قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۰۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجوز شکار برای پنجمین سال متوالی در خراسان رضوی صادر نشد

استان ها خراسان رضویمشهد مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: امسال برای پنجمین سال متوالی مجوز شکار چهارپا در این استان صادر نشده و هرگونه تصمیم گیری در این زمینه بستگی به ظرفیت زیستی…

مجوز شکار برای پنجمین سال متوالی در خراسان رضوی صادر نشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، تورج همتی روز سه شنبه افزود: طی ماههای آبان و آذر امسال "برنامه سرشماری وحوش" در مناطق تحت حفاظت این استان با هدف ظرفیت سنجی و تعیین توان اکولوژیکی مناطق انجام می شود بنابراین هنوز نمی توان گفت احتمال صدور پروانه شکار چهارپا در خراسان رضوی وجود دارد یا خیر زیرا اما ظرفیت مناطق در این زمینه تعیین کننده است.

وی ادامه داد: همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده در این خصوص نشستی مشترک با فعالان محیط زیست، طرفداران حقوق حیوانات و نمایندگان سازمانهای مردم نهاد برگزار و پس از آن برای صدور پروانه شکار چهارپا و پرنده تصمیم گیری می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: پارسال به صورت محدود پروانه شکار پرنده در این استان صادر شد اما برای امسال هنوز تصمیم گیری نشده است.

وی در خصوص صدور پروانه شکار برای اتباع خارجی نیز بر این نکته که این اقدام فقط از طریق سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست در تهران صورت می گیرد تاکید و بیان کرد: گر قرار باشد پروانه شکار چهارپا برای شکارچیان اتباع خارجی در مناطق تحت حفاظت در خراسان رضوی صادر شود، صرفا شکار در زیستگاههایی که ظرفیتهای ی قابل توجه گونه های جانوری و همچنین گونه های دارای سن زیاد دارند، صادر می شود.

همتی افزود: مهمترین سیاست در این زمینه تعیین دقیق میزان ظرفیت زیستگاههای تحت حفاظت و اعلام آن به "صندوق ملی حفاظت محیط زیست" است.

وی همچنین از میزان تقاضای اتباع خارجی برای شکار گونه های قوچ و میش در خراسان رضوی ابراز بی اطلاعی و بیان کرد: اعلام تقاضا و صدور مجوز در این زمینه از سوی سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست صورت می گیرد. 

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومترمربعی خراسان رضوی زیرپوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد. مساحت زیستگاههای حیات وحش در این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی به ازای هر ۲۵ هزار هکتار فقط یک محیط بان در اختیار دارد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha