قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۲۷۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هر محصول آرایشی را نخرید

تفاوتی بین كالای تقلبی و «های كپی» در حوزه بهداشتی و آرایشی از نظر آسیب به سلامت افراد وجود ندارد.

هر محصول آرایشی را نخرید
در كشور ما وزارت بهداشت و سازمان تابعه آن- سازمان غذا و دارو - متولی ارزیابی فرآورده های بهداشتی و آرایشی است. در مورد كالاهای وارداتی، وزارت بهداشت با بررسی فرمولاسیون تولید، فرآیند واردات و نحوه توزیع و نگهداری شركت واردكننده، با اعطای مجوز مخصوص به واردكننده، مصرف كننده را از بی ضرر بودن محصول و مطابقت آن با استانداردهای تعیین شده و پذیرفته شده مطمئن می كند.

 

شاخص های استاندارد بودن یك محصول چیست و با چه نشانه هایی برای مصرف كننده عمومی قابل تشخیص است؟
كارشناسان سازمان غذا و دارو كالاهای آرایشی و بهداشتی را از نظر مشخصات فیزیكی، شیمیایی و میكروبی كه بنابر ادعای تولیدكننده ارائه شده، در آزمایشگاه های مشخص و مورد تایید وزارت بهداشت ارزیابی می كنند. البته گواهی بهداشت كه تضمین كننده سلامت، ایمنی و قابلیت مصرف انسانی مواد اولیه وارداتی كالاهای تولیدی است، باید قبل از آن به تایید مقام های ذی صلاح در كشور مبدا رسیده باشد و سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن كشور نیز آن را تایید كرده باشد.


در مورد فرآورده های بهداشتی و آرایشی باید شركت تولیدكننده نتایج آزمایش های خاصی را ارائه دهد كه مشخص می كند به عنوان مثال مقدار اسیدیته، ویژگی های میكروبی، مقادیر سرب و آرسنیك، تست های پایداری حرارتی، درصد آمونیاك، میزان مواد موثره و ... در كالاهای وارداتی تا چه اندازه است و اگر از حد مجاز و پذیرفته شده استانداردهای جهانی یا ملی فراتر باشد یا با آن منطبق نباشد، مجوز ورود داده نخواهد شد. پس از طی مراحل مختلف است كه پروانه بهداشتی واردات برای كالای مورد نظر صادر می شود و برچسب «اصالت كالا» دریافت می كند. در واقع برچسب اصالت كالا به مصرف كننده این اطمینان می دهد كه فرآورده های بهداشتی و آرایشی، استانداردهای لازم را برای ورود و مصرف در بازار دارد.

 

آیا بین محصولات قاچاق یا كپی كه فروشندگان هم به آن عنوان «های كپی» می دهند، از حیث اعتماد یا بی اعتمادی به كیفیتشان تفاوتی وجود دارد؟


در اصل تفاوت عمده ای بین كالای قاچاق و كالای تقلبی و های كپی وجود ندارد. كالای قاچاق ممكن است در مواردی نادر، كالای اصل باشد كه از مبادی غیررسمی وارد كشور شده باشد ولی به دلیل این كه كالاهای قاچاق مراحل ارزیابی كیفی و بهداشتی را طی نكرده، تضمینی نسبت به سلامت آنها وجود ندارد.


اما كالای تقلبی كالایی است كه تحت نظارت و كنترل تولیدكننده اصلی تهیه نشده و به صورت جعلی وارد بازار محصولات آرایشی و بهداشتی می شود. فرمولاسیون، بسته بندی، نگهداری و توزیع آن تحت كنترل استانداردهای لازمه نبوده و بنابراین، مطلقا قابل اطمینان نیست. ممكن است بتوان در برخی كالاها مثل پوشاك، مفهوم های كپی را با اغماض توجیه كرد ولی در حوزه بهداشتی و آرایشی كه ارتباط مستقیمی با سلامت شهروندان دارد به هیچ وجه مفهوم های كپی قابل پذیرش نیست.


مفاهیمی مانند كالای تقلبی، قاچاق و های كپی، با هر توجیه و تعریفی، بیماری مزمن حوزه تجارت محسوب شده و موجب تضعیف فعالان رسمی این حوزه می شود و از آنجایی كه مستقیما با مباحث بهداشت و سلامت افراد جامعه در حوزه های سنی متفاوت مرتبط است، لازم است از ورود و توزیع آنها در شبكه های مصرفی جامعه جلوگیری شود.

 

آیا لزوما قیمت محصول می تواند موید استاندارد بودن آن باشد؟
این ارتباط، خطی و مستقیم نیست. البته كیفیت یكی از مؤلفه هایی است كه می تواند روی قیمت تاثیر بگذارد. كیفیت در فرآورده های بهداشتی و آرایشی، مؤلفه های مختلفی دارد، مثل كیفیت مواد موثره در یك محصول، كیفیت بسته بندی، كیفیت خط تولید محصول، كیفیت لابراتورهای مرتبط و ...


این كه تولیدكننده، چه راهبردی داشته باشد مهم است. گاهی یك تولیدكننده توضیح می دهد استانداردها و كیفیت را در تمامی موارد و زمینه ها و در بالاترین حد عرضه می كند. اینجا قیمت تمام شده، می تواند مبین بهترین محصول باشد. در عین حال راهبرد فروش در یك فرآورده یا محصول دیگر می تواند متفاوت باشد.


استاندارد بودن، مولفه های خاص خودش را دارد. یك استاندارد اولیه تعریف شده كه همه ملزم به رعایت آن هستند و كالاهایی هم وجود دارند كه استانداردهای خاص و بعضا معتبر دیگری را هم كسب كرده اند اما لزوما گران تر نیستند بلكه قابل اعتمادتر و مطمئن تر خواهند بود. قیمت مبنای مناسبی برای تشخیص مؤلفه های استاندارد نیست.

 

آیا می شود به تبلیغات وسیعی كه برای محصول بهداشتی یا آرایشی خاصی می شود اعتماد كرد؟
تبلیغات وسیع به منزله موثق بودن كالا نیست. اینجا بحث هشیاری و آگاهی مصرف كننده مطرح می شود. تبلیغات گسترده الزاما به معنای تاییدیه برای یك كالا نیست و اعتبار و قابلیت اعتماد به یك كالا از طریق تبلیغ مشخص نمی شود. تبلیغات باب آشنایی را باز می كند. اما مجاری تبلیغ موثر است. مثلا از طریق افراد آگاه، اشخاص متخصص یا شبكه های اجتماعی قابل اعتماد.

 

به شاخص داشتن هولوگرام یا تایید وزارت بهداشت یا سیب سلامت درج شده روی محصولات چطور؟
در مورد محصولات بهداشتی و آرایشی، تنها شاخصه مهم و معتبر و مهم كه می توان به آن اتكا كرد، برچسب «اصالت كالا» است كه توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ارائه می شود. مصرف كنندگان می توانند اصالت این برچسب را از طریق سازمان غذا و دارو جویا شوند.

 

استفاده از محصولات تقلبی چه عوارضی بر سلامت افراد به جا می گذارد؟ اولین عوارضی كه به محض مشاهده باید مصرف محصول خریداری شده را متوقف كرد چیست؟


عفونت های چشمی، واكنش های آلرژیك، خارش پوست، سوزش لب و سوختگی شیمیایی. در موارد شدیدتر اگر از مواد موثر سمی استفاده شده باشد، مصرف كنندگان با عوارض و مشكلات بلند مدت مانند فشارخون و حتی ناباروری مواجه خواهند شد. به محض مشاهده اولین نشانه از عوارض یادشده، فورا مصرف را متوقف كنید.


بهتر است محصول خریداری شده را ابتدا روی قسمتی از پوست پشت بازو امتحان كنید و بعد از 24 ساعت آن را بشویید. اگر واكنش یا التهاب دیدید، از مصرف آن پرهیز كنید. البته توجه داشته باشید بسیاری از اقلام تقلبی ممكن است از این آزمایش های سربلند بیرون بیایند ولی روی پوست صورت واكنش نشان دهند.

 

مردم چه محصولاتی را با اعتماد بیشتری می توانند بخرند؟
در وهله اول به برچسب اصالت كالا و تاییدیه وزارت بهداشت بر كالا به عنوان مهم ترین مؤلفه توجه كنند. در مرحله دوم، شناخت شركت واردكننده و درجه اعتبار آن و سپس توصیه افراد متخصص، كارشناسان بهداشتی و آرایشی، نمایندگان رسمی شركت های واردكننده، پزشكان متخصص، فروشگاه ها و داروخانه های معتبر. اینها می توانند محصولات استاندارد و با اصالت را به شما معرفی كنند.

 روزنامه جام جم

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha