قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۳۷۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ناسا طی ۱۳ سال چهار میلیارد دلار به روسیه پرداخت

جهان دفتر مسکومسکو مقامات ارشد ناسا در حالی از پرداخت چهار میلیارد دلاری آمریکا به روسیه طی ۱۳ سال اخیر برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه بین المللی فضایی خبر می دهند که با…

ناسا طی ۱۳ سال چهار میلیارد دلار به روسیه پرداخت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «پل مارتین» یکی از مقامات ارشد ناسا به تازگی اعلام کرده است که از سال ۲۰۰۶، ناسا ۷۰ صندلی سایوز را به ارزش حدود ۳.۹ میلیارد دلار از روسیه خریده است و به طور متوسط برای هر بار حدود ۵۵.۴ میلیون دلار پرداخت شده است چرا که قیمت رفت و برگشت هر سفر به فضا حدود ۲۱.۳ تا ۸۶ میلیون دلار خرج روی دست آمریکایی ها گذاشته است.

ناسا نیز در گزارشی اعلام کرده است که از سال ۲۰۱۷، برای در اختیار گرفتن ۱۲ صندلی اضافی در سایوز قراردادی به ارزش یک میلیارد دلار با طرف روسی امضا کرده است به عبارتی برای هر صندلی ۷۹.۷ میلیون دلار پرداخت شده است.

با توجه به فعالیت شرکت های خصوصی در آمریکا برای آغاز سفرهای تجاری به فضا، ناسا پیش بینی کرده بود که شرکت روسکاسموس (متولی امور فضایی در روسیه) با توجه به کاهش نیاز آمریکا مجبور به کاهش پروازهای فضایی خود شود با این وجود صاحبنظران معتقدند که اگر پروازهای تجاری تا اواسط سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز نشود، فضانوردان آمریکایی دیگر جای خالی در سایوز برای اعزام به فضا نخواهند داشت.

چرایی وابستگی آمریکا در حوزه فضایی به روسیه

آمریکا که با استفاده از فرصت دوران نابسامانی اقتصادی و صنعتی روسیه به دلیل فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱، توانست به پیشروترین کشور در عرصه فضایی تبدیل شود، بر اثر انفجار شاتل خود در سال ۲۰۰۳ مجبور شد، تقریبا بخش اصلی برنامه های خود را در این بخش تا جایگزینی سامانه ای مطمئن متوقف کند.
اول فوریه ۲۰۰۳ شاتل فضایی کلمبیا پس از انجام ماموریت خود هنگام ورود به جو زمین منفجر شد و هفت سرنشین آن کشته شدند که به فاجعه بزرگ علمی فضایی این کشور شهرت یافت.
پیشتر اعلام شده بود که پنتاگون تا سال ۲۰۲۲ میلادی نیاز به خرید ۱۸ موتور ار.دی-۱۸۰ روسی برای پرتاب ماهواره های نظامی خود دارد و تا زمانی که آمریکا نتواند موتور موشک فضایی بسازد باید به خرید موتورهای روسی ادامه دهد.

پیشتر صاحبنظران عنوان کرده بودند که ساخت موشک های مشابه روسی توسط آمریکا پنج سال زمان می برد.

اکنون روسیه تنها کشوری است که می تواند انسان به فضا اعزام کند و در این زمینه به دیگر کشورهای جهان خدمات ارایه می دهد.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha