قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۴۰۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دلیل کاهش ارزش صادرات غیرنفتی در 7 ماهه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دلیل کاهش ارز صادرات غیرنفتی در 7 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ارزش پایه صادراتی است.

دلیل کاهش ارزش صادرات غیرنفتی در 7 ماهه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  حمید زادبوم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وضعیت صادرات 7 ماهه امسال و دلیل کاهش صادرات غیرنفتی گفت: اگرچه صادرات غیرنفتی در 7 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی 11.3 درصد کاهش یافته است اما به لحاظ وزنی 17 درصد افزایش  داشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره دلیل کاهش ارزشی صادرات در 7 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل  بیان داشت: این کاهش ارزش ناشی از کاهش قیمت پایه صادراتی است.

وی افزود: اگر میزان صادرات  7 ماهه امسال را با قیمت پایه صادراتی سال قبل محاسبه کنیم قطعا ارزش صادرات غیر نفتی ما بیشتر از  سال گذشته خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: لذا با توجه به افزایش 17 درصدی صادرات غیرنفتی قطعا صادرات غیرنفتی ما در 7 ماهه ابتدای امسال  در صورتی که با رقم پایه های صادراتی سال گذشته محاسبه شود، نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر است. 

زادبوم با اشاره به مشکلات بین المللی ناشی از تحریم های یکجانبه آمریکا بیان داشت: در شرایط سخت کنونی نه تنها صادرات را حفظ کرده ایم بلکه به لحاظ ارزشی افزایش صادرات داشته ایم و آمار و ارقام منتشر شده از صادرات غیرنفتی حاکی از آن است که صادرات کشور مسیر قابل قبولی را طی کرده است. 

براساس آمار رسمی گمرک در هفت ماهه 1389 ارزش مجموع صادرات غیرنفتی کشور به 24.4 میلیارد دلار رسیده و در مقابل 25.2 میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است. 

در این بازه زمانی  ارزش واردات و صادرات کالایی کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب با کاهش 5 درصد و 11 درصد همراه بوده است اما به لحاظ وزنی هر کدام به ترتیب رشد 3.1 درصدی و 17.1 درصدی را داشته است. 

انتهای پیام/ 

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha