قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۷۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پای مصنوعی هوشمند یار افراد دارای نقص عضو+فیلم

پژوهشگران دانشگاه یوتا(University of Utah) آمریکا در مطالعه اخیرشان موفق به پای مصنوعی هوشمندی شده اند که به افراد سالمند کمک می کند راحت تر گام بردارند.

پای مصنوعی هوشمند یار افراد دارای نقص عضو+فیلم

و به نقل از مدگجت، تاکنون اندام های مصنوعی بسیاری توسعه داده شده اند که عملکرد آنها خوب است اما دو مشکل دارند نخست اینکه سنگین هستند و  دیگر اینکه به اندازه کافی هوشمند نیستند.

دانشگاه "یوتا" یکی از دانشگاه های برتر آمریکا در زمینه توسعه اندام های مصنوعی محسوب می شود به طوری که دانشمندان این دانشگاه چندی پیش موفق به توسعه یک دست مصنوعی موسوم به "لوک آرم"(LUKE Arm) شده بودند که افراد قطع عضو را قادر می کند تا دوباره اجسام را برداشته و لمس کنند. این دست رباتیک به افراد قطع عضو اجازه می دهد تا اشیاء را دوباره لمس کنند و با استفاده از قدرت فکر آن را کنترل کنند.

اندام مصنوعی پیشرفته مذکور از چند "میکرووایر"(microwires) که در زیر پوست کاربر کاشته شده است، استفاده می کند و با استفاده از آن سیگنال هایی را به یک رایانه خارجی ارسال می کند که این امر منجر به حرکت دست می شود.

این دست مجهز به چند حسگر نیز است که سیگنال ها را به میکرووایرها منتقل می کنند و بنابراین حسی را که هنگام برداشتن اشیا تداعی می شود، شبیه سازی می کنند. "لوک آرم" از موتورهایی با پوست سیلیکون ساخته شده است و این موضوع آن را شبیه دست انسان ساخته است. دست مذکور مجهز به یک باتری خارجی است که به رایانه متصل می شود. پیش از استفاده از این دستگاه پژوهشگران چند میکروالکترود و سیم را به زیر پوست دست و نزدیک عصب حرکتی دست، کاشته اند.

اکنون نیز پژوهشگران این دانشگاه موفق به توسعه پای مصنوعی هوشمندی شده اند که کاربران توسط آن می توانند به راحتی گام بردارند نکته قابل ذکر این است که وزن این اندام مصنوعی ۲.۷ کیلوگرم است و به همین دلیل کاربران هنگام استفاده از آن اذیت نمی شوند.

پای مصنوعی هوشمند مجهز به چند حسگر گشتاور، چرخش نما، شتاب سنج، یک پردازنده رایانه ای و فناوری هوش مصنوعی است که حرکات پا را پیش بینی و کنترل می کنند. این پا از آلومینیوم و تیتانیوم و فلزات سبک ساخته شده است. باتری های کوچکی که درون آن تعبیه شده اند یکی از علل سبکی این پای هوشمند هستند. حسگر یا ترانسدیوسر گشتاور(Torque sensor)، وسیله ای برای تبدیل، اندازه گیری و ثبت گشتاور سیستم های چرخنده است.

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha