پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۴۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فوق دکتری مدل سازی اقلیمی:

90 درصد مردم جهان در مناطق آلوده زندگی می کنند/ هر 7 ثانیه، یک نفر به علت آلودگی هوا می میرد

فوق دکتری مدل سازی اقلیمی و عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: 90 درصد مردم جهان در مناطق آلوده زندگی می کنند و هر 7 ثانیه، یک نفر به علت آلودگی هوا می میرد.

90 درصد مردم جهان در مناطق آلوده زندگی می کنند/ هر 7 ثانیه، یک نفر به علت آلودگی هوا می میرد

آذر ذرین صبح امروز در بیستمین نشست از سلسله  نشست های حقوق شهرنشینی با موضوع «بازخوانی بند دهم منشور؛ حق بر محیط زیست» که در تالار شهر مشهد برگزار شد، بیان کرد: مسئله هوا و جو موضوعی ست که مغفول واقع شده است؛ به طوری که 90 درصد مردم جهان در مناطق آلوده زندگی می کنند و هر 7 ثانیه، یک نفر به علت آلودگی هوا می میرد.

وی استفاده از هوای پاک را حق هر شهروندی دانست و تاکید کرد: تهیه برنامه عملیاتی برای کاهش اثرات مقابله با تغییر اقلیم، باید در دستور کار قرار گیرد. شهروندان باید به اطلاعات کیفیت هوا دسترسی داشته باشد و این امر باعث افزایش آگاهی مردم می شود.

در ادامه این نشست، رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد، بیان کرد: در منشور حقوق شهرنشینی 12 بند در ارتباط با محیط زیست داریم  که 9 بند آن تکالیف مدیریت شهری و در 2 تا 3 بند، تکالیف شهروندان مطرح شده است.

سیدمحسن حسینی پویا، ادامه داد: این منشور حقوق محور است و بیشتر به حقوق مردم توجه کرده است تا مسئولیت آنان نسبت به محیط زیست افزایش یابد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در مرحله اول نسل اول حقوق شهروندی هستیم به دنبال آنیم حقوق مردم را به رسمیت بشناسیم و تکالیف مدیریت شهری را نیز گوشزد شود.

مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در بخش دیگری از این نشست، گفت: در کشور ما وضع قانون و قانون گذاری یک مشکل اساسی است و پرداختن به بیش از 2792 موضوع قانونی، خود یک مشگل بزرگتر به حساب می آید.

همتی با اشاره به اینکه «در منشور حقوق شهرنشینی نیاز بود به آستان قدس به عنوان یکی از تصمیم گیرندگان به وضوح اشاره می شد»، ادامه داد: اخلاق زیست محیطی در ما نهادینه نشده است و رفتار شهرنشینی درست را نیافته ایم. همچنین اندیشه های انسان گرایانه در مدیریت شهری نیازمند بازنگری است و ما نتوانسته ایم گذشته و اصالت خود را حفظ کنیم. شهر زیست پذیر شهری است که نه تنها برای انسان، بلکه برای تمام موجودات قابل سکونت باشد.

وی افزود: حقوق محیط زیست مثل چتری است که بر سر حقوق انسان ها برافراشته شده است و ابتدا باید حقوق محیط زیست رعایت شود تا حقوق انسان رعایت شود.

در بخش دیگری از این نشست، رئیس اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، با اشاره به موارد قانونی در خصوص پایش و مدیریت زیست محیطی شهرها، تشریح کرد: دو اصل قانون اساسی، یعنی اصل 45 و اصل 50 در بالاترین مرجعی که وجود دارد به موضوع محیط زیست تاکید می کند. همچنین در 61 کشور جهان نیز اصلی داریم که به صورت تلویحی به محیط زیست اشاره کرده است.

محمد پذیرا اظهار کرد: ما در حوزه شهرداری بیش از حدود 66 قانون مرتبط به اقدامات محیط زیستی داریم که شهرداری ها را در حوزه محیط زیست مسؤول کرده است. این قانون ها می تواند ساختار مناسب تری در حوزه شهرداری ایجاد کند تا مدیریت شهری بتواند در حوزه محیط زیست عملکرد بهتری داشته باشد.

وی افزود: منشور حقوق شهرنشینی مشهد از منشور حقوق شهرنشینی دولت کامل تر است؛ تا جایی که حق اطلاع یابی شهروندان از میزان اشعه های مضر در سطح شهر به آن اشاره شده است.

در ادامه این نشست، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن اشاره به اینکه «در حوزه محیط زیست باید به ظرفیت های مردمی رجوع کنیم»، بیان کرد: حفظ محیط زیست بدین معنا نیست که به آن دست نزنیم، بلکه فشار را باید تعدیل کنیم.

کامران داوری با بیان اینکه «در حوزه محیط زیست نظارت و عقوبت کافی وجود ندارد»، گفت: سمن ها و دانشگاه ها را باید با جدیت در این حوزه فعال کرد.

وی تصریح کرد: توجه به آب زیرزمینی به عنوان سفره زیرزمینی حال و روز خوبی ندارد و هر روز شورتر می شود و نشست می کند و ما به وضعیت آن عادت کرده ایم.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد توجه به تغییر اقلیم را مهم دانست و بیان کرد: خشک سالی بالای 20 سال، کم و دور از ذهن نیست و با توجه به اینکه خشک سالی به تدریج اتفاق می افتد، نباید غفلت زده شویم و ایجاد کارگروهی برای این موضوع را طلب می کند.

در بخش دیگری از این نشست، کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه «ما کشوری هستیم که به شدت تحت تاثیر گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی هستیم»، بیان کرد: فضای سبز مشهد به یک سوم کاهش یافته است که تبعات اقتصادی و بهداشتی را در پی دارد.

رضایی با اشاره به اینکه «آستان قدس به عنوان سازمانی که 70 درصد اراضی شهر مشهد را در تملک خود دارد در این منشور دیده نشده است»، گفت: هسته مرکزی مشهد با اطراف آن 10 تا 12 درجه تفاوت دمایی دارد و این باعث مصرف انرژی بیشتر در فصول مختلف می شود؛ به طوری که افزایش21 درصدی مصرف انرژی را به همراه داشته است و این امر باعث افزایش آلودگی شهری خواهد شد.

وی با تشریح خطرات افزایش دما و کاهش بارندگی در سال های اخیر، عنوان کرد: مشهد نیاز به فضای سبز با کیفیت در جهت کاهش این اثرات دارد.

در بخش دیگری از این نشست، عاطفه رزاقیان، عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی مشهد نیز با بیان اینکه «ساخت وسازهای شهری بر روی محیط زیست به طور مستقیم اثر می گذارد»، بیان کرد: 25 درصد سرانه کشور به ساخت وساز اختصاص پیدا کرده است و حدود 40 درصد مصرف انرژی که 2.5 برابر استاندارد جهانی ست در این بخش مصرف می شود.

وی ادامه داد: 53 درصد برق مصرفی مشهد مربوط به مصارف خانگی و90 درصد آب مصرفی نیز به بخش خانگی و تجاری اختصاص دارد. همچنین 57 درصد ساختمان های شهر مشهد 5 طبقه و بالاتراست که توسعه پایدار در آن ها کمتر دیده می شود و این ها به عنوان لایه های پنهان در ارتباط با سلامت محیط زیست است که به آن توجه نمی شود.

در ادامه، نماینده خدمات شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه «رابطه حاکمیت با مردم و رابطه شهرداری با مردم متفاوت است»، بیان کرد: عدالت ترمیمی و شأن ترمیمی و همچنین استفاده از راهکار جبران خسارت به جای مجازات می تواند در حوزه محیط زیست راه گشا باشد. همچنین باید به سمت سازوکار غیرکیفری برویم و فرهنگ جرم و اسم جرم را به سمت تخلف بکشانیم.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha