قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۳۹۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کوشکی: برای آمریکا موضوع اعتراض در ایران مهم نیست

کارشناس مسائل بین الملل گفت: انگلیس، آمریکا و حتی رسانه هایی که مستقیم و غیرمستقیم با صهیونیست ها همکاری می کنند در تشویق اعتراضات خشن در ایران و گسترش این اعتراضات نقش جدی داشتند.

کوشکی: برای آمریکا موضوع اعتراض در ایران مهم نیست

: در پی ناآرامی ها و اغتشاشات چند روز اخیر در برخی شهرهای ایران در پی گران شدن بنزین، آمریکایی ها باز هم بیکار ننشسته و با صدور بیانیه هایی از این اعتراضات حمایت کردند، از جمله در این خصوص «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می کند.

در همین خصوص، «محمدصادق کوشکی» کارشناس مسائل بین الملل ، با بیان اینکه آمریکایی ها از بعد از پیروزی انقلاب چند سیاست موازی را علیه جمهوری اسلامی در پیش گرفتند، عنوان کرد: یک سر طیف براندازی جمهوری اسلامی و سر دیگر طیف تضعیف جمهوری اسلامی در راستای ناکارآمدی آن و ایجاد بی اعتمادی بین مردم و حاکمیت بود.

وی با ذکر این نکته که مدتی است آمریکایی ها از براندازی ناامید شده و متوجه شدند ساختار جمهوری اسلامی به حدی از ثبات رسیده که امکان براندازی وجود ندارد، یادآور شد: به همین خاطر تمرکز آنها بر تضعیف جمهوری اسلامی است که این تضعیف منجر به ناکارآمدی نظام در انجام وظایفش و گسترش بی اعتمادی بین مردم و نظام شود.

کوشکی با اشاره به شکل گیری اعتراضات مختلف در کشور در چند سال اخیر از جمله دی ماه 1396 تا به امروز و با موضوعات متنوعی از جمله برگزاری تجمعات علیه موسسات مالی اعتباری و یا اعتراضات روزهای اخیر در پی گران شدن بنزین، خاطرنشان کرد: موضوع این اعتراضات برای آمریکایی ها اهمیت ندارد. بلکه آمریکایی ها بر بخش خشن این اعتراضات تمرکز کرده اند. یعنی اعتراضات عادی مردمی برایشان موضوعیت ندارد، بلکه بخشی که به خشونت کشیده می شود، برایشان مهم است و با تمرکز بر این مسئله، هم از یک سو در تلاشند آن را گسترش داده و هم اینکه از این مسئله به عنوان اهرم فشاری علیه ایران برای رسیدن به اهدافشان، استفاده کنند.

*موضوع اعتراضات برای آمریکا مهم نیست

این کارشناس مسائل بین الملل عنوان کرد: موضوع برای آنها مهم نیست، موضوع ممکن است اعتراض محلی به عملکرد یک بخشدار باشد و یا بیماری در یک روستا و هر جایی که بشود حتما آمریکایی ها، اروپایی ها و انگلیسی ها از آن استفاده می کنند و محدودیتی هم در این زمینه نمی بینند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نمی شود از آمریکایی ها توقع داشت دشمنی نکنند، گفت: آمریکایی ها دشمن جدی نظام جمهوری اسلامی از گذشته تا به امروز هستند و این دشمنی ادامه دارد و دشمن طبیعتا دشمنی کرده و سعی می کند از هر فرصتی برای لطمه زدن به کشور ما استفاده کند و باید هوشیاری، مراقبت و دفاع ما در برابر این نوع از تهاجم ها جدی تر شود.

* دخالت های خارجی در اغتشاشات اخیر

کوشکی درباره واکنش وزارت خارجه روسیه به این اغتشاشات و اینکه احتمالا نیروهای خارجی در پس دامن زدن به گسترش اعتراضات و ناآرامی ها باشند نیز خاطرنشان کرد: خارجی ها مشخصا انگلیسی ها، آمریکایی ها و حتی رسانه هایی که مستقیم و غیرمستقیم با صهیونیست ها کار می کنند و خیلی از شبکه های فارسی زبان خارج از کشور در تشویق اعتراضات خشن و در تلاش برای گسترش این اعتراضات نقش جدی داشتند و نمی توان این دخالت را انکار کرد و خود این شبکه ها و رسانه ها نیز انکار نمی کنند حتی رسانه وابسته به سعودی ها یعنی ایران اینترنشنال.

وی افزود: این احتمال هم ممکن است وجود داشته باشد که عوامل امنیتی و اطلاعاتی خارجی در داخل ایران سعی کنند عده ای را برای به خشونت کشیدن اعتراضات هماهنگ کنند و بعید نیست که از سرویس های بیگانه هم حضور داشته باشند برای اینکه هر زمان فرصت پیش آمد با تحریک بخش های مستعد جامعه آنها را به سمت خشونت در اعتراضات هدایت کرده و بهره خود را ببرند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha