قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۴۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شهردار تبریز:

یکی از معضلات تبریز، عدم رعایت مقررات قانونی شهرک سازی است

شهردار تبریز با بیان اینکه یکی از معضلات تبریز، عدم رعایت مقررات قانونی شهرک سازی است، گفت: این موضوع در چندین شهرک جدیدالاحداث تبریز، شهرداری و شهروندان را دچار مشکلات حاد کرده است.

یکی از معضلات تبریز، عدم رعایت مقررات قانونی شهرک سازی است

ایرج شهین باهر در جلسه شورای اداری آذربایجان شرقی با حضور رئیس قوه قضائیه با بیان این مطلب اظهار کرد: تکالیف قانونی مندرج در ماده ۲۲ و ۲۶ آیین نامه اجرایی قانون تامین شهری مبنی بر تامین و احداث سرانه ها و کاربری های عمومی توسط شهرک ساز انجام نشده و باعث طرح دعاوی متعدد کیفری و حقوقی و شکایت در دیوان عدالت اداری و صدور رای های متفاوت از سوی حکام شده است.

 وی تاکید کرد: استدعا داریم تا دستورات لازم جهت الزام شهرک سازها به انجام تکالیف قانونی و تعیین هیئت قضایی ویژه یا تخصیص شعب ویژه در مورد پرونده های مربوط به شهرک سازی و شرکت های شهرک ساز صادر شود.

وی در ادامه متذکر شد: اقدامات قاطعانه قوه قضاییه در فسادستیزی و عدالت، موجب امیدواری و رضایت مردم و مسئولان شده و تاثیرات این اقدامات در استان ما به وضوح قابل مشاهده است.

 وی اضافه کرد: شهرداری تبریز نیز در همین راستا با هدایت های حکیمانه نماینده محبوب و مردمی مقام عظمای ولایت در استان و حمایت های مدبرانه و بی دریغ استاندار فرهیخته و دانشمند، اقدامات اساسی در اصلاح ساختار اداری و جلوگیری از انحرافات، تضییع اموال عمومی، ایجاد شفافیت در امور و مبارزه جدی با هر گونه رانت خواری و تامین منافع عده ای خاص، انجام است.

شهردار تبریز گفت: این اقدامات موجب بازگشت اعتماد عمومی به شهرداری و افزایش رضایتمندی مردم شده است.

وی با اشاره به تعامل بین مجموعه شهرداری تبریز و سایر دستگاه های اجرایی و نظارتی با دادگستری در سال های اخیر، بیان کرد: بر اساس تلاش های بی شائبه دستگاه قضایی استان به ویژه رئیس کل دادگستری و قضات عالی قدر استان و دادستان تبریز، احکام موثری در جهت حفظ اموال عمومی و استرداد صدها میلیارد بیت المال و املاک و اراضی شهرداری صادر شده است.

وی تاکید کرد: آثار مثبت تعامل بین دستگاه قضاء و شهرداری تبریز می تواند الگویی برای تمامی شهرهای کشور باشد.

شهین باهر با ارائه پیشنهاداتی به منظور بهبود وضعیت شهرداری ها، گفت: با عنایت به گستردگی حوزه عملکرد شهرداری ها و کثرت تعارض منافع با حقوق شهروندان و سایر دستگاه های اجرایی و به تبع آن، ازدیاد پرونده های شهرداری به ویژه در مورد اراضی، املاک عمومی و تملکات شهرداری، هزینه های دادرسی هنگفتی را به شهرداری تحمیل می کند.

وی اضافه کرد: بر خلاف ذی حق بودن شهرداری در برخی موارد، به واسطه عدم امکان تامین هزینه های دادرسی کلان، امکان دادخواهی یا تجدید نظر خواهی از شهرداری سلب می شود.

وی با اشاره به بند ۱۲۲ قانون بودجه سال ۹۰ کشور مبنی بر معافیت شهرداری ها از پرداخت هزینه های دادرسی در دعاوی، اظهار کرد: محاکم، قانون مذکور را منسوخ و مختص سال 90 می دانند، استدعا داریم، مقرر فرمایید که ضمن بررسی، این موضوع در تدوین بودجه های سال های آتی با رفع ابهام مورد توجه قرار گرفته و به طور سالانه تدوین و ابلاغ شود.

شهردار تبریز در ادامه با اشاره به کاهش درآمد شهرداری ها به وضعیت اقتصادی کشور و تقلیل کمک های دولتی، بیان کرد: ابطال بندهای تعرفه عوارض محلی همچون ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری در دیوان عدالت اداری باعث بروز مشکلاتی برای شهرداری ها شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: پیشنهاد می شود نشست تخصصی بین قضات دیوان و قضات حقوقی کلان شهرها برگزار و نسبت به تهیه فرمت تعرفه عوارض محلی اقدام شود.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha