قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۲۷۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا با افت نرخ ارز قیمت کالا ها کاهش نیافت؟

مدیرکل تعزیرات استان تهران با بیان این که قیمت کالا ها در حال حاضر غیرواقعی بوده، چون در پی کاهش نرخ دلار کاهش پیدا نکرده اند گفت: باید مبنای قیمت گذاری اقتصادی تغییر کرده و ارز از مولفه های اصلی تعیین کننده قیمت کالا ها حذف شود.

چرا با افت نرخ ارز قیمت کالا ها کاهش نیافت؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: محمدعلی اسفنانی مدیر کل تعزیرات استان تهران درباره عدم کاهش قیمت کالا ها متناسب با اُفت نرخ ارز، گفت: همواره مطرح می کنند افزایش قیمت کالا تابع نرخ ارز است به همین دلیل در سال گذشته همزمان با رشد قیمت ارز، بهای کالا ها نیز افزایش پیدا کرد. اگر بپذیریم که بین نرخ دلار و قیمت کالا رابطه مستقیمی وجود دارد، با کاهش نرخ دلار باید قیمت اجناس نیز در سراشیبی قرار گیرد، حال آنکه بهای کالا ها متناسب با اُفت قیمت دلار کاهش پیدا نکرد که این امر پدیده ای جدید است.

وی از اقتصاددانان دعوت کرد فرمول محاسبه قیمت کالا ها و ارتباط آن با نرخ ارز را مشخص کنند، زیرا باید مبنای قیمت گذاری اقتصادی تغییر کرده و ارز از مولفه های اصلی تعیین کننده قیمت کالا ها حذف شود.

مدیر کل تعزیرات استان تهران اظهار کرد: اگرچه قیمت برخی کالا ها مانند لوازم خانگی، مسکن و ... در ماه های اخیر کاهش پیدا کرده، اما بهای کالا های مصرفی مانند مواد خوراکی و نان نه تنها پس از اُفت نرخ دلار کاهش پیدا نکرد بلکه سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده نیز مجوزی صادر کرد که به موجب آن قیمت لبنیات و نان –نانوایی هایی که دولتی بوده و سهمیه دریافت می کردند- نیز افزایش یافت.

اسفنانی با بیان اینکه قیمت کالا ها واقعی نبوده و غیر قابل قبول است، اضافه کرد: امیدواریم با تمهیداتی که در تنظیم بازار صورت می گیرد قیمت ها کنترل شود.

وی درباره وظایف سازمان تعزیرات در برخورد با گرانفروشی، گفت: وظیفه سازمان تعزیرات مبارزه با گرانفروشی است؛ در اواخر سال ۹۷، ۹۶ و نیمه نخست سال ۹۸ شاهد افزایش قیمت بودیم که این رشد، به معنای گرانی است نه گرانفروشی.

مدیر کل تعزیرات استان تهران با بیان اینکه گرانی و گرانفروشی دو موضوع متفاوت است در تشریح این مباحث، گفت: زمانی که تمامی عوامل دست به دست هم داده و قیمت کالا افزایش پیدا می کند، گرانی اتفاق می افتد یعنی افزایش قیمت، به صورت رسمی توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و ستاد تنظیم بازار انجام گرفته و ملاک عمل قرار می گیرد که در این شرایط سازمان تعزیرات نمی تواند ورود کند.

اسفنانی ادامه داد: در مواردی که فروشندگان کالا را با بهایی بیش از قیمت تعیین شده به فروش رسانند گرانفروشی رخ داده و سازمان تعزیرات می تواند به موضوع ورود کرده و با متخلفان برخورد کند.

وی گفت: براساس قانون قیمت اعلام شده از سوی سازمان حمایت از مصرف کننده قیمت واقعی کالا است و در صورتی که فردی کالا ها را گرانتر به فروش رساند، گرانفروشی کرده است.

مدیر کل تعزیرات استان تهران با اشاره به برخی اقدامات سازمان تعزیرات حکومتی در ماه های اخیر به خانه ملت گفت: قیمت بلیت هواپیما یکی از مواردی بود که سازمان تعزیرات به آن ورود کرد و سال جاری تنها سالی بود که قیمت بلیت هواپیما در ایام اربعین حتی یک ریال نیز افزایش پیدا نکرد، اگر در سایر مسیر های پروازی نیز شاهد افزایش قیمت باشیم با آن برخورد می کنیم.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha