قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۳۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزیر بهداشت: هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص و اخلاق باشد

جامعه بهداشت و سلامتتهران وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: راز ماندگاری هنر این است که باید آمیخته با صداقت، اخلاص و اخلاق باشد. همچنین هنر باید آیینه تمام نمای زمان خود و برای مردم،…

وزیر بهداشت: هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص و اخلاق باشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز چهارشنبه در اختتامیه دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ در پردیس تئاتر تهران افزود: من در زمان دانشجویی، اولین کتاب شعرم را چاپ کردم و اولین کارهای تئاتر را نیز در این دوره تجربه کردم و به دلیل تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بزرگان موسیقی ایران از جمله مرحوم کسایی، شهناز و شاگردان مرحوم طاهرزاده و تاج اصفهانی آشنا شدم.

وی خطاب به دانشجویان گفت: قدر دوران دانشجویی که ایام بسیار مهمی است را به خوبی بدانید و اگر در این ایام آموختید که لطافت، ظرافت و هنر را با علم پزشکی بیآمیزید، از افراد ماندگار در تاریخ کشور خواهید شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: هنر برای ماندگاری نباید دور از لطافت باشد و زمختی جزیی از هنر نیست و اگر گذشته هنرمندان ماندگار کشور را مطالعه کنید، مشاهده می کنید که افرادی ماندگار و جاودانه شدند که با لطافت سخن گفتند. بنابراین هنر زبان گفتمان زیبایی ها است و اگر زمختی با هنر آمیخته شد، هرگز لطافت نخواهد داشت.

نمکی بیان کرد کرد: برخی افراد زبان مردمی بودن هنر را با عوام گرایی به اشتباه می گیرند. به عنوان نمونه حافظ به گونه ای سخن گفته که هم برای ظریف اندیش ترین دانشمندان تاریخ، زبان گفت وگو و گفتمان است و هم برای کوچه و بازار و می بینیم که در کنار قرآن در طاقچه های خانه ها، دیوان حافظ قرار گرفته است. سعدی نیز می فرماید «اقوام روزگار به اخلاق زنده اند/ قومی که گشت فاقد اخلاق، مردنی است». بنابراین هنری که دور از اخلاق باشد، ماندگار و جاودانه نیست.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان مبنی بر زمان وصل شدن اینترنت گفت: امروز در هیات دولت، بنده پیشنهاد شما مبنی بر وصل شدن اینترنت را مطرح کردم و قرار شد که در اسرع وقت اجرایی شود.

نیازمند تربیت حکیم در کشور هستیم

سیما سادات لاری،  معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در این مراسم گفت: در دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ،  ۴۴ هزار اثر از ۱۰۳ کشور دنیا پذیرفته شده و داوران و مسئولان بخش های مختلف جشنواره، از نخبگان هنری کشور هستند. جشنواره سیمرغ امسال با شعار «سالم زیستن، هنر است»  و با حضور ۱۵۵۰ دانشجو در ۵ بخش فیلم، موسیقی، تئاتر، ادبی و هنرهای تجسمی و در دو بخش آزاد و فرهنگ سلامت برگزار شد.

وی افزود: یکی از دستاوردهای فرهنگ ایرانی، تربیت انسان های چندبعدی است و بزرگانی مانند بوعلی سینا، عمر خیام و زکریای رازی نمونه های اعلایی از این انسان ها هستند. بوعلی سینا علاوه بر پزشکی، در حوزه فلسفه و منطق، شعر، موسیقی و نجوم نیز حکیم بود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان کرد: سم جامعه، تک بعدی بودن انسان های آن است بنابراین نیازمند تربیت حکیم در کشور هستیم. هنرمندان بهتر درد جامعه را می فهمند و دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی می توانند به سلامت جسم و روح جامعه کمک زیادی کنند.

لاری اظهار داشت: امسال در دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ، بخش مشاعره با حضور بیش از ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی برگزار و کتاب جشنواره شامل آثار افراد برتر نیز چاپ شده است.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha