قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۳۹۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یادداشت های علم، دوشنبه ۲۶ آبان ۵۴: شاه علی امینی را دست نشانده آمریکایی ها می شناختند و می شناسند

بقیه کار های جاری بود. من جمله کسب اجازه علی امینی، نخست وزیر اسبق، برای مسافرت به اروپا. یک وقتی که ممنوع از رفتن بود، من واسطه شدم، درست شد. حالا کم و بیش مورد مرحمت است. فرمودند: «برود.» بعد فرمودند: «آیا هنوز هم ثناخوان ماست؟» عرض کردم: «بلی البته.» دیگر چیزی نفرمودند. البته این سوال شاهنشاه خیلی معنی داشت، چون او را دست نشانده آمریکایی ها می شناختند و می شناسند...

یادداشت های علم، دوشنبه ۲۶ آبان ۵۴:  شاه علی امینی را دست نشانده آمریکایی ها می شناختند و می شناسند
پس از انتشار خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی، «انتخاب» قصد دارد این بار بخش های گزیده ای از خاطرات دیگر شخصیت های مهم و تاثیرگذار کشور را روزانه، مرور و منتشر کند

در خاطرات علم آمده است:

صبح شرفیاب شدم. برنامه جنوب را عرض کردم. تغییرات مختصری امر فرمودند. راجع به نطق خودم در دانشگاه پنسیلوانیا به عرض رساندم (در آن جا به من دکترای افتخاری می دهند) که «رئوس مطالبی که باید گویم چه باشد؟» مقاله پراودا را تقدیم کردم که ملاحظه فرمایند (سفیر شوروی برایم فرستاده بود). حمله به مصر بود و من، خیلی با احتیاط، عرض کردم «ارزش خواندن دارد.» به دقت ملاحظه فرمودند.
بقیه کار های جاری بود. من جمله کسب اجازه علی امینی، نخست وزیر اسبق، برای مسافرت به اروپا. یک وقتی که ممنوع از رفتن بود، من واسطه شدم، درست شد. حالا کم و بیش مورد مرحمت است. فرمودند: «برود.» بعد فرمودند: «آیا هنوز هم ثناخوان ماست؟» عرض کردم: «بلی البته.» دیگر چیزی نفرمودند. البته این سوال شاهنشاه خیلی معنی داشت، چون او را دست نشانده آمریکایی ها می شناختند و می شناسند (روی حمق کندی که آن وقت رئیس جمهور آمریکا بود). ثناخوانی یا خدای نکرده بدگویی او را انعکاس نظر آمریکایی ها می دانند، گو این که من فکر نمی کنم چنین ارتباط هایی موجود باشد. ولی به هر حال شاهنشاه ظنین است و در عین حال از همه جا مطلع. حق هم با ایشان است، زیرا الملک عقیم است.
بعد مرخص شدم. به کار های جاری رسیدم. من جمله باز همان سناتور [سابق]، دوست سناتور کندی را پذیرفتم. بعدازظهر تمام کار کردم، من جمله نماینده خانم گاندی را دیدم. سر شب به مهمانی ارتش، به مناسبت روز ارتش، رفتم. باز به منزل برگشته و کار کردم.
از اخبار مهم جهان یکی توافق نسبی است که در فرانسه بین سران حاصل شده و دیگری در همین حین مذاکرات اوپک در وین [برای بررسی]پیشنهاد شاهنشاه ایران در مورد پرداخت ده سنت در هر بشکه نفت از طرف تولیدکنندگان برای صندوق کمک به کشور های فقیر است. اگر آن ها حرف می زنند، شاه ایران مرد عمل است. حالا تقارن عجیبی در این کار پیدا شده. شاهنشاه مرد کم نظیر تاریخ است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha