قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۳۴۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد

تحصیل ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی/ضرورت تعریف استراتژی مشخص آموزش پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت بر ضرورت جذب دانشجوی خارجی و بین المللی سازی دانشگاه ها در وزارت بهداشت تأکید کرد و گفت: در حال حاضر چهار هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی مشغول تحصیل هستند و این ظرفیت وجود دارد که ۴۰ درصد ظرفیت های فعلی دانشگاه ها با جذب دانشجویان خارجی پر شود.

تحصیل ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی/ضرورت تعریف استراتژی مشخص آموزش پزشکی

دکتر باقر لاریجانی در سمینار سراسری آموزش پزشکی مبتنی بر توانمندی که امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است با تأکید بر اینکه مسیر منطقی و روشنی در عرصه آموزش پزشکی کشور ترسیم شده و من از توسعه آموزش پزشکی راضی هستم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر فهم و درک درستی از بحث آموزش پزشکی و ارتقای آن در دانشگاه های کشور ایجاد شده و خوشبختانه نتایج موثری نیز را در این حوزه شاهد هستیم. به گونه ای که با وجود داشتن ۱۲ درصد از اعضای هیأت علمی کشور، ۳۰ تا ۴۰ درصد دستاوردهای علمی در کشور توسط آن ها به دست می آیند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مدل های اجرایی در عرصه توسعه آموزش پزشکی در کشور بسیار شدیدتر و بهتر از دیگر حوزه های علمی کشور اجرایی می شوند، تصریح کرد: اعتباربخشی بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی یکی از حوزه ها و برنامه های نوینی است که در کنار دیگر برنامه ها آموزش پزشکی، وزارت بهداشت اجرایی می شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه ۴۰ تا ۵۰ درصد مکاتبات حوزه وزارت بهداشت به بحث آموزش پزشکی مرتبط است، خاطرنشان کرد: این حوزه یکی از حوزه های پرمشغله در وزارتخانه به شمار می رود به گونه ای که طی چند ماه گذشته ۳۰ هزار مکاتبه در عرصه آموزش پزشکی داشتیم و در دانشگاه های علوم پزشکی نیز عرصه آموزشی یکی از عرصه های پرمشغله و پرچالش به شمار می رود.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه آموزش پزشکی در جامعه ما با چالش هایی مواجه است، گفت: بحث انتقال دانشجویان به داخل و جذب دانشجویان علوم پزشکی یکی از موضوعاتی است که به عنوان چالش اخیرا از سوی رسانه ها مطرح شده در حالی که باید تأکید کرد دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور به وزارت بهداشت معرفی می شوند و دانشگاه های علوم پزشکی قبل از ثبت نام هیچ مسئولیتی در خصوص جذب دانشجو ندارد اما همواره چالشی در این زمینه مطرح می شود.

وی از برنامه تحول در آموزش پزشکی به عنوان یکی از مهمترین برنامه های این عرصه طی سال های گذشته عنوان کرد و گفت: حوزه آموزش پزشکی به رغم حجم کار بسیار بالا طی چند سال گذشته فعالیت های تحول و نوآوری را نیز در پیش گرفته است. در واقع ما یک استراتژی کلان در کشور در بحث آموزش پزشکی تعریف کردیم و معتقدیم یک دانشگاه خوب باید ویژگی های مشخصی داشته باشند چرا که اگر فهم روشنی از وضعیت پیدا کنیم گفتمان روشنی نیز در مسیر پیش رو شکل می گیرد. همچنان که در تمامی دانشگاه های معتبر دنیا داشتن استراتژی مشخص یکی از اساسی ترین اهداف آن دانشگاه به شمار می رود.

دکتر لاریجانی با تأکید بر اینکه باید دانشگاه های نسل جدید را در کشور توسعه دهیم، گفت: ما نمی توانیم در دور خود حصارهایی را بکشیم و باید نگاه های جدیدی را در مسیر اهداف خود تعریف کنیم مثلا در حال حاضر حدود هزار شرکت دانش بنیان در دانشگاه های علوم پزشکی کشور وجود دارد و هر ۱۲ هیأت علمی می توانند در یک شرکت دانش بنیان فعالیت کنند.

به گفته وی تنها جایی که در ایران برنامه آمایش تدوین و به خوبی اجرایی می شود حوزه آموزش پزشکی است. این در حالی است که تعداد اندکی از افراد دنبال این هستند که مانع اجرای برنامه آمایش پزشکی شوند. در واقع معتقد هستیم بدون داشتن استراتژی و برنامه روشن نمی توانیم به پیشرفت های مورد نظر برسیم.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: ما در نظر داریم در دانشگاه های علوم پزشکی چارچوبی را تعریف کنیم تا براساس آن مشخص شود طی پنج سال آینده دانشگاه های علوم پزشکی چه وضعیتی را خواهند داشت و یا اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد رشته های علوم پزشکی براساس نیاز بازار ارزیابی شدند و تا پایان سال جاری تمامی این رشته ها براساس نیازسنجی مورد بازنگری قرار خواهند گرفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از برنامه بین المللی سازی به عنوان یکی از برنامه های موفق وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت کافی برای جذب دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کشور وجود دارد. همچنان که ۴۰ درصد ظرفیت دانشگاه ها می تواند با جذب دانشجوی خارجی پر شود و ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی در وزارت بهداشت تحصیل می کنند.

دکتر لاریجانی همچنین با تأکید بر اینکه مأموریت گرایی یکی از موثرترین و با اهمیت ترین برنامه های اجرایی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور است، گفت: براساس این برنامه دانشگاه های علوم پزشکی علاوه بر فعالیت های روتین و معمولی خود باید یک مأموریت مشخص و هدف داری برای خود تعریف و در راستای دستیابی به آن مأموریت نیز تلاش کنند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha