قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۳۴۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پرونده بازسازی شهرستان زلزله زده دالاهو در آستانه بسته شدن

استان ها کرمانشاهقصرشیرین ۲ سال از زلزله ویرانگر ۲۱ آبان سال ۹۶ غرب کرمانشاه می گذرد، اکنون شاهد حجم بزرگی از ساخت و سازها در سطح شهرها و روستاهای این مناطق هستیم و در شهرستان دالاهو…

پرونده بازسازی شهرستان زلزله زده دالاهو در آستانه بسته شدن

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، در جریان زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه، ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای کرمانشاه دچار خسارت شد که براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۲۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی در این مناطق آسیب کلی و جزئی دیده و ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم برجا گذاشت.

این زلزله مرگبار اگرچه آثارش تا سالیان سال بر روح و روان زلزله زدگان و ملت بزرگ ایران باقی خواهد ماند اما تلاش ها و همت دولتمردان برای بازسازی مناطق زلزله زده آلامی بر دردهای مردمان دیار کرمانشاه به عنوان سینه ستبر ایران اسلامی است.

مردمان غرب کرمانشاه که یکبار در جریان جنگ تحمیلی تمام هستی و زندگی خود را از دست دادند، بار دیگر در زلزله مهیب آبان سال ۹۶ هستی خود را از دست دادند ولی با همت و اراده آهنین ایستادند تا دوباره زندگیشان را از سر بگیرند و بازهم از صفر شروع کردند تا ویرانی ها را پاک کرده و شهرشان را بسازند و در این راه امیدشان را از دست ندادند.

 شهرستان دالاهو در ۹۹ کیلومتری غرب کرمانشاه باجمعیتی بیش از ۳۶ هزار تن دارای ۱۵۴ روستا است که در زلزله ۲۱ آبان سال ۹۶ آسیب زیادی دید و ۱۹ تن از اهالی این شهرستان فوت کرده و ۶۸۱ تن مصدوم شدند.

                                                                                                               

عملیات واحدهای تعمیری پایان یافته است 

فرماندار دالاهو گفت: در جریان زلزله آبان سال ۹۶، در مجموع ۲ هزار و ۴۴۰ واحد مسکونی این شهرستان طبق ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دچار آسیب شد که کار تعمیرات این واحدها به طور کامل پایان یافته است و مالکان آن ها در آنها زندگی عادی خود را از سرگرفته اند و در مجموع عملیات تعمیرات ۱۰۰ درصد به اتمام رسیده است.

 ۹۸ درصد از واحدهای تخریبی روستاهای شهرستان دالاهو به طور کامل بازسازی شده اند

نماینده عالی دولت در دالاهو گفت: در جریان زلزله آبان سال ۹۶ غرب کرمانشاه سه هزار و ۷۱۱ واحد مسکونی شهری و روستایی تخریب شد که از این تعداد سه هزار و ۱۸۴ واحد مسکونی روستایی و ۵۲۷ واحد مسکونی شهری است که از واحدهای مسکونی در دست احداث روستایی تاکنون سه هزار و ۱۸۴ واحد مسکونی ساخته شده است.

محمدی عنوان کرد: تنها ۶۸ واحد مسکونی در دست احداث در روستاها داریم که با میانگین پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد کار بازسازی در روستا می توان گفت پایان یافته است.

                                                                                                                                            

پیشرفت فیزیکی واحدهای احداثی شهری ۷۹ درصد است 

فرماندار دالاهو اضافه کرد: از مجموع ۵۲۷ واحد مسکونی احداثی در سطح شهر تاکنون عملیات ساخت ۴۱۴ واحد مسکونی به پایان رسیده و ۱۱۱ واحد باقی مانده که با پیشرفت فیزیکی ۷۹ درصد در دست ساخت است.

وی اعلام کرد: برای بازسازی واحدهای تخریبی و مقاوم سازی واحدهای تعمیری ناشی از زلزله ۹۶ در مجموع ۲۰۰ میلیارد تومان به عنوان تسهیلات و ۵۲ میلیارد تومان به عنوان کمک بلاعوض از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به مالکان واحدهای مسکونی پرداخت شده است. 

وی با قدردانی از همه کسانی که در راستای امداد و نجات، اسکان اضطراری، اسکان موقت و بازسازی و مقاوم سازی واحد های آسیب دیده به طور مستقیم و غیرمستقیم دخالت داشته اند، گفت: زلزله هرچند تلخ و ناگوار بود اما از دل ویرانه های زلزله و غم های ناشی از فقدان عزیزانمان، نغمه خوش وحدت، یکپارچگی و انسجام ملی برخاست و یاری رساندن به زلزله زدگان نماد و تجلی عینی کارآمدی انسجام ملی می باشد. 

                                                                                                                      

ساخت ۱۱ مدرسه در دالاهو 

فرماندار دالاهو گفت: از مجموع ۲۱ واحد تخریبی در این شهرستان که در زلزله آبان سال ۹۶ تخریب شد کار بازسازی این مدارس پایان یافته است و هم اکنون دانش آموزان در این واحدهای اموزشگاهی مشغول تحصیل هستند.

محمدی ادامه داد: از ۱۱ مدرسه تخریبی بخش گهواره هم تاکنون پنج مدرسه ساخته شده و ۶ واحد آموزشگاهی نیز در دست ساخت است.

                                                                                                              

۳۲ خانه بهداشت روستایی تعمیر و بازسازی  شده است

او گفت: در شهرستان دالاهو ۲۱ خانه بهداشت روستایی آسیب دید که ۳۱ واحد از این خانه های بهداشت تعمیری است که تعمیراتشان پایان یافته و از ۲ واحد تخریبی نیز کار ساخت یک واحد به پایان رسیده و یک واحد نیز در ساخت است.

وی پیگیری های مجدانه و تلاش های شبانه روزی مدیران استان و در راس آنها هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه را دلیل اصلی توفیق به دست آمده عنوان کرد و ادامه داد: متانت و بردباری آسیب دیدگان ناشی از زلزله و همراهی آنان با مجموعه مدیریتی شهرستان نیز جای قدردانی دارد.

فرماندار دالاهو گفت: زلزله کرمانشاه تهدیدی بود که با همکاری مردم و خدمات ارزنده دولت در حمایت از زلزله زدگان به فرصتی مغتنم تبدیل شد و اکنون با بازسازی مناطق زلزله زده به ویژه در روستاها مقاومت منازل بالا رفته و مردم با آسایش بهتری در خانه های امن به سر می برند.

اینک در دومین سالگرد زلزله مخرب آبان سال ۹۶ بار دیگر همت و جدیت دولتمردان و زلزله زدگان برای ادامه بازسازی ها در مناطق زلزله زده و ساخت سرپناه ادامه دارد و تا پایان امسال شاهد محقق شدن وعده مسئولان برای اتمام کامل بازسازی مناطق زلزله زده خواهیم بود. 

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha