قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۵۱۲۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شگرد همتی برای حفظ مرجعیت آماری بانک مرکزی

درحالی قانون بانک مرکزی را از انتشار آمار اقتصادی منع کرده که رئیس کل بانک مرکزی تلاش دارد با انتشار چکیده ای از آمار های این بانک در صفحه شخصی خود، مرجعیت آماری بانک مرکزی را حفظ کند.

شگرد همتی برای حفظ مرجعیت آماری بانک مرکزی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، خبرگزاری تسنیم: بانک مرکزی با حکم شورای عالی آمار دیگر نمی تواند آمار های اقتصادی از جمله تورم و رشد اقتصادی و ... را بعنوان مرجع آماری اعلام کند؛ البته ریشه این حکم به اختلاف قدیمی مرکز آمار و بانک مرکزی در خصوص شاخص های اقتصادی برمی گردد.

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار در اوج بحران اقتصادی و رشد افسارگسیخته قیمت ها موجب شد تا رئیس جمهور وارد میدان شود و رسماً دستور منع انتشار آمار های بانک مرکزی را صادر کند؛ در سال های اخیر بنا به تفاوت های شاخص ها آمار گیری، آمار های اقتصادی بانک مرکزی از وضعیت تورم و دیگر شاخص های اقتصادی مرتبط با زندگی مردم بالاتر از آمار های مرکز آمار و نزدیک به واقعیت بود.

رشد افسارگسیخته قیمت ها در کشور طی سال قبل موجب شد تا بانک مرکزی هم برای انتشار آمار های مربوط به شاخص های اقتصادی به مشکل بخورد! البته همانطور که در بالا اشاره کردیم، مشکل در تهیه آمار نیست بلکه مشکل در انتشار این آمارهاست که به تازگی رقم های شان نجومی شده است.

بعد از آنکه تورم ۴۲ درصد آذرماه سال ۹۷ برای دقایقی روی سایت بانک مرکزی قرار گرفت و بلافاصله برداشته شد، دیگر آماری از تورم و سایر شاخص های مهم اقتصادی از سوی این بانک منتشر نشد الّا آمار مربوط به مسکن و اجاره بها.

هرچند مسئولان بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کردند: «بانک مرکزی به منظور بررسی های تخصصی و کارشناسی دوجانبه با مرکز آمار در خصوص به حداقل رساندن اختلافات آماری، نرخ تورم را بررسی و منتشر خواهد کرد».

از زمان انتشار این اطلاعیه از سوی بانک مرکزی تا امروز، ۱۰ ماه گذشت، ولی باتوجه به تصمیم دولت، دیگر بنا نیست بانک مرکزی گزارش های رسمی از شاخص های اقتصادی از جمله تورم و رشد اقتصادی را منتشر کند.

علت واقعی عدم انتشار آمار از سوی بانک مرکزی، مخالفت رئیس جمهور است؛ آقای روحانی آن طور که محمدباقر نوبخت می گوید از تناقض های آماری بین مرکز آمار و بانک مرکزی ناراحت است.

نوبخت می گوید: مرکز آمار ایران دقیقاً روز اول هر ماه آمار شاخص قیمت ها و تورم را منتشر می کند و بانک مرکزی نیز با تأخیر دوسه روزه آمار تورم را اعلام می نماید که در یک ماه دو عدد ارائه می شود که این تفاوت قابل ملاحظه است و به اصطلاح آماری بسیار معنی دار است. مطلع باشید که این بحث در دولت بار ها مطرح شده و باعث ناراحتی رئیس جمهور هم شده است، در تیم اقتصادی تصمیم گیری شد که آمار نرخ تورم و رشد اقتصادی صرفاً از سوی مرکز آمار ایران تهیه و اعلام شود، که متفاوت با قانون نمی باشد.

این اظهارات در پنجاه و نهمین جلسه شورای عالی آمار که به ریاست محمد باقر نوبخت به منظور حذف موازی کاری در تولید و انتشار آمار های رسمی شاخص های قیمت و حساب های ملی (مصوب کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار) برگزار شده بود، اعلام شده است؛ محتویات این جلسه که از سوی مرکز آمار منتشر شده بیانگر پشت پرده دستور رئیس جمهور برای عدم انتشار آمار بانک مرکزی است.

ولی بعد از سانسور آمار های بانک مرکزی به دستور رئیس جمهور در تابستان امسال، شورای عالی آمار به ریاست محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور، مصوب کرد که مرکز آمار مرجعیت آماری داشته باشد و بانک مرکزی نباید شاخص های اقتصادی را منتشر کند؛ بنابراین و طبق اعلام نوبخت، تهیه، تولید و انتشار آمارها، همه با مرکز آمار ایران است، اما حساب های ملی استثنائاً به دلیل این که بانک مرکزی سنوات پرسالی داشته، تهیه و ادامه دهد و به مرکز ایران ارائه کند؛ طبق قانون، مرکز آمار ایران مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمار های رسمی کشور است.

با این وجود، اما رئیس کل بانک مرکزی با انتشار چکیده ای از آمار های اقتصادی بانک مرکزی در صفحه شخصی خود تلاش دارد مرجعیت آماری این بانک را با چنگ و دندان حفظ کند؛ این درحالی است که بانک مرکزی رسماً از انتشار این آمار ها منع شده است.

یادداشت های اخیر اینستاگرامی عبدالناصر همتی گواه این تلاش برای حفظ مرجعیت آماری بانک مرکزی است؛ همتی در این یادداشت ها با اعلام برخی از آمار های اقتصادی به نقل از بانک مرکزی، اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی و اداره آمار های اقتصادی، تلاش می کند مرجعیت آماری بانک مرکزی را حفظ کند.

بیشتر بخوانید

همتی از دغدغه اش رونمایی کرد

روایت همتی از کاهش قیمت دلار به رغم فشار حداکثری آمریکا + نمودار

بعنوان نمونه در روز های اخیر رئیس کل بانک مرکزی با استناد به نتایج بررسی های اداره آمار های اقتصادی این بانک در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: " بر اساس گزارش اداره آمار های اقتصادی بانک مرکزی، در مهرماه نرخ تورم ماهانه کاهنده بوده و به ۰,۶ درصد رسید. از اسفند سال ۹۷ که تورم ماهانه به اوج خود یعنی ۵,۴ درصد رسید تا به امروز نرخ رشد ماهانه تورم به طور مداوم کاهنده بوده است و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز از اردیبهشت ماه امسال تا به امروز به طور متوسط ماهیانه ۴ واحد درصد کاهش داشته که باعث شد نرخ تورم ۱۲ ماهه در مهرماه نزولی شود. "

آقای همتی باوجود منع قانون برای انتشار آمار های اقتصادی، ظاهراً منعی در انتشار این آمار در صفحه مجازی خود و استناد آن به آمار های بانک مرکزی ندارد. بعبارتی می توان گفت که این شگرد جالب همتی است که مرجعیت آماری بانک مرکزی به فراموشی سپرده نشود.

منبع فردا نیوز
ثبت نظرات
captcha