قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۲۵۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عضو موسسه رشد جهانی:

جهان باید خود را برای هوش مصنوعی آماده کند

جهان دفتر نیویورکنیویورک مدیر اجرایی موسسه آمادگی برای هوش مصنوعی، روند تعامل و تبادل جوامع با سیستم های هوشمند را رو به افزایش دانست و گفت جهان باید همچون انقلاب صنعتی، خود را برای…

جهان باید خود را برای هوش مصنوعی آماده کند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، روزبه علی آبادی روز جمعه درباره تاثیر هوش مصنوعی بر آینده جهان و اقتصاد، اظهار کرد: می توانیم هوش مصنوعی را شاخه ای از علوم کامپیوتر بدانیم که تا حد زیادی خودکارسازی رفتارهای هوشمندانه را در بردارد.

وی با بیان اینکه تعریف دقیق و کاملی از هوش مصنوعی وجود ندارد، افزود: این شاخه علمی حدود ۶۰ سال قدمت دارد و از دانشگاه کارنگی ملون آمریکا شروع شد که در دو پروفسور تصمیم گرفتند ببینند آیا هوش طبیعی یا هوش انسان را می توانند روی ماشین های مختلف پیاده کنند یا خیر.

مدیر اجرایی آمادگی برای هوش مصنوعی ادامه داد: این تقریبا شروع ماجرای هوش مصنوعی بود که امروز انواع مختلف آن را می بینید. اما واقعیت این است که هنوز انسان به آنجا نرسیده و نمی دانیم چه زمانی خواهد رسید. در نتیجه تعریف هوش مصنوعی، تعریف محدودتری است.

علی آبادی با اشاره به گسترش برخی سیستم عامل های هوشمند یا سیستم هایی همچون "سیری" یا "الکسا" اضافه کرد: امروزه بچه های یک تا ۲ ساله، پیش از آنکه بابا یا مامان بگویند با الکسا یا سیری و سیستم عامل های هوشمند آشنا هستند. این روند، ما را به سمتی می برد که تعامل و تبادل ما با هوش مصنوعی محدود فعلی افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز هوش مصنوعی نمی تواند به بسیاری از سوالات ما پاسخ دهد، اظهار کرد: هوش مصنوعی کارایی های مختلفی در صنایع نظامی، بهداشت و درمان و حتی در آموزش دارد و تاثیر زیادی را در عرصه های مختلف گذاشته است اما بهتر است دنیای امروز را دنیایی ببینیم که محور اصلی آن، رشد و سرعت شدید فناوری است که درون آن فناوری، هوش مصنوعی بخش بزرگی دارد.

عضو موسسه رشد جهانی درباره چشم انداز و مشکلات احتمالی هوش مصنوعی هم گفت: فکر می کنم فناوری امروزه جهانی، بسیار قدرتمند است و در زندگی ما تاثیر زیادی داشته است و می توانیم بگوییم زندگی ما را تا حد زیادی آسانتر کرده و بهبود بخشیده است.

علی آبادی، کیفیت و سرعت رشد فناوری را ۲ مقوله مهم و تاثیرگذار معرفی کرد و توضیح داد: کیفیت و سرعت در مسایلی همچون محیط زیست، جغرافیای سیاسی، تغییرات آب و هوایی و جمعیت تاثیر زیادی گذاشته و باعث شده است تاجوامع و دولت های مختلف نسبت به چشم انداز آتی سیستم های هوشمند و هوش مصنوعی، نگرانی بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: جوامع مختلف این ترس را دارند که این اتوماسیون یا ورود هوش مصنوعی به عرصه های مختلف باعث این شود که افراد، شغل خود را از دست بدهند یا انگیزه ای برای زندگی نداشته باشند.

مدیر شرکت آموزشی "هول رن" با تاکید بر اینکه نباید به مساله هوش مصنوعی با ناامیدی نگاه کرد، یادآور شد: همانگونه که در قرن های گذشته دیدیم، انقلاب صنعتی، قدرت عمل انسان را افزایش داد و در کارخانه ها، کارهایی که پیش از آن انسان ها انجام می دادند را به ماشین ها واگذار کردند.

علی آبادی ادامه داد: ما دیدیم این واگذاری، تاثیر مثبتی بر روند رشد اقتصادی گذاشت و نوع حرفه و وظایف افراد در کارهای مختلف تغییر کرد. امروز در هر بیمارستانی چه خصوصی و چه دولتی، خواهیم دید که رادیولوژیست با وجود هوش مصنوعی ساعت ها به دنبال یافتن تومور یا گزارش یک تصویر نیست، بلکه هوش مصنوعی در رادیولوژی با تشخیص این ناهنجاری ها، فرصت بیشتری را به پزشک می دهد تا در کنار بیمار خود باشد و بتواند ارتباط انسانی بیشتری برقرار کند.

وی اضافه کرد: اگر به این سمت و سو برویم، می بینیم که اهمیت رادیولوژیست ها در بیمارستان ها کمتر نشده است، بلکه نوع تعامل رادیولوژیست با بیمار تغییر کرده و حتی ارزشمندتر هم شده است.

پایداری نقش انسان در کنار ماشین های هوشمند

مدیر موسسه "آمادگی برای هوش مصنوعی" با بیان اینکه تغییرات ناشی از هوش مصنوعی در کارها و مهارت ها باعث کم رنگ تر یا بی ارزش شدن انسان نشده است، تاکید کرد: این مساله نقش انسان را به جایگاهی که می تواند در کنار ماشین هوشمند چه در کارخانه و چه در بیمارستان داشته باشد را به صورت طبیعی و پایدارتر می کند.

علی آبادی یادآور شد: از این رو، نسبت به این مساله نگاه تاریک و بدبینانه ای برای از دست دادن اشتغال نداریم بلکه نوع نگاه ما به وظایف و اشتغال تغییر خواهد کرد.

هوش مصنوعی در بازار جهانی

وی در پاسخ به این سوال که اتوماسیون و نفوذ هوش مصنوعی، چه تاثیری بر کارها می گذارند، گفت: این سوالی است که دولت ها، شرکت ها و بخش خصوصی و در حالت کلی، جامعه از خود می پرسد. بخش بزرگی در دانشگاه های بزرگ جهان، این سوال مطرح است که ما باید دانشجوها را برای چه کارهایی آماده کنیم؟

عضو موسسه رشد جهانی افزود: برای یافتن این پاسخ باید به تاثیر اتوماسیون بر کار بپردازند و اینکه سناریوهای مختلف اشتغال چه خواهد بود؟ آیا کارها بیشتر به سمت رباتیک و علوم کامپیوتر می رود؟ آیا مشاغلی همچون حسابداری از بین خواهد رفت؟ آیا در آینده نه چندان دور، کار به اندازه کافی داریم که بتواند جوابگوی جامعه ای باشد که افراد بین ۱۸ تا ۶۵  سال آن در کوتاه مدت، در حال افزایش است؟

علی آبادی ادامه داد: من فکر می کنم شرایطی که اتوماسیون و هوش مصنوعی به طور کلی بر اقتصاد جهان که محور اصلی آن فناوری و هوش مصنوعی شده است، پیچیده تر از آن است که بگوییم ربات ها جایگزین انسان ها می شوند.

وی اضافه کرد: در آینده سه اتفاق رخ خواهد داد؛ نخست برخی شغل ها را از دست می دهیم؛ اتفاق دوم این است که یک سری کارهای جدید به وجود می آیند و اتفاق سوم، یک سری از مشاغل تغییر خواهند یافت.

این تحلیلگر مسایل اقتصادی توضیح داد: اگر به این بپردازیم که چه مشاغلی از بین می روند و چه مشاغلی ایجاد می شوند، مانند آن است که وارد اتاقی می شویم که آینده آن را نمی دانیم؛ اما فکر می کنم بتوانیم در این زمینه صحبت کنیم که چه مشاغلی تغییر خواهد کرد. این به این سوال برمی گردد که چگونه باید انتقال نیروی انسانی و نیروی کار آینده را مدیریت کنیم؟

علی آبادی گفت: ما تا سال ۲۰۳۰ که حدود یک دهه باقی است، تقریبا با سناریوی معمولی به ایجاد ۴۰۰ میلیون شغل در جهان نیازمندیم. منظور این است که تا چه مقدار می توانیم خود را با تکنولوژی های موجود و تکنولوژی هایی که به صورت کلان می تواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد، وفق دهیم.

وی افزود: موضوع دیگر، مساله رشد بهره وری است. در این رشد، بخشی عرضه و بخشی هم تقاضا است. در اقتصادهای بزرگ جهان، بهره وری را در بخش عرضه مورد سنجش قرار داده ایم. مثلا در یک کارخانه به جای تولید یک کامپیوتر، تعداد بیشتر با هزینه کمتر یا مساوی تولید کنیم. اما هیچ گاه به این توجه نکرده ایم که ۵۵ تا ۷۰ درصد رشد اقتصادی که به بخش تقاضای بهره وری مربوط می شود به دلیل هزینه خرید خانواده ها است که امروزه متحمل می شوند و بسیار مهم است.

اهمیت بخش "و غیره" دفتر اشغال آمریکا 

مدیر موسسه آمادگی برای هوش مصنوعی با اشاره به آمار و بررسی های منتشر شده از سوی دفتر آمار و اشتغال آمریکا، خاطرنشان کرد: در این دفتر، مشاغل مختلف دسته بندی می شوند که یکی از آنها، "غیره" است. اگر در ۱۰ سال پیش به کارهایی که در این بخش تقسیم می شوند، نگاه می کردیم، مشاغلی همچون مهندسی نرم افزار کامپیوتر قرار داشت که امروز می بینیم خود دارای یک تقسیم بندی است.

علی آبادی افزود: این بحثی است که به تغییر مشاغل ارتباط می یابد. صحبت بر این است که برخی از مشاغل هنوز حتی به وجود نیامده اند، چون وظایفی که به آنها مربوط باشد هم تا حد زیادی به وجود نیامده اند. از این رو فکر می کنم ما الزاما به سمت تغییر مشاغل پیش خواهیم رفت.

وی با بیان اینکه در دفتر آمار و اشتغال آمریکا، هوش مصنوعی و دانشمند داده ها در دسته "و غیره" قرار دارند، ادامه داد: اگر بخواهیم بیشتر متوجه شویم که چه تغییراتی در آینده رخ خواهد داد، باید به این بخش از در دفتر کار و مشاغل آمریکا مراجعه کنیم.

این پژوهشگر عرصه هوش مصنوعی درباره کیفیت و کمیت نیروی کار هم گفت: بگذارید مثال باغبان و حسابدار را استفاده کنم. وقتی درباره کمیت و کیفیت نیروی کار صحبت می شود، این دو شغل می توانند مثال خوبی باشند. امروز اتوماسیون به سمت مشاغلی می رود که هزینه نیروی کار بالاتر باشد و ساختار کاری آن نیروی کار هم تعریف پذیر یا ساختار یافته باشد.

علی آبادی افزود: کار حسابدار مشخص است و باید مسایل مالی و مالیاتی را نگاه کند که در یک چارچوب مشخص انجام می شود اما کار باغبان در این ساختار قرار ندارد؛ چون به عوامل مختلفی بستگی دارد که در واقع می توان به آن محیط هایی بدون ساختار اطلاق کرد.

وی با بیان اینکه به طور میانگین در آمریکا یک باغبان ساعتی ۸ دلار و یک حسابدار ساعتی ۳۰ دلار دستمزد دارد؛ ادامه داد: با این حساب، هوش مصنوعی یا سیستم های هوشمند در وهله نخست به سمت حسابداری می رود چرا که هم دستمزد بالایی دارد و هم محیط ساختاری دارد. در نتیجه تاثیر هوش مصنوعی، کیفیت و کمیت نیروی کاری خواهد بود.

مدیر موسسه آمادگی برای هوش مصنوعی در پاسخ به این سوال که تکنولوژی های موجود تا چه حدی می توانند به صورت کلان وارد اقتصاد شوند، اظهار کرد: خودروهای برقی مثال خوبی برای این سوال هستند. تکنولوژی این ماشین ها تقریبا ۵۰ سال قدمت دارند اما چرا در جامعه رواج ندارند.

علی آبادی افزود: این مساله با استقرار و گسترش این تکنولوژی در عرصه جهانی مرتبط است چرا که هزینه استقرار ماشین های برقی تا امروز که قرن ۲۱ هستیم، بسیار سنگین بود. البته می توان مسایل سیاسی را هم به آن افزود که برخی شرکت های خودروسازی نمی خواهند به این سمت برویم چون روی سوددهی آنها تاثیر می گذارد.

وی با اشاره به موضوع کیفیت در تغییر اشتغال، آن را به پذیرش جامعه منوط کرد و ادامه داد: آیا انسان ها با حضور فناوری، تکنولوژی و سیستم های هوشمند در هر عرصه ای، احساس راحتی می کنند یا خیر؟ این موضوع به هنجارهای اجتماعی برمی گردد.

هنجارهای اجتماعی و پذیرش هوش مصنوعی 

این پژوهشگر هوش مصنوعی اضافه کرد: اگر امروز یک خودرویی بدون راننده ببینیم همچنان که در برخی شهرهای آمریکا می بینیم و شاید حتی در تهران هم به زودی شاهد آن باشیم، اینکه عابر پیاده باشید یا راننده کناری؛ تا حد زیادی احساس خطر می کنید. علی آبادی خاطرنشان کرد: با اینکه خودروی بدون راننده هم امن تر است و هم از نظر آماری می تواند آمار تصادف و مرگ و میر را نسبت به انسانی که رانندگی می کند، کمتر کند اما ما آن را به عنوان یک هنجار اجتماعی نمی توانیم بپذیریم.

وی ادامه داد: اما اگر سوار هواپیمایی شوید و به شما بگویند که خلبان تنها مدیریت ۱۲ درصد این پرواز را در اختیار دارد و مابقی با سیستم هوشمند هدایت می شود، ترس زیادی نداریم و جامعه پذیرش بالاتری را برای این مساله دارد. دلیلی که برای خودروی بدون سرنشین پذیرش نداریم اما اتوماسیون هواپیما را می پذیریم، این است که در دومی به صورت واضح آن را نمی بینیم.

عضو موسسه رشد جهانی اضافه کرد: در نتیجه در ۲ دهه آینده، تغییر کیفیت و کمیت اشتغال را در قسمت هایی می بینیم که جامعه پذیرش آسانتری داشته باشد تا هنجارهای اجتماعی شکسته نشده است.

علی آبادی به مساله شکاف درآمدی بین افراد جامعه به واسطه حضور هوش مصنوعی هم اشاره کرد و گفت: میانگین درآمد کسی که روی هوش مصنوعی در شرکت هایی چون گوگل کار می کند، سالانه ۵۰۰ هزار دلار است در حالی که میانگین درآمد یک دندانپزشک یا دکتر ۱۲۰ هزار دلار است. پس این شکاف در حال بزرگتر شدن است.

وی با تاکید بر اینکه حقوق شهروندی جهانی به دنبال کمتر کردن این شکاف درآمدی است، افزود: من فکر نمی کنم مشکل اصلی در آینده، اشتغال باشد بلکه تطبیق ندادن خودمان است با اینکه انسان چگونه می تواند خلاقیت، نبوغ و تا حد زیادی اصالت خود را نگه دارد.

مدیر موسسه آموزشی هول رن با تاکید بر اینکه تعریف اشتغال و کار هم متفاوت است، یادآور شد: انسان ها تنها برای کسب درآمد کار نمی کنند بلکه می خواهند احساس احترام کنند و با بقیه تعامل داشته باشند. این مساله مهم ترین تاثیر بر جایگاه اجتماعی انسان ها دارد.

علی آبادی افزود: در دنیایی که بیشتر و بیشتر با رشد تکنولوژی و هوش مصنوعی در حال تغییر است، هدف، نگرش و بودن انسان به کدام سمت و سو می رود؟ این مهم ترین سوالی است که در دهه های آینده، اقتصاد، سیاست و جوامع باید جواب بدهند و مادامی که نتوانیم پاسخ آن را به دست آوریم، شاهد دنیایی خواهیم بود که فاصله زیادی با هم دارد، اختلاف طبقاتی دارد و سیاستی در این جهان است که با سیستم های پوپولیستی هدایت می شود.

وی در پاسخ به اینکه یکی از نگرانی های حوزه هوش مصنوعی می تواند نفوذ یا تاثیرگذاری بر سیاست کشورها باشد، گفت: یکی از تفکرات بزرگی که در هوش مصنوعی وجود دارد، تاثیر بر جوامع است که برخی مثبت و برخی منفی هستند.

عضو موسسه رشد جهانی افزود: اگر بخواهیم رشد فناوری و هوش مصنوعی را در راستای سیاسی دولت ها نگاه کنیم به این دلیل که آنها از این فناوری استفاده مثبتی نمی کنند پس باید جلوی رشد تکنولوژی را بگیریم، کاملا مخالفم. ما باید به هر دو سوی تاثیرات مثبت و منفی نگاه کنیم.

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha