قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۳۸۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نرخ سوخت تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

به گفته یک کارشناس، نوسانات بازار مسکن بیشتر در چرخه های رونق و رکود اتفاق می افتد که هم اکنون وارد چرخه رکودی شده ایم؛ لذا افزایش نرخ سوخت تاثیری بر قیمت مسکن نخواهد داشت.

نرخ سوخت تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

: به گفته یک کارشناس، نوسانات بازار مسکن بیشتر در چرخه های رونق و رکود اتفاق می افتد که هم اکنون وارد چرخه رکودی شده ایم؛ لذا افزایش نرخ سوخت تاثیری بر قیمت مسکن نخواهد داشت.

مهدی سلطان محمدی اظهار کرد: افزایش قیمت بنزین طبیعتا در هزینه حمل و نقل اثرگذار خواهد بود. اگر در مواد غذایی تاثیر می گذارد به این دلیل است که بخشی از هزینه مواد غذایی مربوط به حمل و نقل است. شاید افزایش اندکی در قیمت کالا های مصرفی ایجاد شود، اما با توجه به این که نرخ گازوئیل افزایش نیافته تاثیر افزایش قیمت بنزین روی قیمت کالا ها از جمله مصالح ساختمانی چندان زیاد نخواهد بود.

وی افزود: قیمت تمام شده مصالح ساختمانی، ارتباط مستقیم و کوتاه مدتی با قیمت ها در بازار مسکن ندارد. اگر نرخ سایر حامل ها مثل گاز، برق یا گازوئیل افزایش یابد قیمت مصالح ساختمانی مثل فولاد، سرامیک، آجر و ... تحت تاثیر قرار می گیرد، اما لزوما نمی تواند به تورم مجدد در بازار مسکن منجر شود.

سلطان محمدی با بیان این که افزایش قیمت بنزین ممکن است منجر به ایجاد فاصله قیمتی بین شهر های بزرگ با شهر های اقماری شود گفت: رشد قیمت بنزین ممکن است در قیمت های نسبی مسکن اثراتی داشته باشد. به این مفهوم که قیمت خانه در حاشیه شهر ها و شهر های اقماری با توجه به بالا رفتن هزینه جابه جایی بین مرکز و حاشیه، ممکن است تحت تاثیر بگیرد و مطلوبیت حاشیه نسبت به مرکز کاهش پیدا کند؛ بنابراین قیمت درون شهر ها نسبت به شهر های اطراف تقویت خواهد شد.

وی تاکید کرد: نوسانات قیمت مسکن، بیشتر در چرخه های رونق و رکود اتفاق می افتد که الان وارد چرخه رکودی شده ایم.

چشم انداز بازار مسکن کاهشی است

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به افزایش ۰.۴ درصدی قیمت و افزایش ۲۲ درصدی معاملات مسکن شهر تهران در مهرماه ۹۸ نسبت به شهریورماه گفت: در بررسی تغییرات قیمت در بازار مسکن، بازه های زمانی که مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد ترجیحا بهتر است سه ماهه باشد؛ چرا که در بازه های ماهانه ممکن است نوسانات نامتعارفی را مشاهده کنیم که بیان کننده روند نیست. در بازار های خودرو و سهام نیز این مساله اتفاق می افتد که روند بازار به سمت کاهش یا افزایش می رود و ممکن است در نقطه ای به ثبات برسد، اما مجددا به حرکت خود ادامه می دهد.

وی افزود: کاهش قیمت خانه در شهر تهران از تابستان آغاز شد و انتظار داریم این روند برای مدتی تداوم داشته باشد. افزایش ۰.۴ درصدی قیمت در حدی نیست که بتوان از آن با عنوان رشد قیمت نام برد و بیشتر ثبات قیمت بوده است. به نظر نمی رسد روند تضعیف بازار مسکن که از ابتدای تابستان شروع شده و یک دوره رکودی را رقم زده در ماه های آتی تغییر کند و احتمالا چشم انداز بازار مسکن به سمت رکود بیشتر خواهد بود.

این کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر طرح اقدام ملی در کنترل بازار مسکن گفت: بعید است این برنامه اثرات چندانی در بازار ایجاد کند. نیاز سالیانه مسکن در کشور حدود ۹۰۰ هزار واحد است؛ در حالی که دولت جمعا ۴۰۰ هزار واحد را طی دو سال تعریف کرده و اگر با توجه به تجربیات قبلی، این پروژه چهار سال طول بکشد سالیانه ۱۰۰ هزار واحد می شود. این تعداد به اندازه ای نیست که بتواند اثرگذار باشد. اگر دولت هم این پروژه را اجرا نمی کرد با توجه به جانمایی واحد ها در شهر های جدید در حالت طبیعی هم بخشی از آن وارد عرصه ساخت وساز می شد. مسکن مهر نیز که ابعادش بسیار گسترده تر از طرح اقدام ملی بود نتوانست در روند بازار تغییری به وجود بیاورد.

سلطان محمدی خاطرنشان کرد: طی حدود دو سال اخیر بیشترین افزایش قیمت مسکن در تهران و شهر های بزرگ بوده است، اما طرح اقدام ملی در شهر های بزرگ نیست و اساسا دولت در شهر های بزرگ زمینی ندارد. این پروژه در شهر های کوچک و شهر های جدید است که تحت فشار شدید تقاضا قرار ندارند.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha