باید حواسمان باشد که در منطقه ای زندکی می کنیم که امکان دارد ۱۱۰ درصد بیماری دیابت تا سال ۲۰۲۴ افزایش داشته باشد افزود: همدان در کشور جزو استان های با بروز دیابت پایین است اما پیش دیابت بالایی دارد.

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان عنوان کرد: در حال حاضر در ایران تقریبا ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت مبتلا به دیابت هستند که در همدان این میزان زیر هفت درصد در جمعیت شهری و بیش از پنج درصد در جمعیت روستایی گزارش می شود.

وی با اشاره اینکه در بروز دیابت از متوسط کشوری رتبه پایین تری داریم اما پیش دیابت ما از متوسط کشوری بالاتر است بیان کرد: همدان سومین استان کشور در بروز پیش دیابت است.

میرمعینی با تاکید به اینکه باید به مواردی که باعث شده دیابت کمتر بروز کند بیشتر بپردازیم مثلا خوردن تغذیه سنتی و خوردن آش ها را که شامل حبوبات هستند در برنامه غذایی بیشتر بگنجانیم گفت: این اقدام باعث می شود ریسک بیماری های دیابت پایین آید.

وی با بیان اینکه خوردن غذای های فست فود ابتلا به بیماری های غیرواگیر را افزایش می دهد گفت: متاسفانه تمایل کودکان و نوجوانان به خوردن عذاهای فست فودی افزایش یافته و این باعث بروز بیماری چاقی نیز در بین آنها شده است.

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی همدان با بیان اینکه همدان در منطقه سردسیر قرار دارد و عملا ۶ ماه از فعالیت های بدنی افراد در این استان محدود می شود افزود: افزایش تحرک بدنی و انجام ورزش در خانه می تواند موثر باشد.

وی کاهش مصرف دخانیات را مهم دانست و گفت: متاسفانه همدان در این زمینه جزو استان های پیش رو است و باید این رتبه کاهش یابد.

میرمعینی با اشاره به عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در استان بیان کرد: ما از لحاظ مصرف میوه و سبزیجات وضعیت خوبی نداریم و در جمعیت روستایی نیز مصرف نمک بالاست.

وی به مردم استان در مصرف ماهی و گوشت های سفید توصیه کرد.

انتهای پیام/۸۹۰۲۶/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha