قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۶۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واشنگتن: با اروپا سر اینستکس به تفاهم رسیده ایم

نماینده ویژه دولت آمریکا در ایران می گوید واشنگتن چندی پیش با کشورهای اروپایی بر سر اینکه مبادلات از کانال اینستکس نباید مشمول کاهای تحت تحریم آمریکا شود به تفاهم دست یافته است.

واشنگتن: با اروپا سر اینستکس به تفاهم رسیده ایم
«برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای که متن آن جمعه منتشر شده گفته که دولت این کشور چندی پیش با دولت های اروپایی در خصوص مبادلات مجاز از طریق ساز و کار موسوم به «اینستکس» به تفاهم دست یافته است. 

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، هوک که در عربستان سعودی با شبکه تلویزیون العربیه مصاحبه می کرد در پاسخ به سوالی در خصوص اقدام اروپایی ها برای راه اندازی ساز و کار اینستکس با هدف ادعایی تسهیل مبادله با ایران گفت: «ما شاهد انجام هیچ معامله ای از طریق اینستکس یا ساز و کار ویژه ای که انگلیس، فرانسه و آلمان راه اندازی کرده اند نبوده ایم.»

وی اضافه کرد: «پیش بینی نمی کنیم که در هیچ مقطعی، از طریق این کانال فعالیتی که مشمول تحریم های آمریکا است انجام شود. ما به سه کشور اروپایی بسیار روشن گفته ایم که این کانال می تواند ساز و کاری برای تسهیل مبادلات غذا، دارو، دستگاه های پزشکی یا محصولات کشاورزی باشد، ولی نمی تواند مشمول فعالیت های قابل تحریم شود و فکر می کنم که مدتی پیش بر سر این به تفاهم دست پیدا کردیم.»

او در ادامه گفت: «بنابراین، اروپایی ها این ساز و کار را برای تسهیل مبادلات کالاهای قانونی راه اندازی کرده اند.»

برایان هوک مدعی شد به این مسئله که ایران ساز و کار متناظر اینستکس را راه اندازی بکند هم شک دارد. وی گفت: «فکر نمی کنم ایران هیچ وقت ساز و کار متناظر آن را ایجاد کند، چون اگر اینکار را بخواهند انجام دهند به شفافیت نیاز خواهد داشت.»

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha